Sukellus ja astma

piia indonesiassa

Hei!
Lomailen tallahetkella Indonesiassa ja kiinnostaisi sukellusta koittaa. Kuulin, etta se ei valttamatta astmaatikolle sovi. Itsellani siis on astma, tarkemmin rasitusastma. Mitaan laakkeita tai muita en siihen kayta, ovat kylla olemassa, mutta laakarin kanssa sovittu etta kayttaa ei tarvitse kun hyvin parjaan muutenkin. Toki urheilussa laake aina mukana kaiken varalta.

Aion kylla laakarilla kayda ennen kuin sukeltamaan aion, mutta onko taalla ketaan kenella on omakohtaisia kokemuksia, kuinka usein kay niin etta lupaa sukeltamiseen ei myonneta?

Ja mitka ovat vaarat sukeltamisessa. Ymmarran sen suomessa kylmassa vedessa, silloinhan sita helpommin reagoi, ja muutenkiin, vedessa "tunne" on kylmempi.

Jos joku viisaampi osaisi vastata, arvostaisin!
Kiitos jo etukateen!

4

2857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon että voi

      kuuntelin tässä taannoin radioohjelman, missä puhuttiin astmasta ja urheilusta. joku kuuntelija soitti ja kysyi samaa asiaa, lääkärin vastaus oli että kaikkia urheilulajeja voi harrastaa vaikka olisikin astma kunhan hoitaa astmaansa oikein. joten eiköhön se sukelluskin onnistu siinä missä muutkin lajit, tietenkin kannattaa jutella lääkärin kanssa vielä asiasta että asia on todellekin sinun kohdalla turvallista. hyvää kesää ja toivottavasti pääset sukeltamaan pian.

    • TJ..
    • kizi

      Itsellä kanssa rasitusastma ja käytän aina lääkkeitä ennen urheilua(vaikka ei tarvitsisi) Kävin hankkimassa lääkäritodistuksen Helsingistä ennen kurssia. Koskaan ei ole vaivannut mutta olen aina napannut lääkkeet ennen sukellusta,huonompi homma jos alkaa ahdistaa pinnan alla. Jos ei pahemmin astma vaivaa, niin voi hyvin harrastaa sukellusta..lystiä puuhaa, lääkärin kautta vain pinnan alle niin hauskaa on tulevaisuudessa.

    • keuhkovinku

      Terve. Mulla on itselläni ollut astma teini-ikäisestä.
      Nyt olen sukeltanut 6kk, eikä mainittavia ongelmia
      ole ollut. Pinnan alla ei ole alkanut häiritä kertaakaan.
      Mutta varovainen kuitenkin olen, en hae rajoja
      vaan kuuntelen omaa olotilaa. Eli rauhallisesti kun ottaa
      niin hyvin menee. Jos tuntuu, etten voi sukeltaa niin sillon
      en sukella. Mutta jään kyllä virkistyssukellustasolle, en
      ala tavoitella yli 30m syvyyden yli meneviä sukelluksia(enkä tekniikkasukellusluokituksia).
      Tiedän itse riskien olevan suhteettomat vaikka lääkärin luvan sellaiseen saattaisin saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      149
      4757
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3935
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2619
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2042
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1888
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      23
      761
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      735
    Aihe