hiekkateko nurmi

hessu 80

moi, käyn kaverin kanssa pelaamassa hiekka teko nurmi alustalla jossa pallo pomppaa aika matalalle. onko jotain suosotuksia mitä palloja pitäisi käyttää tällä alustalla pompun parantamiseksi?

10

2263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinnet

      Suosittelisin ostamaan kaupasta uusia palloja, ja lyömään reilusti yläkierteisiä lyöntejä. Tennispallojen vaihtaminen muihin palloihin ei peliä paranna :)

      • mM

        Älä pelaa hiekkatekonurmialustalla.


    • roze

      Kokeile ostaa uudet Dunlop Fort pallot. Ainaki itellä on ollu niillä hyvä pomppu kaikilla alustoilla joilla oon pelannu. En tosin ole hiekkatekonurmella pelannut.

      • kiinnostunutt

        Mahtaakohan noissa tennispalloissa (siis "virallisissa" palloissa) olla eroja eri merkkien välillä??

        Aika samalla tavalla tuntuvat käyttäytyvän, niinkuin tietysti pitäisikin...

        ...mutta onko jollain kuitenkin kokemuksia tai tietoa eri merkkien eroista?


      • roze
        kiinnostunutt kirjoitti:

        Mahtaakohan noissa tennispalloissa (siis "virallisissa" palloissa) olla eroja eri merkkien välillä??

        Aika samalla tavalla tuntuvat käyttäytyvän, niinkuin tietysti pitäisikin...

        ...mutta onko jollain kuitenkin kokemuksia tai tietoa eri merkkien eroista?

        Itse ainakin huomaan selkeitä eroja pallojen välillä. Esim. Dunlop Fortit on kovemmat ja korkeemman pompun omaavat pallot, kuin esim. Tretornit joissa pomppu ainakin vaikuttaa huomattavasti matalammalta. Matala pomppu tuo lisäksi tunteen nopeammasta kentästä kuin mitä se todellisuudessa on.
        Nämä kokemukset siis uusilla palloilla Talin kovilla kentillä pelattaessa.


    • srwff3435

      ...mitään massakenttää saa uusilla palloillakaan. Siksi me slaissarit tykätäänkin niin kovasti siiitä. Mikä onkaan ihanampaa, kun slaissata ja katsoa vastustajan yrittävän kaivella palloa kengännauhojensa tasolta. Ei oo helppoo hei...muhahahaha!!!

      • £eego

        Mikäs sen hienompi puolustuslyönti kuin kunnon slaissi, ja tottumattomampaa pelaajaa vastaa sillä voi tehdä jopa useampia pisteitä tai voittaa koko pelin.


      • £eego kirjoitti:

        Mikäs sen hienompi puolustuslyönti kuin kunnon slaissi, ja tottumattomampaa pelaajaa vastaa sillä voi tehdä jopa useampia pisteitä tai voittaa koko pelin.

        Slaissaajat saavat yrittää juosta yläkierrelyöntejä kiinni ja yrittää slaissata nousevaan palloon. Ei ole helppoa! Kova yläkierre tekee slaissaamisen massalla todella hankalaksi. Verkolle edetessä slaissilla ei ole mitään tekoa, koska slaissattu ohitus on helppo poimia. On osattava kaikki kierrelyönnit!

        Hiekkatekonurmella tulee turhan usein virhepomppuja. Pompun korkeus itsessään ei ole ongelma, koska siihen oppii. Pallojen on syytä olla tuoreita, jotta slaissaajat ja tuupparit eivät saisi kohtuutonta etua palloista.


    • balloilija

      eli millaiset kengät hiekkatekonurmelle? Ns. massakengätkö?

      • jeppis74

        ... ovat varmin valinta, varsinkin jos hiekkaa on paljon. Toisaalta vähempikuvioisella pohjallakin pärjää, jos hiekkaa ei ole kentällä paljon. Hiekan määrä määrää pääsääntöisesti liu-un ja pompun korkeuden (toki pohjustuskin vaikuttaa). Kenttiä on aika lailla erilaisia niin kuin niiden tekijöitäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      329
      6247
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3706
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      150
      2883
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2190
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      71
      1278
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1112
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      968
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      914
    Aihe