moi, käyn kaverin kanssa pelaamassa hiekka teko nurmi alustalla jossa pallo pomppaa aika matalalle. onko jotain suosotuksia mitä palloja pitäisi käyttää tällä alustalla pompun parantamiseksi?
hiekkateko nurmi
10
2236
Vastaukset
- sinnet
Suosittelisin ostamaan kaupasta uusia palloja, ja lyömään reilusti yläkierteisiä lyöntejä. Tennispallojen vaihtaminen muihin palloihin ei peliä paranna :)
- mM
Älä pelaa hiekkatekonurmialustalla.
- roze
Kokeile ostaa uudet Dunlop Fort pallot. Ainaki itellä on ollu niillä hyvä pomppu kaikilla alustoilla joilla oon pelannu. En tosin ole hiekkatekonurmella pelannut.
- kiinnostunutt
Mahtaakohan noissa tennispalloissa (siis "virallisissa" palloissa) olla eroja eri merkkien välillä??
Aika samalla tavalla tuntuvat käyttäytyvän, niinkuin tietysti pitäisikin...
...mutta onko jollain kuitenkin kokemuksia tai tietoa eri merkkien eroista? - roze
kiinnostunutt kirjoitti:
Mahtaakohan noissa tennispalloissa (siis "virallisissa" palloissa) olla eroja eri merkkien välillä??
Aika samalla tavalla tuntuvat käyttäytyvän, niinkuin tietysti pitäisikin...
...mutta onko jollain kuitenkin kokemuksia tai tietoa eri merkkien eroista?Itse ainakin huomaan selkeitä eroja pallojen välillä. Esim. Dunlop Fortit on kovemmat ja korkeemman pompun omaavat pallot, kuin esim. Tretornit joissa pomppu ainakin vaikuttaa huomattavasti matalammalta. Matala pomppu tuo lisäksi tunteen nopeammasta kentästä kuin mitä se todellisuudessa on.
Nämä kokemukset siis uusilla palloilla Talin kovilla kentillä pelattaessa.
- srwff3435
...mitään massakenttää saa uusilla palloillakaan. Siksi me slaissarit tykätäänkin niin kovasti siiitä. Mikä onkaan ihanampaa, kun slaissata ja katsoa vastustajan yrittävän kaivella palloa kengännauhojensa tasolta. Ei oo helppoo hei...muhahahaha!!!
- £eego
Mikäs sen hienompi puolustuslyönti kuin kunnon slaissi, ja tottumattomampaa pelaajaa vastaa sillä voi tehdä jopa useampia pisteitä tai voittaa koko pelin.
£eego kirjoitti:
Mikäs sen hienompi puolustuslyönti kuin kunnon slaissi, ja tottumattomampaa pelaajaa vastaa sillä voi tehdä jopa useampia pisteitä tai voittaa koko pelin.
Slaissaajat saavat yrittää juosta yläkierrelyöntejä kiinni ja yrittää slaissata nousevaan palloon. Ei ole helppoa! Kova yläkierre tekee slaissaamisen massalla todella hankalaksi. Verkolle edetessä slaissilla ei ole mitään tekoa, koska slaissattu ohitus on helppo poimia. On osattava kaikki kierrelyönnit!
Hiekkatekonurmella tulee turhan usein virhepomppuja. Pompun korkeus itsessään ei ole ongelma, koska siihen oppii. Pallojen on syytä olla tuoreita, jotta slaissaajat ja tuupparit eivät saisi kohtuutonta etua palloista.
- balloilija
eli millaiset kengät hiekkatekonurmelle? Ns. massakengätkö?
- jeppis74
... ovat varmin valinta, varsinkin jos hiekkaa on paljon. Toisaalta vähempikuvioisella pohjallakin pärjää, jos hiekkaa ei ole kentällä paljon. Hiekan määrä määrää pääsääntöisesti liu-un ja pompun korkeuden (toki pohjustuskin vaikuttaa). Kenttiä on aika lailla erilaisia niin kuin niiden tekijöitäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1926576Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065483Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243441Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2643399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862418Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32135Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191826Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471784Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val521751- 981386