Vai niin se eduskunta päätti, että palomiehet eivät enää pääse kunniakkaasti omalta alalta vanhuuseläkkeelle. Vaikeaa se on ollut jo silloin, kun eläkeikä oli 55.
Ratkaisukin löytyi, että palomiehet menisivät uransa jälkeen vielä esimerkiksi hälytyskeskuksiin suojatyöpaikkoihin. Mistäköhän palomiehille ja -naisille motivaatio moiseen saadaan? Alkaa hälytyskeskuksissakin työn laatutaso laskea.
Toinen eduskunnan ratkaisu oli se, että kaikkien palomiesten tykkäämä nykyinen työvuorojärjestelmä muutettaisiin. Siitä harva palomies ilahtuu, kun mennään nykyisestä järjestelmästä toiseen. Onko eduskunta sitä mieltä, että työvuoron muuttamisen jälkeen tulipalot eivät ole enää niin kuumia, katot eivät ole yhtä liukkaita ja korkeita, liikenneonnettomuuspaikoilla siten ei ole enää ulkoisia vaaroja ja niin edelleen..
Ihmettelen, että miksi vielä on aloja joilla päästään aikaisemmin eläkkeelle? Eikö niitäkin voisi kehittää. Kuten eduskuntauran jälkeen kansanedustajat koulutettaisiin kaupungille lapiomiehiksi ja rakennuksille sekatyömiheiksi. Myös kaupunkien puistot ja kadut myös vaativat huolenpitäjiä.
Palomiesten eläkeikä
4
1479
Vastaukset
- ajatelkaas hei
ei kannata verrata suomalaisen palomiehen työtä yleismaailmallisesti esim. jenkkilän vastaaviin töihin..kyllä ne kykenee matalia varastopaloja sammutteleen vanhanakin..perkele!
- Kerrostalo asuja
Rasittaa nuorempia kun kaikki ei vuorossa pysty tekemään kaikkia töitä. Kukas "ei varastot" sammuttaa jos eläkeikäisiä ukkoja kaikki vuorossa. Kerrostalo asuminen alkaa pelottamaan.
- juupa juu
palomiehillä on paljon muitakin tehtäviä, ku palojen sammutus.
- Aatelit
juupa juu kirjoitti:
palomiehillä on paljon muitakin tehtäviä, ku palojen sammutus.
Savusukellus?
Kyllä se on fyysisesti vaativaa vetää joku tulipalosta. Sen tietenkin tiedän, että hallituksen ainoa tarkoitus palomiesten eläkeikää nostaessa oli rahan säästäminen. Ei mikään muu. Kansanedustajia ei kiinnostanut vähääkään se pystyvätkö palomiehet tekemään tyänsä.
Sen sijaan kansanedustajista suurin osa pystyisi tekemään muutakin eduskunnan jälkeen kuin puhumaan paskaa "siirtymäeläkettä" vastaan. Ihan taatusti. Se on vain heidän korkea-arvoisuudelleen aivan mahdotonta. Suuri arvovallan menetys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka972596Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww981616- 671505
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje141226Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi20992- 81953
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe42889Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta117876- 54803
- 30736