Palomiesten eläkeikä

js

Vai niin se eduskunta päätti, että palomiehet eivät enää pääse kunniakkaasti omalta alalta vanhuuseläkkeelle. Vaikeaa se on ollut jo silloin, kun eläkeikä oli 55.

Ratkaisukin löytyi, että palomiehet menisivät uransa jälkeen vielä esimerkiksi hälytyskeskuksiin suojatyöpaikkoihin. Mistäköhän palomiehille ja -naisille motivaatio moiseen saadaan? Alkaa hälytyskeskuksissakin työn laatutaso laskea.

Toinen eduskunnan ratkaisu oli se, että kaikkien palomiesten tykkäämä nykyinen työvuorojärjestelmä muutettaisiin. Siitä harva palomies ilahtuu, kun mennään nykyisestä järjestelmästä toiseen. Onko eduskunta sitä mieltä, että työvuoron muuttamisen jälkeen tulipalot eivät ole enää niin kuumia, katot eivät ole yhtä liukkaita ja korkeita, liikenneonnettomuuspaikoilla siten ei ole enää ulkoisia vaaroja ja niin edelleen..

Ihmettelen, että miksi vielä on aloja joilla päästään aikaisemmin eläkkeelle? Eikö niitäkin voisi kehittää. Kuten eduskuntauran jälkeen kansanedustajat koulutettaisiin kaupungille lapiomiehiksi ja rakennuksille sekatyömiheiksi. Myös kaupunkien puistot ja kadut myös vaativat huolenpitäjiä.

4

1434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatelkaas hei

      ei kannata verrata suomalaisen palomiehen työtä yleismaailmallisesti esim. jenkkilän vastaaviin töihin..kyllä ne kykenee matalia varastopaloja sammutteleen vanhanakin..perkele!

      • Kerrostalo asuja

        Rasittaa nuorempia kun kaikki ei vuorossa pysty tekemään kaikkia töitä. Kukas "ei varastot" sammuttaa jos eläkeikäisiä ukkoja kaikki vuorossa. Kerrostalo asuminen alkaa pelottamaan.


      • juupa juu

        palomiehillä on paljon muitakin tehtäviä, ku palojen sammutus.


      • Aatelit
        juupa juu kirjoitti:

        palomiehillä on paljon muitakin tehtäviä, ku palojen sammutus.

        Savusukellus?

        Kyllä se on fyysisesti vaativaa vetää joku tulipalosta. Sen tietenkin tiedän, että hallituksen ainoa tarkoitus palomiesten eläkeikää nostaessa oli rahan säästäminen. Ei mikään muu. Kansanedustajia ei kiinnostanut vähääkään se pystyvätkö palomiehet tekemään tyänsä.

        Sen sijaan kansanedustajista suurin osa pystyisi tekemään muutakin eduskunnan jälkeen kuin puhumaan paskaa "siirtymäeläkettä" vastaan. Ihan taatusti. Se on vain heidän korkea-arvoisuudelleen aivan mahdotonta. Suuri arvovallan menetys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe