mitkä ovat työnantajan oikeudet lukea työntekijän sähköposteja?
Entä, lähetättekö henk.koht posteja työpaikalla ollessanne, jos niin onko tämä työnlaiminlyömistä?
Voitko vastata puhelimeen työaikana?
MItä pitäisi tehdä jos työnantaja ei anna työtehtäviä, mutta henk.koht postin lähettäminen on työnlaiminlyömistä???
Entä, lähetättekö henk.koht posteja työpaikalla ollessanne, jos niin onko tämä työnlaiminlyömistä?
Voitko vastata puhelimeen työaikana?
MItä pitäisi tehdä jos työnantaja ei anna työtehtäviä, mutta henk.koht postin lähettäminen on työnlaiminlyömistä???
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei voi vastata puhelimeen, ne on pidettävä kiinni.
tietysti kannattaa miettiä sitäkin että pitää kännyn äänettömällä ja vaikka värinällä jos tuleekin vaikka puhelu tärkeältä taholta.
Sähköpostia en ainakaan minä uskaltaisi laitella yksityisenä työpaikaltani, huh...mur-mur ; ) jää vielä jälki ja yksityis asiasi joutuvat levitykseen.
Tietty saattaa käydä niin että työnantajasi tulee ja tarkistaa laukkusi ja taskusi ja huomaa että sinulla onkin kännykkä päällä, mikähän on suhtautuminen kiellon vastustamiseen??? Luultavasti olet niskoittelija ja saat potkut. Kuitenkin sillon kannattaa huomioida että työsuhteen irtisanomisessa ei rikota lakia ja työaika lakia. Työaika lakiahan on noudatettava kaikilla työpaikoilla omasta TESsistä huolimatta.Suomi on sellainen lakiviidakko. Tuosta nyt en ole varma saako se työnantaja sitten tehdä kuitenkaan sen laukkutarkastuksen?
Työnantajalla ei ole lupa lukea työntekijän sähköposteja, siis sieltä työsähköpostilaatikostakaan. Tästä on muutama poikkeus, mutta ne ovat aika työläitä työnantajan kannalta: peruste pitää olla laillinen, työntekijää pitää yrittää tavoittaa, asiasta on laadittava pöytäkirjat jne. Nyt on vielä tuo uusi laki, edellyttää tietosuoja-asioissa viranomaisilta hankittua maksullista ennakko- ja jälkitarkistusta, että lain edellytykset tietoliikenteen seuraamiselle täyttyvät.
Voin vastata jopa henkilökohtaisiin puheluihin työaikan, eikä niiden soittokaan ole kielletty. Kohtuus tietysti kaikessa, töissähän olla kuitenkin töitä tekemässä. Sama sähköpostin kanssa.
Henkilökohtaisen postin lähettämisestä ei voi oikein edes jäädä kiinni, tai sitten työnantaja syyllistyy tietosuojarikokseen. Työnantamisesta sen verran että työnantajan on vältettävä työntekijän haitallista kuormittumista, johon luetaan myös alikuormitus. Myös ns "SASsilainen" irtisanominen, jossa työntekijälle ei anneta töitä ja odotetaan hänen irtisanoutumistaan, on kielletty.
Ja että mitä pitäsi tehdä? Tuollainen työnantaja ei ansitse sinun tai kenenkään muunkaan työpanosta... Hoitakoon firmansa yksin!