millainen tennispallo

aloitteleva

eli kenttä on punainen, jotain soran tapasta, pikku kivi ainesta, eli mitä olen ymmärtänyt se olisi 'kova kenttä' ja eikö kovalle kentälle pidä olla pehmeä pallo..?
Mistä siis tiedän kun kauppaan menen, että juuri tuo purkki tuolla sisältää sopivat pallot kentälle millä pelaan? Onko jokin numerokoodi vai lukeeko siellä vain pehmeä pallo / soft ball?

Onko jotain n. mittaa mille korkeudelle pallon pitäisi kentästä pompata, kun se tietyltä korkeudelta pudotetaan, jolloin se olisi sopiva?

Ja millainen merkitys pallon kovuudella / pehmeydellä ylipäätään on, varsinkin kun pelaaminen on vain harrastelumuotoista, ei mitään totista kilpailua?
Kuitenkin pyrin käymään pelaamassa useammin kuin kerran viikossa..

Suuri kiitos jo etukäteen! :)

2

1977

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrastelija vaan

      Samanlaisilla palloilla pelataan kentästä riippumatta. Eri valmistajien tuotteilla voi olla marginaalisia eroja, mutta sillä ei ole harrastajalle mitään merkitystä. Tuore pallo kimmoisampi ja alussa aloittelijalle ehkä hieman vaikeampi. Kaupan on myös erityisiä soft-palloja, mutta ne on tarkoitettu lasten minitennikseen. Numerointi on vain tunnistamista varten.

      • pehmeitä ja kovia

        myös oikealla tenniskentällä voi pelata "soft" tai "easy play" -palloilla, erityisesti jos aloittelijalla ei oikea tennispallo pysy hanskassa. Myös superlonipalloa voi käyttää esim. lämmitellessä.

        Mielestäni kannattaa kuitenkin ottaa oikeat pallto käyttöön heti kun saa tuntuman lyöntiin pemopalloilla.

        aivan ensimmäiseksi tietysti pelataan verkon tuntumassa pieniä lyöntejä tuntumaa hakien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1470
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe