Olen tulossa sinnepäin muutamaksi päiväksi ja kyselisin kokemuksia hotelleista ym. majapaikoista?
Minkälainen hintataso paikallisissa hotelleissa on?
Osaatteko suositella mitään paikkoja missä kannattaisi turistin vierailla? tarkoitus olisi käydä "perusvierailulla" joulupukin kylässä (vai mikä lienee viralliselta nimeltään) ja ranuan eläinpuistossa. Autolla liikutaan.
Minkälainen Rovaniemi on paikallisten mielestä?
Minkälainen hintataso paikallisissa hotelleissa on?
Osaatteko suositella mitään paikkoja missä kannattaisi turistin vierailla? tarkoitus olisi käydä "perusvierailulla" joulupukin kylässä (vai mikä lienee viralliselta nimeltään) ja ranuan eläinpuistossa. Autolla liikutaan.
Minkälainen Rovaniemi on paikallisten mielestä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joulupukin kylän virallinen nimi on Napapiirin pajakylä tai Joulupukin pajakylä:
http://www.santaclausvillage.info/fin/etusivu.htm
Arktikum voisi olla sellainen paikka, missä kannattaisi käydä:
http://www.arktikum.fi/
Ounasvaaran päälle pääsee auton lisäksi myös näköalahissillä ja alas voi laskea kesäkelkkarataa pitkin:
http://www.ounasvaara.fi/
Ei täällä enää ole mitään mitä voisi suositella matkailijoille. Kylä on muuttunut kamalaksi paikaksi, keskusta on täynnä ulkomailta tuotuja rosvon näköisiä notkujia ja tuntuu kuin olisi turkkiin/marokkoon matkustanut. Mielestäni olisi parempi on jos menisitte vieläkin lapimmaksi vaikkapa Inariin. Siellä ei ole alkuperäistä luontoa/väestöä vielä sotkettu tällä lailla, mutta jos tämänkaltainen ruma kaupunki kiinnostaa niin mikäpä se siinä.
Ounasvaaran pirteillä upeat ja siistit mökit. Toimii todella hyvin ja matkaa keskustaan vajaa 5km.
Suosittelen !
Rovaniemi tarvitsisi kylpylän ja huvipuiston. Se vetäisi lapsiperheitä ja turisteja riittäisi.
Mutta ei...
Mitään ei saa rakentaa ja kehittää kun vihreät on heti vastustamassa. Kuoleva kaupunkihan tämä muutenkin on. Ei täällä ole matkailijalle mitään nähtävää.
Täältä mennään etelään huvipuistoihin ja kylpylöihin lomalle. Lapsiperheet panee aika lailla rahaa lomiinsa, mutta Rovaniemi kaihoilee vain luonnon rauhaa, mitä turistit muka tulevat katsomaan. Sillähän sitä töitä saadaan. Hohhoijaa.
Usakokaa tai älkää, että syy, miksi kylpylän rakentamista vastustetaan valionrantaan, on se, että muutama vihreä on katsonut siitä jo tontinpaikan itselleen. Komea paikka olisi omalle talolle. Siinä se syy on.
Hotellien hintatasosta en osaa sanoa, varmaan aika normaalia tasoa?
Suosittelen Ounasvaaraan tutustumista, esim. kesäkelkkarata on mukava. Joulupukin pajakyläkin on kiinnostava paikka käydä, samoin Arktikum jos lapset ovat vähän isompia. Ranuan eläinpuisto tottakai!
Maisemat ovat kauniit. Jonkin luontokohteen jos sanoisin, esim. n. 30 km Rovaniemeltä on Vaattunkikönkään/Vikakönkään retkeilyalueet, mahtavia paikkoja. Useat reitit voi kulkea jopa vaunuilla/rattailla. Välillä on laavuja, joissa voi paistaa makkarat tms. :) Suosittelen niitäkin perinteisten kohteiden lisäksi. Vieläkin komeampi paikka on Auttinköngäs, upea luonnonnähtävyys, mutta sinne on hieman pitempi matka(n. 80km).
Pöykkölässä n. 4 km:n päässä keskustasta ovat metsämuseo ja kotiseutumuseo, nekin ovat tutustumisen arvoisia.
Siinäpä on jo muutama kohde... Mukavaa lomaa ja tervetuloa!