Sama asu coctai-tilaisuuteen ja iltagaalaan?

Santtu_78

Onko mahdoton yhtälö, onko coctail-mekko aina polvipituinen ja iltapuku pitkä, eli täytyy olla eri asut?

Muitakin pukeutumisvinkkejä juhliin otan mielelläni vastaan.

3

2086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhlapuku pitkä

      Hei!

      Cocktail-mekko on aika polvipituinen.

      Suuri juhlapuku on aina pitkä. Tämä on se, mitä Suomessa käytetään juhlissa, joissa miehillä on frakki tai frakin korvaava tumma puku, esim. hienoissa häissä, akateemisissa juhlissa, Linnan juhlissa ym. Sitä kutsutaan usein iltapuvuksi, mutta oikea nimitys on siis "suuri juhlapuku".

      "Iltapuku" on se, mitä nainen käyttää miehen pukeutuessa smokkiin (tai tummaan pukuun). Tämä on Suomessa harvinainen pukukoodi. Naisen iltapuku voi olla lyhyt tai pitkä tai vaikka vinohelmainen, ihan muodin mukaan. Ks. mallia hollowoodin ensi-illoista.

      Mutta tarkoitit siis varmaan ns suurta juhlapukua, ja siinä tapauksessa vastaus kysymykseesi on, että kyllä, sinulla täytyy olla kaksi eri asua.

      • zizai

        Gaalaan ja coctail-tilaisuuteen ehdottomasti eri asut! Coctail-mekko polvipituinen, gaalaan pitkä ns. ''suuri iltapuku''. Voisit tietysti harkita kaksiosaista asua, ja vaikkapa yksinkertaisen mustan yläosan (musta alaosa coctail tilaisuuteen) voisit myös yhdistää pitkään alaosaan gaalaan, ja se voisi olla myös hillityn värinen, esim viininpunainen, mutta kuitenkin selkeästi erottuva, ihan oman maun mukaan. Näin saisit kuitenkin hiukan säästettyä kustannuksissa.


    • rekisteröitymätön**

      Hieman juhlasta riippuen voipi coctailtilaisuuteen laittaa hyvin saman asun kuin itse juhlaan. Erityisestikin , jos coctailtilaisuus on välittömästi juhlaa ennen, ikäänkuin valmistautumisena juhlaan/sen osana, ei tietenkään oleteta asunvaihtoa välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1469
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      782
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe