Ostitteko talon/osakkeen

vai lainarahalla? Ite ostin säästöillä. Olen nuuka ja säästänyt suurinpiirtein kaikki rahat lapsilisistä (me saatiin pitää ne itse) alkaen. Nyt oon yli kolmekymppinen ja ollut työelämässäkin jo kauan. Säästäväisyydellä ja hyvillä sijoituksilla sai mukavan alkupääoman itelleen ja saatto ostaa oman talonkin ilman lainoja. Säästöönkin jäi vielä senverrran, että huolivat avainasiakkaaksi.
6111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

23-vuotiaana lainalla...=o)..siihi ikää mennes en oisi ehtinny säästelee..

...*mu oisi oma enne ko oon 40*..

=o)

..nytte sulen konneet ko nii rytyää..=o(

Äänestä
  • Niin palstalaiset vos kipsin läpi morsettaa:Parane pian


    Mull olis nii surut puseros, että morsettaisin ainaski 500kertaa päivässa
    Pajavasaralla:D)))

    Äänestä

Asuntojen hinnat ovat nousseet vuodesta 1996, jolloin ostin ensiasuntoni aspilla, niin helvetisti, että luojan kiitos en jäänyt säästämään. Ostin ensimmäisen 350.000 markalla, eli 58.000€:lla. Myin sen vuonna 2004 103.000€:lla. Tästä nykyisestä saisi nyt lamankin keskellä reilusti yli 300.000€. Ja niistä parista muusta varmaan yhteensä 250.000€.

Nämä kun olisi säästänyt etukäteen, niin olisi pitänyt säästää joka kuukausi yli 3500€. Sehän vaatisi varmaan 10.000€ bruttotuloja kuukaudessa ja nuukaa elämäntyyliä.

Asunto kannattaa ostaa mahdollisimman nuorena ja mahdollisimman suurella velkaosuudella, jos mielii elämässään vaurastua. Semminkään kun minä en saanut lapsilisiä enkä muitakaan tukiaisia vanhemmiltani.

Äänestä
  • Ei ole velkarasitteita ja menot muutenkin pienet, joten aina jää sukanvarteen ylimääräistä. Rikastuminen ei ole päämäärä, vaan hyvä elämä muuten.

    Äänestä

  • nyt jaellaan polleana vaurastumisneuvoja, kun on ollut itsellä onni osua suotuisaan aikaan asuntomarkkinoille. Asuntojen arvo ei mitenkään _vääjäämättä_ nouse vuosien varrella, kuten USA:ssa on nyt nähty ja Suomessa tullaan näkemään hieman lievempänä.

    Äänestä

Se on nyt kuitenkin maksettu ja muutakin varallisuutta on kohtuu hyvin kertynyt. On ollu hyvää ja huonoakin tuuria.

Toisin kuin Ratikkakuski, en kuitenkaan kannusta velkavankeuteen. Ihmisellä on elämässään muutakin kuin velan maksaminen. Pahimmillaanhan sitä roikkuu 24/7 netissä kun ei velan maksun jälkeen jää rahaa muihin aktiviteetteihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omilla säästöillänne kirjoitti:

vai lainarahalla? Ite ostin säästöillä. Olen nuuka ja säästänyt suurinpiirtein kaikki rahat lapsilisistä (me saatiin pitää ne itse) alkaen. Nyt oon yli kolmekymppinen ja ollut työelämässäkin jo kauan. Säästäväisyydellä ja hyvillä sijoituksilla sai mukavan alkupääoman itelleen ja saatto ostaa oman talonkin ilman lainoja. Säästöönkin jäi vielä senverrran, että huolivat avainasiakkaaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu