Aina kuulee näistä työnantajista, jotka ottavat töihin blondeja (miehet) tai söpöjä nuoria jätkiä (naiset). Joiltain ei tunnuta vaativan pätevyyttä kunhan on työnantajan makuun sopiva. Joo, olen katkera mutta kuitenkin...
Mielivaltaisuus työhönotossa
........................
5383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei tuo ulkonäkö asia päde kuin sellaisissa tehtävissä, joita pystyy lähes kuka tahansa hoitamaan. Siis tottakai firman respatytöksi otetaan nuori ja nätti tyttö, mutta kun puhutaan jostain ammattitaitoa vaativasta työstä, tilanne on toinen.
Valtion virastoihin otetaan pätevyyden mukaan ei ulkonäön.
Eihän se ulkonäkö näy kuin vasta haastattelussa. Vaikka olisi missitasoinen kaunotar niin ei auta jos ei pääse haastatteluun.
Lisäksi kauneus/komeus voi olla haitaksi, jos on samaa sukupuolta olevia valitsijoita. Naiset vihaavat itseään kauniimpia naisia eivätkä palkkaa sellaisia..
Ei pidä kyllä aina paikaansa. Olen monet kerrat nähnyt kun respan tytöksi otetaan se vähemmän kauniimpi ja enemmän akneihoisempi kuin kauniimpiakin ja osaavimpia olisi tarjolla. Sitä paitsi kyllä respassakin täyty jotain osata (esim. kielet).
Kauneus voi olla tosiaan haitaksi, monesti voi olla juuri tilanne käänteinen, valitaan vähemmän kauniita ja vähemmän fiksuja kuin itse, että ei vaan itse siinä jää varjoon.
No kyllähän Suomi on täynnä kielitaitoisia älykkäitä 50 sihteereita ja päteviä, kokeneita toimihenkilöitä, mutta kun eivät pääse iän vuoksi edes haastatteluun.
Aika usein respatyöhön pyydetään valokuvaa, joten onhan se ihan selvä että ulkonäkö vaikuttaa.
Sitten on eri asia jos respassa on vartija, se on sitten kokonaan toinen asia, en minä sitä tarkoittanut. Ei vartiointiliikkeisiin ulkonäön perusteella valita. Siis siinä respatyössä pitää olla voimassa oleva vartijakortti.
Mutta, siis tarkoitan noita avustavia toimistotehtäviä, joihin valitaan nättejä nuoria naisia (tai siis miehet valitsevat), mutta naiset taas eivät.
Joten ei se kauneus ole aina eduksi.
Harmi kun en osaa algoritmimatematiikkaa..silloin on sama minkä näköinen on.
Aina pääsee töihin.
....se, että osaamisella ja kokemuksella pääsee haastatteluun ja sen jälkeen ratkaisee sopivuus. Mikäli ei ole työnantajan sukulasipoika jonossa.
Sopivuus taas on tyänantajan korvien välissä ja siihen et juurikaan voi vaikuttaa/ varautua.
Yleensä valitut ovat sitten niitä hyviä tyyppejä. Kortistot ovat täynnä erittäinkin päteviä, mutta ei niin hyviä tyyppejä.
On hankala päästä töihin, jos ikää on yli 50 v.
Toinen hankaluus on korkea epäkäytännöllinen koulutus. Yliopistotutkinto, joka ei anna valmiuksia minkään konkreettisen työtehtävän hoitamiseen.
Monta tutkintoa ja lyhyitä työsuhteita.
Nämä yllämainitut seikat voivat jo itsessään saada aikaan tilanteen ettei pääse haastatteluun.
Haastattelussa on tosiaankin niin, että pitää miellyttää kaikkia; konsultteja, firman ihmisiä, psykologeja ja niin edelleen.