Minulla on uusi Fujitsu Siemens tietokonenäyttö, jonka suurin resoluutio on 1680x1050. Mihin tarkoitukseen sitä käytetään kun laitan resoluution siihen näkyy kuva pienenä. Näyttö menee asetuksissa automaattisesti kuitenkin lukemaan 1024x768, jolloin kuva on ruudun kokoinen.
Kysymys resoluutiosta
13
719
Vastaukset
- ...
eri koon näytössä.
- sekava...
kysymys mutta yritetään.
Ensiksi onko näyttö liitetty näytönohjaimeen VGA vai DVI johdolla.
Millanen näytönohjain koneessa.
Mikä käyttöjärjestelmä koneessa.- kysyjä..
Näyttö on liitetty VGA-johdolla ja näytönohjain on NVIDIA GeForce 7650GS. Käyttöjärjestelmä on Windows Vista.
- asentanut..
kysyjä.. kirjoitti:
Näyttö on liitetty VGA-johdolla ja näytönohjain on NVIDIA GeForce 7650GS. Käyttöjärjestelmä on Windows Vista.
näyttiksen ajurit, siis nvidian, vistan mukana tulevat ei ehkä tunnista näyttöä oikein.
- ...
kysyjä.. kirjoitti:
Näyttö on liitetty VGA-johdolla ja näytönohjain on NVIDIA GeForce 7650GS. Käyttöjärjestelmä on Windows Vista.
Tuohon tarvitaan SVGA johto. Se EI ole sama asia kuin VGA johto, vaikka liittimet näyttävätkin samalta! VGA-johdosta ei mene näytön tunnistus läpi, lisäksi se sumentaa tarkkuutta, koska kaistanleveys ei ole riittävä.
1680x1050 on 22 tuumasen widen resoluutio ja 1024x768 on 19 tuumasen 4:3 näytön resoluutio.
kumpi näyttö sulla on?
jos on 22 tuumanen wide niin sitten sulla on tosi vanha näyttis koneessa, mikä ei ymmärrä enempää kuin tuon 1024x768. epäilen kyllä vahvasti että näin ei ole.- kysyjä..
Minulla on ihan uusi Fujitsu Siemens Scaleoview D22W-1GT 22 tuuman TFT-laajakuvanäyttö. Käytössä on ollut vasta pari viikkoa. Mukana oli vain VGA-johto ja tarkoitus on ostaa tuo DVI-johto. Mahtaisiko se auttaa asiaa?
kysyjä.. kirjoitti:
Minulla on ihan uusi Fujitsu Siemens Scaleoview D22W-1GT 22 tuuman TFT-laajakuvanäyttö. Käytössä on ollut vasta pari viikkoa. Mukana oli vain VGA-johto ja tarkoitus on ostaa tuo DVI-johto. Mahtaisiko se auttaa asiaa?
se vga johdolla olla sama reso kuin dvi:llä.
olisko jotenkin näyttiksen ajurit sekaisin?. kokeile asentaa ne uusiksi.
osta vaan se dvi johto, ei maksa paljoakaan. muistaakseni se menee niin, että vga on analooginen ja dvi digitaalinen. ei sitä eroa välttämättä huomaa, paitsi silloin, jos on kaksi näyttöä rinakkain ja toinen vga:lla ja toinen dvi:llä.- kysyjä..
harrastelijakirurgi kirjoitti:
se vga johdolla olla sama reso kuin dvi:llä.
olisko jotenkin näyttiksen ajurit sekaisin?. kokeile asentaa ne uusiksi.
osta vaan se dvi johto, ei maksa paljoakaan. muistaakseni se menee niin, että vga on analooginen ja dvi digitaalinen. ei sitä eroa välttämättä huomaa, paitsi silloin, jos on kaksi näyttöä rinakkain ja toinen vga:lla ja toinen dvi:llä.Kiitos sinulle ja muille vastaajille, En tosiaan löydä Fujitsu Siemensin sivulta ajuria näytölle vaikka kuinka etsin. Eikö siihen ole ajuria lainkaan. Voisitko neuvoa minua?
- harvemmin...
kysyjä.. kirjoitti:
Kiitos sinulle ja muille vastaajille, En tosiaan löydä Fujitsu Siemensin sivulta ajuria näytölle vaikka kuinka etsin. Eikö siihen ole ajuria lainkaan. Voisitko neuvoa minua?
tarvitsee ajuria mutta näytönohjain sitäkin enemmän.
- huutaja
Isompi resoluutio on isommalle näytölle. Sinulla on muuten automaattinen resoluution säätö päällä (tunnista automaattisesti). Voit muutella asetuksia näytönohjaimen asetuksista.
- kysyjä..
Mistä kohtaan löytyy näytönohjaimen asetuksista kohta, josta voi katsoa onko automaattinen resoluution säätö päällä ja mistä kohtaan sen voi ottaa päältä pois. Käyttöjärjestelmäni on Windows Vista.
- fundamentalist
joku neuvoikin oiekan tavan.
Ota näytönohjaimen asetuksista pois se idioottimainen
automaatti ja laita ihan itse oikea asetus päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814522
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀714247Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1244189BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1833456- 1932789
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome662706Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main362601Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582597Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?692495Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432142