Ulmala

PuttePossu

Mukava nähdä Coloradon susi pitkästä aikaa julkisuudessa. Mies joutui aikanaan Suomen kansan sylkykupiksi ja ehkä osaksi sen vuoksi asui vuosikausia USA:ssa. Niin urheilijoiden kuin taiteilijoidenkin todellinen suuruus paljastuu toisinaan vasta vuosikausia aktiiviuran jälkeen.

Risto oli MM-Tokiossa 1991 5000 m:llä seitsemäs. Sen jälkeen on juostu 5000m MM-tasolla kahdeksan kertaa ja ainoastaan kaksi kertaa on syntyperäinen eurooppalainen sijoittunut paremmin kuin seitsemänneksi, eli Dieter Baumann viides 1997 ja Alberto Garcia neljäs 2001. Näitä kahta herraa yhdistää lisäksi se, että he ovat antaneet positiivisen doping-näytteen.

Itse olen aina pitänyt Ristoa yhtenä 90-luvun suurista suomalaisurheilijoista ja toivon, että hän alkaisi pikkuhiljaa saada osakseen sitä arvonantoa mitä ansaitsee.

1

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juho Eerola

      Ehdottomasti näin. Toivottavasti Ulmalan valmentama Keskisalo pesee kaikkien syntyperäisten eurooppalaisten aiemmat ennätykset viimeiseltä kahdeltakymmeneltä vuodelta ja ottaa mitalin esteistä.
      Ulmalan puolesta harmittaa eniten vuoden 94 kotikisat Helsingissä. Olisi ollut saumaa ottaa kaksikin mitalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe