Ulmala

PuttePossu

Mukava nähdä Coloradon susi pitkästä aikaa julkisuudessa. Mies joutui aikanaan Suomen kansan sylkykupiksi ja ehkä osaksi sen vuoksi asui vuosikausia USA:ssa. Niin urheilijoiden kuin taiteilijoidenkin todellinen suuruus paljastuu toisinaan vasta vuosikausia aktiiviuran jälkeen.

Risto oli MM-Tokiossa 1991 5000 m:llä seitsemäs. Sen jälkeen on juostu 5000m MM-tasolla kahdeksan kertaa ja ainoastaan kaksi kertaa on syntyperäinen eurooppalainen sijoittunut paremmin kuin seitsemänneksi, eli Dieter Baumann viides 1997 ja Alberto Garcia neljäs 2001. Näitä kahta herraa yhdistää lisäksi se, että he ovat antaneet positiivisen doping-näytteen.

Itse olen aina pitänyt Ristoa yhtenä 90-luvun suurista suomalaisurheilijoista ja toivon, että hän alkaisi pikkuhiljaa saada osakseen sitä arvonantoa mitä ansaitsee.

1

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juho Eerola

      Ehdottomasti näin. Toivottavasti Ulmalan valmentama Keskisalo pesee kaikkien syntyperäisten eurooppalaisten aiemmat ennätykset viimeiseltä kahdeltakymmeneltä vuodelta ja ottaa mitalin esteistä.
      Ulmalan puolesta harmittaa eniten vuoden 94 kotikisat Helsingissä. Olisi ollut saumaa ottaa kaksikin mitalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      76
      5670
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3161
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2788
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2092
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2075
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1879
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      100
      1864
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1805
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1488
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1278
    Aihe