Moro!
Nyt ihan lyhyesti. Onko kellään kokemuksia Lapierren ja Focuksen pyöristä. Muistaakseni Lapierrer on anskalainen pyörä ja toinen on saksan lahja maailmalle, mutta muuta en niistä tiedäkään. Olisiko kokemuksia jollakin teistä.? Kannattaako ostaa maantie/cyclo vai pidänkö pääni hankin Bianchin tai Cannondalen pyörän. Kiitokset ja hyvää juhannuksen jälkeistä elämää:)
Otto
Lapierre ja Focus
6
3599
Vastaukset
- ei kokemusta
mutta Focuksissa lienee paras hinta / laatu Suomen pyörätarjonnassa.
- alkup. Maantiepyöräilijä
"Moro!
Nyt ihan lyhyesti..."
Päätellen tuosta, että alkuperäinen kysyjä olisi Tampereelta, niin sielläpäin kohtaa Bianchi hinta ja laatu, kun katselee viimevuotisia malleja. Edes Focus ei kykene kilpailemaan.
Yksi tarjous oli ylitse muiden, jos sopivaa kokoa vielä on. Kilpamallia 1885 sai Velocen palikoilla todella edullisesti. Muuten ylijäämäpyörät olivat enemmän Shimanon osilla tehtyjä, minkä saattoi arvatakkin. - osti tampereen
alkup. Maantiepyöräilijä kirjoitti:
"Moro!
Nyt ihan lyhyesti..."
Päätellen tuosta, että alkuperäinen kysyjä olisi Tampereelta, niin sielläpäin kohtaa Bianchi hinta ja laatu, kun katselee viimevuotisia malleja. Edes Focus ei kykene kilpailemaan.
Yksi tarjous oli ylitse muiden, jos sopivaa kokoa vielä on. Kilpamallia 1885 sai Velocen palikoilla todella edullisesti. Muuten ylijäämäpyörät olivat enemmän Shimanon osilla tehtyjä, minkä saattoi arvatakkin.tarjousbianchin 1885 Velocen osilla. Peli oli halpa, mutta siihen se ilo sitten jäikin. Kaikki osat oli lyöty kiinni "sinnepäin ". Mm. ohjaustanko oli kaksi senttiä toispuolinen, tankonauhat oli vedetty myös kuin tulvan tuomana tankoon. Tankonauhan päät oli teipattu kiinni ilmeisesti-> yksi rulla sähköteippiä puolelleen pitkin ja poikin. Vaihteet jäi jumiin ( etuvaihtaja). Lähes kaikki pultit asennossa " irti". Sanoisin, että hengenvaarallisessa kunnossa jos pyörällä asiaatuntematon olisi lähtenyt ajamaan. Ei hyvää mainosta tampereen kaupalle.
- alkup. Maantiepyöräilijä
osti tampereen kirjoitti:
tarjousbianchin 1885 Velocen osilla. Peli oli halpa, mutta siihen se ilo sitten jäikin. Kaikki osat oli lyöty kiinni "sinnepäin ". Mm. ohjaustanko oli kaksi senttiä toispuolinen, tankonauhat oli vedetty myös kuin tulvan tuomana tankoon. Tankonauhan päät oli teipattu kiinni ilmeisesti-> yksi rulla sähköteippiä puolelleen pitkin ja poikin. Vaihteet jäi jumiin ( etuvaihtaja). Lähes kaikki pultit asennossa " irti". Sanoisin, että hengenvaarallisessa kunnossa jos pyörällä asiaatuntematon olisi lähtenyt ajamaan. Ei hyvää mainosta tampereen kaupalle.
Kiirettä näyttää siis pukkaavan, kun luovutushuolto on kokonaan tekemättä jopa näkyviltä osilta. Olen muista liikkeistä kuullut, että mm. KONA:n maastureita on luovutettu kammet vähän sinne päin asennettuna.
Ilmankos yksi lauttasarelainen kivijalkafirma erikseen viimeksi mainitsi, että laakerit on avattu ja laitetu oikeaan kireyteen! Kyseessä oli sentään ihan oikea merkkipyörä, mutta lausumasta päätellen nekin tulevat tehtaalta miten sattuu kasattuna. - pääjuomari
alkup. Maantiepyöräilijä kirjoitti:
Kiirettä näyttää siis pukkaavan, kun luovutushuolto on kokonaan tekemättä jopa näkyviltä osilta. Olen muista liikkeistä kuullut, että mm. KONA:n maastureita on luovutettu kammet vähän sinne päin asennettuna.
Ilmankos yksi lauttasarelainen kivijalkafirma erikseen viimeksi mainitsi, että laakerit on avattu ja laitetu oikeaan kireyteen! Kyseessä oli sentään ihan oikea merkkipyörä, mutta lausumasta päätellen nekin tulevat tehtaalta miten sattuu kasattuna.Ei niin kiire saa olla että hengenvaarallisia (sic) pelejä tuupataan asiakkaille! Jos on kiirettä niin pitää kertoa asiakkaalle että kestää tavallista niin-ja-niin-paljon kauemmin kun meitillä onpi pikkusen ruuhkaa, vtuprklstna!
- Nakamura
pääjuomari kirjoitti:
Ei niin kiire saa olla että hengenvaarallisia (sic) pelejä tuupataan asiakkaille! Jos on kiirettä niin pitää kertoa asiakkaalle että kestää tavallista niin-ja-niin-paljon kauemmin kun meitillä onpi pikkusen ruuhkaa, vtuprklstna!
Jos osattaisiin itse myös rassata ajopelejä, niin liikkeetkään ei uskaltaisi päästää sutta&sekundaa käsistä. Itse tekemällä myös säästää yksinkertaisesti rahaa ja ei tarvi miettiä vikojen perään maantiellä, kun yleisimmät osaa korjata sielläkin.
Työkaluihin menee aluksi tietty rahaa, mutta ne on sitten omia eikä tarvi maksaa jollekin muulle samanlaisten käytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain3159681Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112892Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2762219Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1212052SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,911598Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1371498- 1441497
Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U321474Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin491211Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931036