halvahkon tennismailan jännitys

tennislate

Moi, omistan suhteellisen halvan, n. 50-60 euron wilsonin (ihan hyvän tuntuisen mielestäni) mailan, jolla on nyt pelattu useampi vuosi. Nyt olisi tarvetta uusille jänteille, tuntuu kuin trampoliinilla löisi. Kannattaisiko katsella uutta mailaa, vai olisiko vanhan jännitys paikallaan? ja miten, missä, mailaa voisi jännittää? asun satakunnassa. Pelaan useamman kerran viikossa massa-, ja muovialustoilla.

2

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Conors

      Kuinka jänteet ovat säilyneet pelattavina useamman vuoden, jos pelaat useita kertoja viikossa? Minulla katkeilevat parin kuukauden välein ja minä pelaan vain pari kertaa viikossa. En tosin käytä kestäviä, paksuja "rautalankoja" jänteinä, vaan pelattavuudeltaan parempia laatuja.

      Maila pitäisi jännittää uudestaan yhtä monta kertaa vuodessa, kuin mitä on pelikertoja (vai oliko se pelitunteja) viikossa. Tietysti useamminkin, jos saa jänteen poikki.

      Kysele lähimmästä tennishallista uutta jännitystä. Katsele ilmoitustaulut ennen kyselyä, koska monessa tenniskerhossa on joku, joka tekee jännityksiä halvalla. Hyvälaatuisella synteettisellä jänteellä jännitys maksaa yleensä 15€-25€, joten kannattaa ensin koittaa nykyisen mailan jännittämistä.

      • tennislate

        kiitos neuvosta. aiemmin pelailu on ollut satunnaista ja vain kesällä tapahtuvaa, tänä kesänä on vasta alkanut säännöllisempi, useampi krt. viikossa pelaaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      76
      7481
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7349
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      155
      5924
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4877
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4139
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3850
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3477
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3442
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe