Pärjäisitkö sinä tällä. Tässä myös vinkkejä työsuuntautumiseen:
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2009/06/26/katso-100-surkeinta-palkkaa/200915265/139
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2009/06/26/katso-100-surkeinta-palkkaa/200915265/139
Vastaukset 43
Vanhimmat
En voi käsittää tuollaisia palkkoja ja sitä että miten kukaan pystyy elämään jollain 1200-1400 palkalla?
Ei sillä paljoa tulevaisuutta rakennetta! Eikä mitään muutakaan.
Itse en pärjäisi tuollaisella nettopalkallakaan, saatikka brutto.
Hauska yksityiskohta, "logistikko" - siis varastotyöntekijä!
Hevostenhoitajan todellista liksaa ei mainita siten missään listoissa..
Faktat 80-90%sta ravitallien työpaikoista:
Tes on olemassa, mutta sitä ei noudateta "koska tää vaan on tällasta ja eikä ne muutkaan"
Paperilla saat tes:in verran liksaa ja paperi on kelpoisa viranomaisille.
Käytännössä teet 5-7 päivää viikossa, 10-15 tuntia töitä/päivä, ylityö/pyhäkorvauksia ei ole.
Käteen voi saada korkeintaan 1200, usein heiluu 900-1100 e:n tienoilla. Ehkä kesäloma. Yhdelläkin menestyneellä tallilla vapaapäiviä kuullun olevan ehkä yksi tai kaksi kuukaudessa.
Siellä ei tehdä jos ei olla päästään hulluja ja eletä hevosille. Rahaa et ehdi toki paljon tuhlaamaankaan, mutta ei sitä nyt juuri olekaan.
vuodessa verotettava ansiotulo 19500€, pienyrittäjä. Hyvänä vuotena. Ja tähän vielä se että vuodessa on kuukausia jolloin rahaa ei tule ku muutama satanen... Oppiipahan käsittämään rahan arvon. Jos saa euron jäämään käteen, sitä EI pistetä heti uudestaan liikkeelle. Vaatteita ostetaan muutaman kerran vuodessa halpa-halleista, kännykulut pidetään kurissa, OK.talon tarvitsemat remontit ja muut tehdään itse, auton huollot ja koneiden korjaukset tehdään itse, jne. Jos ego antaa myöde että itsekkin voi tehdä "roskahommia" niin säästyy iso nippu euroja. Ja kun vielä on iso tontti, missä voi viljellä puutarhakasveja, niin siinäki säästää. Ja jos vielä ottaas keväällä lampaan/lampahia niin sitte syksyllä sais villaa ja lihaa.. Sais site karstata ja keherätä langaksi ja kutoa vaikkapa ittelleen villapaidan..
Mistä niitä hyväpalkkaisia töitä saa?? Tuollaisilla palkoilla sitä vaan on kuule yritettävä elää ja rakentaa tulevaisuutta.
Vaihdetaanko elämää vuodeksi..? Voisi olla tarjolla uusia extreme-lajeja hyvätuloisille, kun pitäisi elää "max. tonni käteen kuussa" -elämää..
:(
olen yksin asuva 30v nainen ja tienaan 1200 kuussa. Asuntolainan pystyn juuri ja juuri maksamaan, sen jälkeen ei jää rahaa kuin ruokaan. Vaatteet ostan kirpparilta ja äiti avustaa minua paljon. Kaikilla ei vaan ole sellaista äitiä joka avustaa, saan siis olla kiitollinen.
En tilaa lehtiä, nettimaksu on vaan kympin kuussa tällanen hidas paska..
Lasten hankkimista ei tartte ajatellakaan, no onneks ei oo miestäkään kun ei oo varaa käydä ulkona, niin eipä ketään löydä.
Ja kun ei oo varaa itseänsä hemaisevaksikaan laittaa;)
Joku poliitikkohan sanoi että jokaisen työssäkäyvän pitäisi tienata väh.1500/kk.
Mihin sekin ehdotus unohtui?
Miksi?
Miksi?
Sulla on kuiten "omistus" -asunto. Ei kai sitä nyt hirveellä rahalla itteään hemaisevaksi tarvi laittaa? Kahvilla yms. (ulkona) käynti nyt niin kauheita maksa. En tiedä missäpäin elämääsi makselet, mut ainakin täällä semipohjosessa pärjää jo tollakin. En toki tarkoita että tuohon pitäisi tyytyä, ei todellakaan. tässä maassa palkkojen/verojen/asumis-/elämiskustannusten suhde on vähän niin ja näin. Silti: Äidin lihapullat on ihan parasta. Siitä löytynee konsensus.
Pk seudulla, Helsingissä on kyllä vaikea pärjätä pienillä palkoilla kun mm
asuminen maksaa tuhottomasti.
Esim. monilla teollisuus aloilla uudet tulevat 1300-1500€/kk töihin tänäpäivänäkin.
Ilmeisesti pitkään olleet nostavat monen alan juuri tuon yläpuolelle ja tietysti monella vuorolisät joista muutama satanen kertyy/kk.
Tuo oli selvästi kokonais palkasta vaan jaettu 12:sta.
Teollisuus yleisesti ,metalliautoala niin korkjaus kuin kuskin hommat surkeita palkkoja ja loput surkeista löytyy kemianteollisuuden sivuilta.
Monen alan pelastus on vuorotyö.
Ei kukaan voi tehdä työtä noin pienellä palkalla!!! Eihän sillä edes elä. Oma liksani on 2 400 €/kk ja tiukkaa tekee. Siis nettoliksa, brutto on yli 3 300 €/kk.
Koska molemmat vaimoni kanssa työskennellään alalla joista peruspalkat ovat 1600j a 2400€ onneksi on vuorotyö joka nostaa ansioita molemmilla edes hiukan.
Suurinosa kavereista tienaa peruspalkkana siinä 2000€ pintaa alle ja hieman yli pyörii palkat.
en tunne ketään ystävistäni joka tekisi jollain 1500e palkalla hommia!
Varmaan se 3500-4000>e on aika yleinen tuttavapiirissä.
Kyllä niitä pienipalkkaisiakin ihmisiä on.
Olettaisin että tuloryhmät voisivat jakaantua seuraavasti:
(tulot bruttona)
1.400-2.250 euroa kuukaudessa / 43,8 työllisistä
2.250-3.500 euroa kuukaudessa / 37 % työllisistä
3.500- ja yli kuukaudessa / 19,2 % työllisistä
Ei nämä arviot voi kauas heittää. Luultavasti alimpaan tuloryhmään kuuluu vähän enemmän ihmisiä ja vastaavasti muissa ryhmissä on vähemmän.
.."olettaisin..." luulo ei ole tiedon värtti!
Mistä sä oikeen reipäiset nämä prosessiluvut.
Täyttä huuhaata, vailla mitään totuutta.
Toiseksi, jos viralliset tahot ilmoittavat muita lukuja,
miten sun "oletus" voi olla noin pihalla
Tämä pohjautui tilastokeskuksen tietoihin äänestysikäisten tuloista.
Onko sulla jotain tarkempaa faktaa ???
mitähän prosessilukuja sulla on?
Uskon, että on nimittäin ihmisiä jotka tekevät töitä vielä pienemmällä palkalla.
Kaippa tuolla elää. Eli sitä opintotuki asumislisä laina satunnaiset työtulot -yhtälölläkin neljä vuotta. Ja käteen jäi tosiaan alle tonni kuussa.
Onneksi, oi onneksi, omat ansiot ovat melkein tuplat tuohon listaan verrattuna nykyään.
Täyttä höpinää tuo on ainakin lääketyöntekijän osalta. Olen itse ko. ammatissa ja tienaan lähemmäs 3000 euroa kuukaudessa kuten myös suurin osa työtovereistani samalla ammattinimikkeellä. Mistähän tuo on tempaistu?
Itse tienaan lääketyöntekijänä tai oikeastaan teknisenä apulaisena 1453 e/kk. Että semmoista paskapuhetta!
huonoja palkkoja. Perhepäivähoitajana tienaan nettona 1000-1050€/kk ja työ päivät ovat 7.00-17.00 että näin... :/
Eikä ole edes mahdollisuutta nostaa palkkaa tuosta ylemmäs. Enempää lapsia ei voi ottaa hoitoon.
Voitte vain kuvitella millaista on tehdä töitä neljän alle 3v lapsen kanssa joita pitää kokoajan pitää silmällä. Ei taukoja hyvä jos ehtii itsekkään syömään samalla kuin syöttää muita. Monesti on jäänyt ruoka väliin tämän takia.
1620e kuussa lisät noin 185/250e bruttona. Kyllä mulle lisääkin palkkaa saa antaa. Elätän 5 henkistä perhettämme. Tulonsiirtoja tulee kuukaudessa 720 euroa lapsilisänä ja asumistukena. Kotihoidontukea saadaan nuorimmasta 360e.
2007 suomalaisista tulonsaajista (mukana palkat,eläkkeet,yritystulo,työttömyyskorvaukset) 51,5% tienasi 20000/v tai alle(1666/kk).
tähän ta siis kommentoitava tätä. mieti päivän organisointia. aamulla aamiainen, vähän leikkiä, sitten ulos, sisälle syömään ja nukkumaan. siinä on vähän pari kolme tuntia sitä aikaa olla tehdä ja syödä itse, sitten välipala ja ulos...
Yks kaveri on kaupassa töissä ja saa todella huonoa palkkaa. Tekee tosi pitkiä päiviä, eikä saa ylitöistä palkkaa. Oon sanonut, että miks teet ylitöitä, mutta ei uskalla pomolle sanoa mitään eikä vaatia palkankorotusta. Kukaan muu ei tee ylitöitä ja niillä, jotka on vähemmän aikaa olleet talossa maksetaan enemmän.
Itsellekin aikanaan maksettiin liian vähän palkkaa (oli kyllä olemassa joku palkkataulukko, mutta mulle annettiin ammattinimikkeeksi se millä oli alin palkka. Vaikka en sitä hommaa tehnytkään!) mutta kun olin määräaikainen en uskaltanut silloin alkaa valittamaan. Kyselin kyllä ammattiliitosta ja sitten kun sain vakipaikan vaadin palkankorotusta.
Älkää tehkö alle tes:n, älkää tehkö ylitöitä ilman prosentteja. Kuinka vitun vaikeata se voi olla vitun hiiret?
älkää todellakaan tehkö alle tes:n!!!!!!!!!!!!! työnantaja käyttää sitä kyllä hyväkseen. ei nekään mitään tyhmiä ole! poljette vaan palkkoja alaspäin! järki käteen!!!!!!!! T: HP Maalari
pikkuruisista palkoista. kaksivuotisen koulutusputken jälkeen siivoojaksi...brutto 1281 e/kk. Jos ylitöitä toisinaan, niin satasella korkeintaan. Köyhät kyykkyyn, täällä on vielä tilaa. Ja olisipa kiva tietää, missä se siivooja yksityisellä puolella tienaa tuon taulukon mukaisen palkan.
lv-ucv
Siis mitä täällä itketään, että 2000 käteen on liian pieni palkka? Olen oppisopimuskoulutuksessa ja minulle jää verojen jälkeen käteen 800-1000 euroa kuussa ja avomieheni saa opintotukea n. 400€/kk. Ollaan vuokralla kaksiossa ja tullaan toimeen oikein hyvin. Olemme lahjakkaita köyhäilijöitä, mistään ei ole puutetta. Ei kaikkea tarvitse ostaa, tuhlareille nyt ei riitä mikään! Ruoan ja vuokran lisäksi rahaa jää myös muihin tavaroihin (lähes kaikki käytettynä, erityisesti vaatteet) ,viihteeseen (baarit, ravintolat, keikat, yms.) ja harrastuksiin. Lisäksi rahaa jää myös hieman säästöön (100-200 €) lähes joka kuussa. Ehkä, jos olisi lapsia, pitäisi tinkiä paljon.
Tuhlarit?
Niin kaikki eivät halua asua vuokrakasarmeissa, eikä kaksiossa.
Ostapa vaikka 100 neliötä kehäI:n sisältä noin alkuun.
Sitten kaksi lasta, ensin kaikki rattaa ja systeemit. Sitten hieman myöhemmin
alkaa vaatteet käymään kokoajan pieneksi, 4 vuodenajan vaatteet 4 henkilölle.
Sitten pitää olla kaksi autoa jotta logistiikka toimii ja pyörii järkevästi jne.
Eli kasva vähän isommaksi ja kerro sitten riittääkö tuo 2000 mihinkään!
Ja lisäksi, onneksi kaikki eivät ole tuollaisia kuin te, eihän tämä talous ja
maailma pyörisi jos vaan nuukaillaan eikä hankita mitään.
Kaikilla ei olekaan enää sitä hania kainalossa ja silti 2 lasta silloin, alkulähdöt on vähän alemmalla tasolla kuin 100 neliötä susirajan sisäpuolelta ; D
Pyöritteleppä niitä logistiikkaongelmiasi ihan rauhassa kahden autosi kanssa ;D.
(Julkiset on köyhille!)
Ed. kirjoittaja on kasvanut isoksi, huhhuh,ainakin ennenkuin korot nousevat ja massatyöttömyys iskee ;D
lv-ucv
Jou! Olen harjoittelijana valtiolla. Palkka about 1300 euroa. Työkokemusta tältä alalta noin 2 vuotta. Nyt olen ollut tässä työpaikassa 2-3 kk. Ihan kivaa on ollut. Surkein palkka ikinä !!
Nuo kaikkihan ovat kovia palkkoja. Itse opiskelen neljättä vuotta akateemista alaa, enkä ole vielä koskaan saanut yli 1000 €/kk palkkaa. Minä haaveilen tuollaisista palkoista. Mitä kaikkea voisi ostaakaan, jos saisi 1000 €/kk nettona? Noiden palkkojen kyllä pitäisi riittää elämiseen, jos kerran riittävät asumislisä opintorahakin.
Vie ihan kauheasti rahaa. eli tilan tarve ainaskin muutamalla huoneella>maksaa ostat kaikille vaatteet, lasten alkutaipaleen jutut ,on allergioita yms. sairauksia lapsilla.
Nyt ovat hoidossa hoitomaksut yhteensä yli 400€/kk 2-lasta.
Huomasin kun olin yksin et miten jääkaappi ei tyhjene vaikka söin "ilooni" kokoajan kun vaimoni ja lapset olivat viikon poissa eli ruokaa menee tosi paljon poika syö nyt jo kuin hevonen vaikka on vasta 6-vuotta.
Siis vamoni kanssa pärjättiin hienosti kahdestaan omassa kaksiossa ,vaikka vaimoni on kaikkea muuta kuin talous ihminen ja minulla jäi aina rahaa säästöön vaikka en hintoja katsellut.
Se oli kyllä hyvä koska nyt niitä säästöjä syödään on oma talo ja autokin piti vaihtaa isompaan...
Yhteiset bruttotulot ovat n.6000€/kk ja kaikki menee ja säästöillä ostamme puhelimet tietokoneet tv ja mitä tarvitsee vaihtaa eli juuri ja juuri riittää elämiseen rahat ja tarkaan katsotaan mihin menee ei käydä missään matkoilla ei ole varaa harrastaa enää yms.
Toki talo vanha ja rempataan aina kun raha tilanne sallii.
Ps. ikinä en ole mitään tukia hakenut vaikka opiskelin välillä vaimoni kanssa olen töitä tehnyt samalla ja vaimoni on ollut vaan eli aina olen meidät elättänyt ilman mitään valtiovallan tukia.Tietysti saamme lapsilisää ,mut niinhän sitä on saaneet nämä rikaatkin.
Ite saan palkkaa nettona 1050e/kk, siitä maksan asuntolainaa 300e, visaa 60e, käyttölainaa 140e, ja lainan takasinmaksuturvaa 30e, sitte menee työmatkojen polttoaineisiin 200-250e/kk ja lopuilla koitetaan maksella ruokaa, sähköä, nettilaskua joka on n.48e/kk ym pakollisia menoja. Ei vaatteita eikä juuri muita tule ostettua. Asumistukea en saa koska on liian hyvät tulot, sossuun on turha mennä. Kyllä kannattaa olla töissä!
Yhteiskunta oikein kannustaan työntekoo ..;)
Kaikki tuet pois niin silloin se olisi oikea kannustin.
Kuulut juuri siihen ryhmään mikä on yksi "surkeimmassa" tilassa eli kannattaako työnteko vai ei..
Samoin moni lapsiperhe jossa molemmat ovat matalapalkka aloilla esim. molempien kk/brutto alle 2000€/kk.
Sinun kanntattaisi miettiä tuota käyttölainaa ja takaisinmaksuturvaa(aivan humpuukkia minusta)ja visa 60€/kk? Jo tuolla 60€ ostat kivasti vaatteita/kk.
Itsellä perhe ja 3. asuntolaina eikä ikinä muita kuluja ole lainaan ympätty eikä ole ollut ikinä mitään osamaksuja eikä muita lainoja.Ne nimittäin maksavat.
noista on aivan liiaan korkeita palkkoja. Nämä kuntasektorin työntekijät tekevät noin 50%-80% vähemmän töitä kuin yksityisellä sektorilla joten palkkoja pitäsi kuntasektorilla laskea rajusti. Olin itse kunnalla töissä hallintopuolella, siirryin yksityiselle sektorille ja palkka nousi 10% mutta työmäärä noin 300% ja hyvin ehtii kaikki tekemään...monessa kuntien ja valtion työpaikoissa voitasiin hyvin pärjätä alle puolella henkilökunnasta.
Ei me kaikki kunnan työntekijät sentään ihan noin tyhmiä olla. Mä just nautiskelen ansaitusta vapaapäivästä viinilasin parissa, viikonlopuksi taas mennäänkin töihin kuittaamaan kaikki mahdolliset olosuhdelisät, en mä silti juuri mitään meinaa niiden eteen tehdä.......Onnea vaan sulle oman ratkaisusi johdosta, toivotaan että 10:n prossan palkankorotus riittää motivoimaan sua 300:n prosentin työmäärän lisäykseen, näin kunnan työntekijän mutta aikanaan lukion pitkän matematiikan kirjoittaneen käsityskyvylle melkoinen epäyhtälö.
Minun kuukausiansioni on noin 1300 brutto/kk, ja en todellakaan ole mikään harjoittelija. Olen tehnyt tätä työtä 20 vuotta. Kyse on teollisuustyöstä, missä valmistetaan pelastusalan turvatuotetta. Työn vaatvuus ei kyllä näy palkassa, mutta tämä alahan onkin matalapalkkaala. Tarkkana saa olla, että saa rahat riittämään, ainakin tähän asti olen selvinnyt. On katto päänpäällä ja joka päivä on saanut syödä. mutta juhlimiseen ei varaa ole.
oletko koskaan harkinnut pyytäväsi palkankorotusta`?
miten ihmeessä 2000€ kuussa eio pärjäisi, saati sitten 3000€?? itselle jää käteen max.1200€ kuussa, jolla olen meidän vuokran maksanut kolmiosta,koska mies on tällä hetkellä työtön,eli ei tuloja. vauvakin tulossa, ja kaikki ollaan itse ostettu, vaatteet tosin kirppikseltä, mutta vaunut uutena,eikä ollut mistään halvimmasta päästä nekään. mitä kaikkea sitä pitäis saada ostaa joku kuu jos ei kolme tonnia muka riitä!? en voisi itse koskaan haaveillakkaan tommoisista tuloista, palvelu alalle kun olen,.
Onko tuo työpajan työntekijä (1547e) joku metallimies? Vai onko se joku laajempi juttu mihin sisältyy myös esim. autonasentaja?