Kysymys olikin jo otsikossa. Millainen sinusta on perinteinen mies/nainen?
Miten perinteiseksi mieheksi/naiseksi koet itsesi?
7
116
Vastaukset
- scale__
tavallaan perinteinen, mutta erittäin epäsovinnainen.
no en kovin perinteiseksi :) pitäis oppia mököttämään enemmän
- Kukkonen.
Vaan avaan oman polkuni ihan itse.
Perinteistä miestä en ymmärrä lainkaan käsitteenä, kyseessä lienee siis stereotypia jolle ei ole oikeissa ihmisissä vastineita koskaan ollutkaan. - sleepy_moo
Ehkä minussa on perinteistä se, että olen jonkinlainen koti-ihminen; tykkään sisustaa, siivota, leipoa, pitää asunnon kotina. Toisaalta, en koskaan jäisi kotirouvaksi, enkä koskaan suostuisi perinteiseen naisten työt, miesten työt- jaotteluun. Toisaalta sellainen omakotitalo, lapset, kultainen noutaja, farkkutoyota elämä kammottaa, joten sikäli en ole perinteinen. Enkä myöskään pidä miestä millään tavoin ylempiarvoisena naiseen nähden, joskin musta naisten ja miesten erot on jotain, mitä pitäisi pitää arvokkaana, ei yrittää tasoittaa.
Musta perinteinen nainen on koti ja perhe orientoitunut, osaa hoitaa kotia, on hyvä äiti, jne. Perinteinen mies taas on sovinistinen, pitää kiinni ikivanhoista arvoista, etäinen isänä, työorientoitunut. - vänksy
oikein käsitystä edes, millainen perinteisen naisen kuuluisi olla. Naisellinen nainen? Jos se on perinteinen nainen, niin en mä itseäni ainakaan sellaiseksi miellä.
Mussa on se ristiriita, et on tilanteita, joissa sisäisesti kyllä tiedän, miten naisen kuuluisi käyttäytyä ja toimia joissain tietyissä tilanteissa, mutta en silti tee niin, koska joku sotii vastaan,
ettei se siis tuntuisi musta hyvältä jos tekisin niin. Perinteinen mies: ei puhu tunteista eikä osoita niitä muutenkaan, ainakaan positiivisia (saattaa silti tuntea syvästi), juo viinaa, puhuu ryypäämisestä, säälii kännissä herkästi itseään (silloin saattaa jopa puha tunteistaan), on ujo, rakentaa perheelle talon omin käsin vaikkei siihen välttämättä olisi varaa eikä osaamista, ei lue kirjoja, pelkää muutoksia ja uusia asioita, ei osallistu lasten kasvattamiseen, ei osaa tehdä ruokaa saati leipoa, pitää kunniakysymyksenä että kykenee hankkimaan perheelleen elannon (ja maksamaan sen omin käsin rakennetun talon), vihaa vaatteiden ostamista, on kiinnostunut autoista, penkkiurheilee, kaveriporukka tosi tärkeä, osaa tarvittaessa asentaa keittiön kaapit ja tehdä muutakin pikkuremppaa tms., vaihtaa itse talvirenkaat autoon, ei ole kiinnostunut politiikasta, karsastaa auktoriteetteja, ei (omasta mielestään) ymmärrä naisia.
Perinteinen nainen: ei ole kovin urbaani, pitää yhteyttä sukulaisiin, haluaa lapsia, jää hoitovapaalle ja olettaa miehen hoitavan perheen toimeentulon, ei ole ammatilliseti kunnianhimoinen (pätee mieluumin lastenhoidossa, ruuanlaitossa jne), pyörittää perheen arkea, kantaa päävastuun taloudellisista päätöksistä, yrittää pitää miehensä juomisen kurissa, on "topakka", on kiinnostunut vaatteista mutta ei ole kovin trendikäs, tykkää sisustamisesta (perinteisellä tyylillä), kiistää olevansa feministi vaikka kannattaakin feministisiä ajatuksia (kunhan niitä ei sanota feministisiksi ajatuksiksi), arvostaa Nina Mikkosta, musiikissa diggaa Jani Wickholmia, Kolmatta Naista ja Maija Vilkkumaata (eikä Anna Erikssonkaan huono ole).
Perinteisen miehen unelmaloma: kalareissu Lappiin poikain kanssa, perinteisen naisen unelmaloma: etelän aurinkoon tyttöporukalla. Realiteetit ovat kuitenkin sellaiset että käytännössä tämä pariskunta yleensä lomailee lasten kanssa Puuhamaassa ja mummolassa. Ja kaikki ovat melko tyytyväisiä kuitenkin.
Minussa on "perinteistä naista" ehkä viidesosan verran.perinteiseksi koen itseni. Se on yllättänyt mut. Ei olisi vielä kymmenen vuotta sitten uskonut. Mussa on ihan liikaa tuota Katarzinan kuvailemaa naista:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215694- 561822
- 251309
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2071115- 741085
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531027Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️66989Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.142983- 48948
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58945