Olen tässä miettinyt nopeamman kiiturin ostamista, kun ei enää 3-vaihteinen riitä. Hakusalla on siis pyörä, jolla ajaisin pääasiassa asfaltoituja teitä, jonkun verran tiivispintaisilla hiekkatiellä/-poluilla. En harkitse maantiepyörää, koska tarvetta on pyörälle, jolla kuitenkin voisi ajaa ympäri vuoden (talvella nastarenkaat alle). Pyörällä pitäisi pystyä polkemaan ilman suunnatonta kärsimystä parin-kolmen tunnin lenkkejäkin. Ja koska ajatukset siintävät jo pyörämatkailussa, pitäisi tarvittaessa saada vielä lokasuojat sekä pyörälaukut sopimaan. Mahtaakohan olla mahdoton yhtälö - ei siis maantiepyörä, mutta ei mikään kivireki, eikä maastopyörä. Hintahaitari on jossain 1000-2000 euroa. Oliskohan se sitten cyclokrossi - mutta minkä merkkinen? Ehdotuksia?
Cyclokrossiko?
Ja minkä merkkinen
5285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Törmäsin tuollaiseen:
http://www.salsacycles.com/casserollComp08.html
Ainakin 32mm nastattomat mahtuvat. Tarkasta että nastallisetkin menevät. Valmiissa pyörässä on sekoitus 105:sta ja halvempia osia. Pyörähuolto.com kasaisi varmasti ainakin SRAM:n palikoilla, js ei tykkää Shimanoista.
Joten en ehdota näitä tällä kertaa: crossari Campan osilla tai perinteinen teräsrunkoinen retkipyörä:
http://grafot.com/velosport.fi/index.php?main_page=product_info&cPath=557&products_id=247&zenid=7e45eba901712a80c971745a3d366399
http://www.surlybikes.com/lht_comp.html
Ajan aina välillä maantiepyörällä, jossa on runkovaihtajat. Ero normaalien kahvavaihtajien mukavuuteen on niin iso, että vierastan jonkin verran amerikkalaista tapaa laittaa retkipyöriin tangonpäävaitajat. Ovat varmasti kestävämpiä ja yksinkertaisempia, mutta en ole menossa Afrikkaan.
Budjettisi on sen verran väljä, että saat teetettyä kohtuullisen fillarin juuri omien tarpeidesi mukaan.
Bianchi Axis on juuri tuollaiseen sekakäyttöön melkoisen sopiva. Itse päädyin tähän pitkän tutkiskelun jälkeen ja olen valintaani äärimmäisen tyytyväinen. Pyörä on saanut näillä keskustelupalstoilla paljon moitteita, mutta jos ne kestää tämän voi huomioida yhtenä vaihtoehtona. Monet vaatimuksistasi karsivat pyörämerkkejä ulos mahdollisuudesta tulla valituksi. Ole tarkkana myös oikean koon valinnassa!
on vähän vaikea yhtälö näiden vaatimusteni kanssa. En kyllä välitä siitä mitä muut pyörästäni sanoisivat (esim. se Bianchi), minähän sillä ajan, oma ajotuntumahan se on tärkein.
Nyt sattui silmiin Cicli B -pyörä, mutta tuntuu olevan nahkea saatavuus. Toisaalta, visaa vinguttamalla pyörä tulee ulkomailtakin kotiin, mutta koeajo olisi tärkeä. Pitää kyllä miettiä näitä esittämiänne vaihtoehtoja vai alanko sitten koota rungosta pyörää. Miellään kuitenkin ostaisin jokseenkin valmiin paketin.
Olen itse retkeillyt monta kesää hybridillä 6 - 8 h päivämatkoja.. Se on paras, jos on sekä hiekka- että maantieosuuksia. Tosin suora ohjaustanko on vähän kökkö ja sitä pitää varustella useamman ajoasennon saamiseksi. Parissa, kolmessa tunnissa tosin ei vielä mahdottomasti rasitu. Hybridissä on lisäksi melko pysty ajoasento, mikä on selkäystävällinen.
Nykyään ajan CC:llä (Kona Jake). Se on nopea, mutta ei sovi jos kyyry ajoasento on vieras. Myös vatsa/selkälihakset pitää olla kunnossa, tai ranteille tulee turhaa hommaa ja se käy raskaaksi pitkillä ajoosuuksilla. Myöskään hiekkateille en mielellään CC:llä johkaannu.
Mukavia kesäretkiä! Minä ajelen Varsinaissuomen merenrannoilla varmaankin muutaman viikon päästä lomallani.
Trek 520 retkipyörä täyttää vaatimukset. Vakiona 32mm renkaat ja tavarateline ja kiinnityspaikat etutelineelle. Mahtuu lokasuojat (2009 mallissa jonkinmoiset vakiona) ja talvirenkaat. Pitkän akselivälin ansiosta vakaa ajettavuus. Käy lenkeille, hiekkateille ja retkeilyyn.