Oletko koskaan tavannut ihmistä, jolla on mielestäsi kaunis mieli? Ihmistä, jonka tekee kauniiksi hänen mielensä, ajatuksensa ja sielunsa? Millainen hän on?
Kaunis mieli
~~~
62486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
en ole tavannut, enkä usko koskaan sellaista kohtaavan
että hänen ajatuksensa, mielensä ja sielukkuutensa tekevät hyvää kaikkialle ja kaikille. Hänestä ei voi olla pitämättä, vaikka haluaisi (jostain syystä) ja hänen olemuksensa huokuu jotain mitä haluaisi vain halata ja jonka läheisyyteen päästä. Sielun kauneus voi näkyä myös jotenkin ulospäin, vaikka toisin luullaan. Jotkut luulevat, että sisäisesti kauniin täytyy olla ulkoisesti ruma. Ei pidä paikkaansa. Kaunismieli-ihmiset eivät silti välttämättä ole onnellisia. Heitä ei aina ymmärretä ja heidän sielukkuutensa saatetaan ajatella teeskentelyksi tai jopa itserakkaudeksi.
Ehkä kaikki eivät edes pysty näkemään mielen kauneutta. Vaatii havainnoijaltakin paljon ja tietynlaista mielenlaatua, että pystyy näkemään syvälle sieluun.
vain ulkoiset seikat; ehkä ulkonäön, ehkä käyttäytymisen ulkoiset piirteet, teot. Varmasti suurin osa näkee vain nämä asiat, eikä heitä edes kiinnosta muu kuin silmillä nähtävä, käsin kosketeltava, konkreettinen.
Sä taidat olla sellainen kaunis mieli. :)
tavannut sellaisen. Mutta olen tyytyväinen, että pystyn näkemään ja erottamaan kauniin mielen.
missä toiset näkevät silmillään toisten nähdessä sydämelläänkin. Vai oliko jossain korvatkin mukana... en muista. Ihminen kuulee korvillaan, mutta näkee sydämellään? Ei se nyt noin voinut olla...
Eihän siitä varmaan haittaakaan ole. :)
uskon, että olet sellainen. :)
Sieltä löytyy nuo viisaat sanat "Vain sydämellään näkee hyvin". :)
mutta oletettavasti ainakin yhden tällaisen ihmisen ajatuksia olen mielestäni lukenut, ihan tältä palstalta. Vänkyrän.
Mutta on mussa se pimeä puolikin. Eikai kukaan voikaan pelkkää hyvää ihan läpikotaisin olla...:)
odotetaan. Minun mielestäni vänkyrä on mieleltään vetelä.
semmoinenhan olisi jo vallan epäilyttävää...
sitten sinun mielipiteesi.
on sun mielestä ok?
Ei.
paska. MInä en ainakaan ole sanonut että raiskaus on ok.
Joten han turha taas keksiä noita esimerkkejäsi, muka minun sanomisiani.
vähätellyt raiskattujen tuntoja sanomalla, että raiskauksesta ei koidu kuin max fyysisiä vammoja.
että raiskaus on ok tai hyväksyttävää. Jos raiskaukseen liittyy väkivaltaa, se on pahempi, kuin jos raiskaus olisi vaan sitä "pelkkää"seksiä, vaikkakin sitten vastoin toisen tahtoa tapahtuvaa sellaista.
Elämässä nyt vaan tapahtuu pahempiakin asioita, niin pystyn kyllä suhteuttamaan asiat.
nainen jota ei ole raiskattu?
mitään mieltä jostain asiasta jos ei ole sitä itse kokenut? Mietihän nyt vähän.
Noin muutoinkin ajatelmasi haiskahtaa marttyyriselta.
esim. yksi lasten isomummuista on kuvatun kaltainen ihminen. Tuolla ylempänä joku kuvasikin jo aika lailla hyvin. Lisäisin tietynlaisen epäitsekkyyden vielä kuvaukseen mukaan.
on ainesta kauniiseen mieleen. Ehkä oletkin sellainen, kuten dayum sanoi. :)
.
Että en ole koskaan kohdannut sellaista. Jotenkin tulee hieman yksinkertainen tapaus mieleen, joka on kuin diapameja vetänyt ja se ei kykene sanoon mitään negatiivista ajatusta mistään. Ei edes pikkulapsia raiskaavista ja murhaavista pedofiileista. Mutta enivei, ei ole näkynyt vaan kaikki osoittaa myös huonoja puolia kun pintaa syvemmältä raapaisee.
.
mua oksettaa tuollainen puhe. Sun maailma on rumuutta täynnä. Ei sen olisi pakko olla, mutta muutoksen täytyisi lähteä sun omasta aloitteesta ja asenteestasi, että muutos olisi mahdollinen. Mutta kuka tietää, ehkä sä vielä joku päivä koet sen.
...että ajattelet noin.
.
Hirvittää sinusta huokuva silmitön pahuus, ilkeys ja pahansuopaisuus. Sunkin kannattaisi mennä johonkin elämänlaatukurssille :)
Niin se vaan on. Autuaita ovat yksinkertaiset. Loput tietää missä mennään, ja se karsii kummasti sinisilmäisyyttä yms. jota vaaditaan että pystyy saavuttamaan jonkun "kauniin mielen".
Ihmiset ovat sisältä rumia, enkä minä siihen mitenkään voi vaikuttaa. Todella rumia, ja pystyvät kyllä peittämään rumuutensa halutessaan. Jokainen tapaamasi ihminen on taatusti jotain rumaa tehnyt jossain vaiheessa, vaikka sun kohdalla vaikuttaakin enkeliltä.
Se on sun ongelmasi jos et sitä tajua. Tuleepa sitten pahana yllätyksenä kun näet sen ruman puolen ihmisessä. Jokaisessa ihmisessä on hyvää ja pahaa. Muista se.
.
.
Vaikkei tosiasiat aina niin ruusuisia ole, niin ei silti voi laittaa silmiä kiinni ja leikkiä että kaikki on ruusuista.
Ei siinä mitään surullista ole. Mun mielestä on kaikkein surullisempia ne ihmiset jotka eivät tajua että ihmisissä on hyvää ja pahaa, ja sitten niitä voidaan kusettaa ihan miten sattuu, ja ne poraa silmät punaisina "yäääh.. miten toi nyt tollain.."
.
halusit vastata. Tuon vuoksi sanoinkin, että sun maailma on rumuutta täynnä - koska sä näet sen niin. Luulit minunkin tarkoittavan pahaa. Sanoin, että mua oksettaa. Mua oksettaa se, että joku näkee kaiken rumana ja pahana. Se on surullista, että koet kaiken niin. Yksinkertaistit tämän asian nyt vähän liikaa.
Toivon sulle hyvää, ihan vilpittömästi.
.
Ja vastasinkin, koska sinusta huokuva ilkeys ja pahansuopaisuus on niin silmiinpistävää.
Kaikkien maailma on rumuutta täynnä jos ne vaan pitää silmänsä auki. Ne jotka eivät pidä, on sitten juurikin niitä hieman tynnyrissäolevia.
Minä en näe kaikkea rumana ja pahana. Minä tiedostan että jokaisessa ihmisessä on myös rumaa. Maailmassa sattuu paljon kaikenlaista pahaa ja rumaa. Kokoajan. Se on juurikin niin yksinkertaisen suoraa huttua. Suosittelen sulle vaikkapa silmien aukaisua ja uutisten lukemista. Minä myös ihan vilpittömästi ja hyvällä kehoitan :)
.
....oikee kauniita mieliä...oikee ihastuttavia ihmisii..=o)
...hän on lempeä ko pehmeä ja raikas ko lämmin sadetuuli kesällä...
smmmoi ihmii mihikä pystyy luomaa luottamuksellisen suhteen..tykkäämää hänest iha vilpittömästi aidosti semmosenaa ko hää on...hänen ei tarvi olla romantiikan mestariteoksen kaltanen...filosofian maisteri eikä ees kotisohvien lanttumaakari...
..hänee riittää suuri ymmärrys elämään sekä taito nähhä valoa pimeässäkii..nimeomaa taito saaha toisetki näkemää valoa pimeessä...hän on ko turvaisa satama..mihin mennä myrskyllä ja tietää jotta saat rantautua sekä rannassa tullaa sua vastaan kysyäkseen miten selvisit myrskystä..=o)
..ihmii joka välittää...
..mu oisi miun viimoi vapaapäivä joteka paan cd-soittimen terassille ja sinne sturmuja rockkaamaa mulle sekä koiruueelle..sitte vain pihamaalle ihastelemaan komiaa säätä..niih..=o)
vai ruskea kieli?
ei ruskeakielisyyttä tällä kertaa. :)
kaunismielen Kärmekielestä?
Kaunismieli puhuu muille hyvää, kärmekieli itselleen. :)
ettei nyt olis vaan ollut niin, että Kärmekieli on onnistuneesti suputtanut sun korvaan juuri niitä juttuja, joita halusitkin kuulla?
..toimii sanojensa mukaan..eikä vain puhu..=o)
mitäs jos Kaunismieli (Kärmekieli) tietää sen kauniina pidetyn tavan toimia ja toimii yleisesti hyväksytyllä tavalla, lopullisena tavoitteena saada näpit piparipurkille?
..loputtomii...kaunis mieli havaitaan sydämellä..sen myöskin oppii tunnistamaan silmillä sekä mainitsemillasi korvilla..=o)
...myöskii aika on oiva mittapuu kauniin mielen havainnoimiseen...
=o)
...kaunismieli myöskii on jokaisen itse räätälöitävä...sikäli ettei ihmisten käsitykset kauniista mielestä millään aina voi kohdata..=o)
sen huomaa tässäkin ketjussa..=o)
..*kauniin mielen kokee kauniiksi*..
enimmäksee hyvä mittari on hyvä mieli kauniin mielen kohdattuaan..kun rumasta jää pahamieli...
kauniin mielen kanssa päätyy helposti uudestaan tekemisiin..kun ruman mielen kanssa hakeudutaan mahdollisimman kaus toisistaan...kauneus ei ole virheetöntä..sitä en haekkaan..=o)
...kukaan ei ole virheetön..
on omasta mielestäni kyynisen kaunis mieli. Ainakin tässä ketjussa.
..mielestä sul on kyynisen kaunis mieli..*komppaan*..
=o)
sen minkä auringonvalossa näytöstä näen..=o)
...*kyynisyys on pahasta vain jos se on elämän tapa*...
=o))))
Siis sen valkean - harmaana se ei siihen pysty.
voi aina luottaa.
Kaunis Mieli kykenee luopumaan. Siihen ei Kärmekieli kykene.
niin kaunista mieltä olemassa?
on kaunismielinen ihminen.
menis halaus..iha vain koska hää katto mun silmis olevan kaipauksen..=o)
...mu vielkää en oo saanu selville mikä se kaipaus oisi..=o)))
hyvä ystäväni omasi kauniin mielen.
Hänen kirjoittama runo löytyy profiilistani.
persona-non-grata
Etkä sä voi arvata kuka olen. :)
selvä.
:)
vastustajille ja komppaajille? Mitä ajattelet heistä joille jätät vastaamatta?
En nyt oikein tiedä, mitä ajat takaa. :) En edes ehdi istumaan palstan ääressä koko ajan, joten ehkä vastaan joihinkin myöhemmin. Tai jätän vastaamatta niihin, joihin en vastausta keksi. Pääasiahan on keskustelun herääminen, eikö vain?
ja hänet tavatessani tajusin, mitä on karisma. Tämä ihminen oli määrätietoinen, rauhallinen, etäinenkin. Tehtävässä, jossa hänet tapasin -tehokas-. Elämän jäljet olivat aistittavissa. Kokemus. Hän ei ollut katkera, eikä kyyninen.
Muistan häntä, kuin unta, jonka haluaisin nähdä. En ole koskaan tavannut onnellisempaa ja tyynempää ihmistä.
Jaa, että millainen hän on.. Kun juttelin tämän ihmisen kanssa, hän oli samaan aikaan jotain todella puhdasta ja seesteistä kuin arveluttavaa ja pelottavaa. Mystinen kaikinpuolin, silmissä asusti hyvyys kirjaimellisesti ja koskaan ei tullut loukkaavaa sanaa, jos kritisoi jotain niin se tuli niin rakentavasti, että sitä olemusta en voinut muuta kuin ihmetellä ja palvoa :)
Tämmösen ihmisen kiinnostus on aitoa, se että hän kysyy että miten voit riisuu toisen ihan kokonaan aseista ja kutsuu kertomaan kaikki synkimmätkin murheet.. Näin toimii kaunismielinen ihminen ainakin mun kohdallani, se on kun vaisto kohtaa todellisuuden ja pitää kutinsa :D
näkyy, nehän ovat sielun peili. Kulunut sanonta, mutta mielestäni pitää paikkansa.
Joitain olen tavannut, mutta en ole päässyt tutustumaan enemmän.
Tämän herran pari kertaa http://www.youtube.com/watch?v=p5Rj2Y0rFUo
Ja monia muitakin vähemmän tunnettuja.
tavannut ja tapailen edelleenkin ja hänestä ei kukaan sano eikä ole sanonut mitään pahaa. Hän on täynnä energiaa ja aina tarjoamassa apuaan kaikessa, mutta huom.osaten asettaa itsensä etusijalle eli osaa myös kieltäytyä. Hän osaa sanoa toisille ihmisille negatiivisiakin asioita niin rakentavasti ettei niistä kukaan ota itseensä. Meni hän minne tahansa jossa lapsia tai eläimiä niin ei mene kuin minuutti/pari niin ujoimmatkin kiehnää sylissä.
heräsi kysymys. Tavattuanne kauniin mielen, miten olette kohdelleet sitä? Mikä on ollut asenteenne sitä kohtaan?
Arvonsa mukaisesti, kohtelen kunnioituksella ja arvostaen. Sellainen ihminen on ainutlaatuinen aarre, jota ei halua kadottaa.