Muusikoiden ja solistien menestyksen ratkaisee ulkonäkö. Erityisesti naiset joutuvat käyttämään puolet ajastaan vaatteiden, mekiin, hiustyylin ym. valitsemiseen. Oopperayleisöstä vähemmistö on tullut arvioimaan esityksen musiikillista arvoa, enemmistö ihastelemaan koreita esiintyjiä sekä toisaalta esittelemään omaa pukeutumistaan. Liput eivät käy kaupaksi, ellei lavalla ole soreutta ja komeutta.
Pahinta on, että tekopyhät ja tekotaiteelliset klassisen musiikin auktoriteetit yrittävät peitellä asiaa, jonka jokainen järkevä ihminen välittömästi havaitsee.
Pahinta on, että tekopyhät ja tekotaiteelliset klassisen musiikin auktoriteetit yrittävät peitellä asiaa, jonka jokainen järkevä ihminen välittömästi havaitsee.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ja kumppanit ole enemmänkin niitä artisteja, joita myydään ulkonäöllä eikä
musiikillisella lahjakkuudella.
Meillä kaikilla on omat mieltymyksemme eikä toisten mieltymyksistä kannata ottaa itselle ongelmaa.
Vaikka olisit miten ruma, niin jos olet teknisesti huikea muusikko, varmasti pääset ainakin jonnekin areenalle esiintymään. Ja vaikka olisit miten kaunis, niin jos taitoa ei ole tarpeeksi, niin ei se tie aukene, vaikka kuinka haluisit.
Mennessäni konserttiin toivon myös visuaalisesti onnistunutta kokonaisuutta. Esityksen tulee olla teknisesti vähintään hyvä, muttei sen enempää, jos visuaalinen ilme ja kokonaisuus vastavuoroisesti kärsisivät. Jos haluan teknisesti lähes yliluonnollista esitystä, ostan CD:n.
Toisaalta, joku ajattelee toisella tavoin ja kaikki mieltymykset ovat sallittuja.