kysymys naamakirjoittajille

Itse en ole facebookin käyttäjä ja toivonkin vastauksia käyttäjiltä:
Miten käytätte facebookia uusien ihmisten tapaamiseen? Mikä on tarkoituksenne uusien tuttujen saamisessa? Onko kyse uuden partnerin löytämisestä, samanmielisten kohtaamisesta, tiedon hankkimisesta vai mistä? Mitä teille kertoo facebookin käyttäjän kaveririnki? Mikä on kohtuumäärä, mikä liikaa (voiko olla liikaa kamuja?) ja mikä kertoo yksinäisestä? Mitä kertoo, jos miehellä on kirjassa nais- ja mieskamuja vaikkapa suhteessa 25:1?
Paljonko käytätte aikaa facebookissa päivittäin? Jääkö siihen koukkuun? Mitä asioita kerrotte facebookin kautta?
Onko facebookissa jokin oma koodinsa kuten esim. nettipalstoilla (mitä jokin sana tarkoittaa jne)?
9578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minä käytän fb:a yhteydenpitoon olemassa olevien ystävien kanssa. Sen kautta olen löytänyt useita ystäviä, joiden kanssa yhteydenpito on loppunut opiskelun, työpaikan, asuinpaikan jne myötä. Nyt olemme jopa tavanneet uudestaan vuosien jälkeen.

Matkoilla ollessa kavereille voi panna terveiset fb:iin eikä tarvitse kantaa osoitteita ja kirjoitella valtavaa määrää kortteja.

Poliitikot näyttävät käyttävän fb:a viestintäkanavana äänestäjille.

Facebookiin jää helposti koukkuun.

Äänestä

En ole siellä tavatakseni uusia ihmisiä, vaan lähinnä pitääkseni yhteyttä jo olemassa oleviin ystäviin ja sukulaisiin. Meinaavat levittäytyä laajalle alueelle, joten paljon yhteydenpitoa helpottava väline. :)

Itse en oikeasti edes tarkkaile omien ystävieni/sukulaisteni kaveripiirejä, mitä se oikeastikaan minulle kuuluu kenen kanssa kulkee ja missä? Hienoa vaan, jos heillä on ystäviä ja ovat liikkeellä. Ja tuo suhdelukema kertoo mielestäni vain sen, että kumman sukupuolen edustajien kanssa tulee paremmin toimeen/ kumman sukupuolen edustajia on suvussa enempi.

Paljonko käytän aikaa päivittäin, hmmm... 0-½h? Asioita kerron juuri sen verran kuin tuntuu, jos haluan tuoda julki kuinka hieno/huono päivä on ollut, niin älähdän sen. En sinne kuitenkaan mitään henkilökohtaista päiväkirjaa laita.

Järjen käyttö on sallittua tuonkin sivuston kanssa, mutta jokainen tyylillään.

Äänestä

Käytin sinkkuaikanani neljää eri deittiohjelmaa naamakirjassa, joden kautta pääsi lähemminkin tutustumaan (siis HELPOSTI) ihmiseen niin useasti kuin vain ehti!

Joillakin miehillä jos on useampia naisia (varsinkin ulkomaalaisia paljon) kaverilistallaan, ovat todennäköisesti juuri näitä ohjelmien käyttäjiä.
Olen törmännyt samaan asiaan miesten suhteen. Joka päivä sain kaveripyynnön ulkomaalaismieheltä joka hakee joko vaimoa tai "kerää" ihailijajoukkoa naamakirjasta. Esim. erään naisen sivut ovat täynnä näitä ihailijoita (useita tuhansia ja seassa suomalaisiakin), ja naisen sivut ovat kokonaan omistettu omille rohkeille kuville ja itsensä kehumiselle... On kai sekin tapa kohottaa itsetuntoa, mikäs siinä. Mut nämä miehet jotka ihailijajoukkoon liittyy, ei multa kauhea nättiä mulkasua saa... X)

Äänestä

Onko kukaan löytänyt fiksua (treffi)seuraa FB:n deittisovelluksista? En etsi seksiseuraa tai varattuja miehiä. En muutenkaan harrasta nettideittailua, mutta olisi kiva välillä kokeilla jotain muuta kuin perinteistä baarimeininkiä.

Onko kenelläkään siis hyviä kokemuksia FB-deittailusta? Itse tiedän yhden parin, joka tapasi FB:ssa... Ehkä siksi ajattelin minäkin antaa sille mahdollisuuden ;)

Äänestä
  • Älkää nyt hyvät ihmiset pilatko FB:n hyvää perusideaa tekemällä siitä työkalua pillunvonkauspuuhiin. Tai voiko sitä edes estää, kai se siihen menee. Kuten on jo chatit yms pilattu. Ihminen joka on facebookissa ei pakosti hae seuraa ( jotkut toki ). Mut suurin osa vaan ahdistuu vonkumisesta ja poistuu kokonaan->facebook näivettyy ja kuolee pois.

    Äänestä

  • feisbuukkari kirjoitti:

    Älkää nyt hyvät ihmiset pilatko FB:n hyvää perusideaa tekemällä siitä työkalua pillunvonkauspuuhiin. Tai voiko sitä edes estää, kai se siihen menee. Kuten on jo chatit yms pilattu. Ihminen joka on facebookissa ei pakosti hae seuraa ( jotkut toki ). Mut suurin osa vaan ahdistuu vonkumisesta ja poistuu kokonaan->facebook näivettyy ja kuolee pois.

    Tuossa kai puhuttiin noista deittailusovelluksista (social me, are you interested ym.), joita voi halukkaat lisätä itselleen. Ketään ei siis PAKOTETA deittailemaan. Minäkin olen nainen, joten tuskin alan pillua vonkaamaan keltään :D En kyllä munaakaan.

    Äänestä

itse ainakin otan ystäviksi vain ihmisiä, jotka tunnen muutenkin.

Äänestä
  • Jos vaivautuisit lukemaan KOKO viestiketjun, näkisit mistä tässä puhutaan: nimittäin deittailuapplicationeista! Kukaan ei sua pakolla vonkaa, vaan voit itse ladata profiiliisi deittailuohjelman. JOS HALUAT.

    Joten pelko pois, saat olla aivan rauhassa.

    Äänestä

Siis ei sovellu mitenkään deittailuun. Mulla on kyllä ne deitti palvelut siellä ja se ohjelma spämmää mua varatuilla naisilla jotka on joskus clickannu ittensä sinne. (Kun on pari muksua tai mies kuvassa niin olettaisin et on varattuja.)

Sit mulla on kanssa pari sataa ulkomaalaista kyllä siellä mutta ei ne mitään deittejä. Siellä on sellatteita zynga pelejä kuten mafia wars ja vampire wars jossa tarttee niitä pelejä pelaavia kavereiks. Siellä on selkeet add listat josta vaan napsitaan uusia kavereita ja facebook on niin laginen ettei jaksa niitä poistella.

Ja jos sulla on miehenä siellä naisia 25:1 miehiä niin se on selkee merkki et vedät himassa perseet olalle ja sit loggaat nettiin vonkaan.

Muutenkin toi on aikas huono paikka kun se lisää sukulaiset feediin niin sun tätis siel kattelee ihmeissään kun puhut rivoja jonnekkin.

Jotkut siellä kertoilee koska ne syö ja käy vessassa. Ne saa yleensä pois kyllä feedistä jollain tavalla. Mutta aikas säälittävä elämä on jos kerkee facebookissa tollateita kirjotteleen tai edes tuntee tarvetta siihen.

Suosittelen vahvasti msn chättäilyä ja email kalastusta jostain muualta. Kuiteskin sen pystyy vielä tekeen kahden kesken.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten on kirjoitti:

Itse en ole facebookin käyttäjä ja toivonkin vastauksia käyttäjiltä:
Miten käytätte facebookia uusien ihmisten tapaamiseen? Mikä on tarkoituksenne uusien tuttujen saamisessa? Onko kyse uuden partnerin löytämisestä, samanmielisten kohtaamisesta, tiedon hankkimisesta vai mistä? Mitä teille kertoo facebookin käyttäjän kaveririnki? Mikä on kohtuumäärä, mikä liikaa (voiko olla liikaa kamuja?) ja mikä kertoo yksinäisestä? Mitä kertoo, jos miehellä on kirjassa nais- ja mieskamuja vaikkapa suhteessa 25:1?
Paljonko käytätte aikaa facebookissa päivittäin? Jääkö siihen koukkuun? Mitä asioita kerrotte facebookin kautta?
Onko facebookissa jokin oma koodinsa kuten esim. nettipalstoilla (mitä jokin sana tarkoittaa jne)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu