Mistäköhän mahtaa johtua että ennakkoluuloisimmat ihmiset ja rasististen mielipiteiden omaavat ihmiset ovat useammin alempaa koulutus/sosiaaliluokkaa olevia?
Auttaisikohan asiaa jos heidät laitettaisiin työttämyysrahan saamiseksi opiskelemaan?
Auttaisikohan asiaa jos heidät laitettaisiin työttämyysrahan saamiseksi opiskelemaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei epäilystäkään, ettekö pakkokoulutus tekisi heistä avarakatseisempia. ;-)
niin et sellaiset vanhoilliset ihmiset on niitä rasistisempia. Ette haluis varmaan tuntee mun isäpuolta. en mäkään haluis. Ei se silti ulkomailla lomaillessa oo ollut sellanen tietenkään, mut vaan täällä kotimaassa. Joku vinksahtuma päässä ilmeisesti.
että isäpuolesi on vienyt sinua ulkomaille.
mitä kaikkea tarkoitat "rasistisilla mielipiteillä"? Missä menee raja mikä on rasismia, ja mikä ei?
Laita viite ja perustelu väitteellesi "useammin". Muuten puhut oletuksia.
Se sinällään on kyllä totta, että verraten monasti ennakkoluuloisuus perustuu tietämättömyyteen. Joku vähän matkustellut ja ikänsä samassa lähiössä hyypännyt saattaa siis joskus hyvinkin pykatä kaunansa sosiaalisesta ja taloudellisesta tilanteestaan juuri ulkomaalaisten kontolle...Asenteellisuus ei silti mitenkään perustu sosiaali- tai koulutusluokkaan. Tyhmyyden määrä maailmassa on siten "vakio" ( jos nyt vähän kärjistäisin), että tyhmiä ihmisiä löytyy aivan kaikenlaisista sosiaaliryhmistä. Vaarallisimpia yleiselle hyvinvoinnille ovat kyllä tietysti ne asennevammaiset, joilla on koulutukseen ja taloudelliseen tilanteeseensa perustuva suurempi mahdollisuus saada ajatuksiaan esille. Suomessakin asiat ovat juuri nyt aivan päin p*settä. Pari ei- niin neropattia pyörittää yhtäkin pellepuoluetta, jonka ideologia on typeryydessään lähinnä katastrofaalinen ( jos kys. puolueella edes mitään ideologiaa kohkaamisen lisäksi on, eli ei ole). Sen puolueen nimeä en viitsi mainita.