Ruuvit irti ensiksi, mutta pitääkö se sitten laittaa kuumaan veteen? Onko tarpeellista?
Lavan vaihtaminen
20
15373
Vastaukset
- pelaaja
kokeile eka jos lähtee ilman lämmitystä, jos ei niin kuumailma puhallin on paras siihen hommaan. Toki voit kuumalla vedellä tai hellan päällä jos ei puhallintä löydy.Varovasti lämmittelet lavan kiinnityskohtaa ja vedät suoraan, etkä pyörittele sitä ettei mene lapa/varsi paskaksi
- Exel
Lapojen kiinnityssovite on joko pyöreä (halkaisija 19 tai 25 mm) tai ovaali. Ennen vaihtamista varmista lavan sopivuus varteen. Vanha lapa on kiinnitetty varteen ruuveilla ja kuumaliimalla. Irrota ruuvit ja lämmitä lavan kantaa joko kuumailmapuhaltimella tai kuumalla vedellä siten, että liiman pito heikkenee. Vedä lapa irti kiertämättä vartta. Kiinnitä uusi lapa välittömästi varteen liiman ollessa vielä juoksevaa. Tarvittaessa voit lisätä liimaa vanhan lavan kannasta kiinnityksen tukevoittamiseksi. Varmista kiinnitys pakkauksessa olevilla ruuveilla.
- niin..
jos se liima on ehtinyt jo "kuivata" uudestaan, niin eikö sitä uutta lapaa voi siihen enää laittaa?
- jibadibaduu
niin.. kirjoitti:
jos se liima on ehtinyt jo "kuivata" uudestaan, niin eikö sitä uutta lapaa voi siihen enää laittaa?
´voi ruuveilla
- Anonyymi
Tarviiko kuuman veden jälkeen laittaa uutta liimaa?
- _hihihihiihihiii
Kuumennat lavan kantaa niin liimat pehmenee, mutta ei kannata kuumentaa paljoo
- salibandyini
pitääkö sen lavan ja varren olla samaa tuotemerkkiä?
- !harrastaja!
salibandyini kirjoitti:
pitääkö sen lavan ja varren olla samaa tuotemerkkiä?
pitää
- M1ksu32123
salibandyini kirjoitti:
pitääkö sen lavan ja varren olla samaa tuotemerkkiä?
samaa merkkiä täytyy olla joten esim exeliä ja fatpipeä ei kannata yhdistellä tai tulee äkkiä sanomista :D
- 2#
M1ksu32123 kirjoitti:
samaa merkkiä täytyy olla joten esim exeliä ja fatpipeä ei kannata yhdistellä tai tulee äkkiä sanomista :D
Jossei oo samaa merkkiä lapa ja varsi voi saada pelissä ulos ajon ainaski oon kuullu.
- käy vaikka kattoo
salibandyini kirjoitti:
pitääkö sen lavan ja varren olla samaa tuotemerkkiä?
Kyllä säännöissä selvästi sanotaan, että pitää olla!
- Sähköpyörätuolisalibandy
salibandyini kirjoitti:
pitääkö sen lavan ja varren olla samaa tuotemerkkiä?
sen ei oo pakko olla. Paitsi virallisissa peleissä. Itsellänikin on exelin varsi fatpipen lapa ha oxdogin gripit
- veivi matti
niin sanotaan
- veivikimmo97
nii sanotaan
- Anonyymi
mulla on oikeinpäin mutta en nää molempia reikiä vain toisen reiän niin riittääkö 1 ruuvi vai pitääkö olla 2
- Anonyymi
Kaks kannattaa olla mutta yksikin riittää
- Anonyymi
Mitä teen jos ruuvin kierteet on menny
- Anonyymi
sama ongelma kokeilin liimaa ja huomrnna selviää miten käy
- Anonyymi
Lapa ei meinaa irrota varresta vaikka paljon kuumentanut. Mitä tehdä?
- Anonyymi
Osta kuminauha jolla laitat tukan ponnarille ja mene naisten vessaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2517101SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2603732Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293546"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2492458SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1511914Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401877Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1261728Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa231267Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151234- 1311201