Pakettiautosta väliseinän poisto

make7011

saako pakettiautoista poistaa väliseinän? kokonaan? mitä sanoo laki? poistamisen idea on, että saisi tikatilan avoimeksi ohjaamon kanssa, jolloin takatila olisi talvella lämpimämpi. vai oletteko asentaneet lämmittimiä/puhaltimia takatilaan jos se on tarvinut olla päivittäin lämpimässä käytössä?

5

12726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No mikä muka?

      Monessa farmariautosta tehdyssä pakettiautossa oot nähnyt väliseinän?

      Eli pois vaan...

    • riippuu autosta

      olisi tietysti hyvä tietää mistä autosta seinän poistaa.. eli vanhoista hiacen tyyppisistä ja 1.4.09 jälkeen veroitetuista voi ottaa seinän pois.

      mutta esim pienestä fordin pakusta (mallia en muista) ei seinää voi ottaa pois koska sen avulla on rajattu kuljettajan istuimen liikerataa siten että tavaratilan tilavuusvaatimus täyttyy eli nämä verokuutiot. Ja jos tälläisen seinän poistaa pitäisi sen seinän kohdalle asettaa esim putki joka rajaa samaisen istuimen liikeradan siten ettei ne tärkeät verotuskuutiot mene liian pieneksi.


      samoin näissä vanhoissa seinää voidaan siirtää kunhan kuutot säilyy..

    • PenaL

      Ainakin mun Hiacen muoviseinä on kiinni muutamalla klipsillä. Parissa minuutissa se siitä lähtee. Mieluumin pidän paikallaan että talvella on lämpimämpi ajaa ja melua on kopissa vähemmän väliseinän kanssa. En ole mistään kuullut, että väliseinä pitäisi olla ajaessa paikallaan.

      Pena

    • Anonyymi

      Nosto

      • Anonyymi

        Sinun tapauksessa: "kasto ja nosto!"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe