Jalat kipeytyy..

luistelija.

Hankin rullaluistimet noin kuukausi sitten, luistelukertoja on kertynyt noin 10. Tosin matkat ovat jääneet varsin lyhyeksi, vain noin parin kilometrin mittaisiksi, koska jalkapohjia alkaa särkeä älyttömästi ja on lopetettava.
Onko tämä siis alussa ihan normaalia, että korjaantuuko, kun enemmän rullaluistelee? Voiko jotkut pohjalliset auttaa?

2

577

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .luistelija2

      kuukausi sitten. et osaa sattuakin ja saman verran lustelupäivia. matkaa on mulla kertynyt noin kaks ja puolen mittaisiksi. koska särkee jalkapiohjaa. voiko kukaan auttaa mun ongelmassa.

    • ohimenevää ja

      ihan vain totuttelua, kropalle tai siis tarkemmin ottaen jaloille. Itse aloitin "talviluistelun" jokunen vuosi sitten yli parin vuosikymmenen tauon jälkeen. Alussa jalkapohjat tuntui tosi inhottavilta n. 5 minuutin luistimilla olon jälkeen, mutta mitä enemmän luisteli, sitä nopeammin tuo tunne hävisi. Sama on aina kauden alussa parilla eka kerralla. Jos on pitkä tauko välissä, voi olla, että jalan lihakset ei kunnolla ole tottuneet ja siitä aiheutuu kipua.

      Itse koettaisin vielä sitä, että siinä vaihessa, kun alkaa tulla kipua, hidasta vauhtia ja koeta ikään kuin totutella luistimilla oloon. Tärkeää on kuitenkin se, että liikut koko ajan, jolloin jalat ja lihakset ovat koko ajan töissä. Ainakin mulla tuo kipu lähti sitten jonkin ajan kuluttua luisteltuani ja pystyin jatkamaan normaalisti. Sama varmaan pätee rullaluistimiinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe