Olen selviytynyt niin, että monet asiat eivät enää satuta. Olen luonut kuoren ns. emotionaalisen panssarin, että jos joku asia yrittää tunkeutua sisäistä rauhaani häiritsemään, huidon sen pois. Jos tulee vastaan sosiaalisesti vaikeita tilanteita, jotka muistuttavat ikävistä asioista tai joiden kautta pulpahtaa epämiellyttäviä tunteita, ulkoistan itseni. Katselen tilannetta yläilmoista, en ole niin kiinni tässä ja nyt. Se onnistuu, kun on virkeä. Täytyy sanoa, että elämä on aika kylmää peliä. Ainoa josta kannattaa huolehtia, on oma itsensä ja lähimmäiset. Kun tuntemattomaan ihmiseen tutustuu, ihastuu ja jopa rakastuu, se on aina riski. Pitää miettiä tarkkaan, ennenkuin heittäytyy, että jaksaako kestää kaiken hylkäämisen ja kaiken sen negatiivisen, mitä siitä seuraa. On kuunneltava ensimmäisiä hälytyssignaaleja ja seurata intuitiotaan. Ei kannata lähteä tulella leikkimään, jos ei halua polttaa näppejään. Pitäisi toinen tuntea niin hyvin ja ei saisi olla sinisilmäinen ja lapsellinen.
Sydänsuruista toipuminen
Tulenliekki*
81589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pitää minunkin tehdä niin, luoda panssari.
Mutta ensin yritän selvitä muutaman päivän tässä hirvittävässä tuskassani. En voi muuta sanoa kuin että miehet on todella kylmiä ja tunteettomia, varsinkin kun puhutaan suhteen lopettamisesta. Minulla päättyi juuri pari vuotta kestänyt suhde mieheen jota todella rakastin ja rakastan vieläkin.
En pysty vielä käsittämään edes kaikkia asioita tai en edes tiedä mitä hän selkäni takana touhusi ja valehteli ymym. Muka kunnon mies. Täys paska.
Eilen laittoi toisen naisen luota viestin, että hänellä nyt uusi ystävä.
Eikö kuulosta aika raadolliselta, ei raukka pysty kertomaan kasvotusten.
Nyt en jaksa enempää naputella, lähden luomaan sitä panssaria.
Varmaan tässä panssaria olisi tarvinnt itsekin, mutta valitettavasti olen kai vain ollut sitten liian sinisilmäinen. Tavallaan suorastaan kahdetin niitä, jotka osavat vain leikkiä ja pelata polttamatta siinä itse mitenkään omia näppejään. Siinä sitä ihmettä riittääkin, kuinka kylmästi toisen tunteisiin voidaan vastata - ja naisilta se vasta kylmäverisesti onnistuukin. Tuntuu vain kuin millään ei olisi mitään väliä.
Olisit edes onnellinen siitä, että sentään laittoi viestin ja kai sentään vastaakin sinulle, jos vaikka soitat hänelle. Voisihan olla niinkin, että kiertäisi sinut niin kaukaan kuin pystyisi, vaikka kuinka häntä rakastaisit!
Ei vastaa tämä mies, yritin kyllä.
Laittoi mulle tänään pari tekstaria, kummallinen sisältö niissä kyllä oli!!
Mietin onko hänellä asiat sittenkään hyvin, vaikka on uusi ihana ystävä.
Tehköön mitä tekee elämällään, minä jatkan omaani pienistä asioista nauttien.
Niinkuin nyt mökille lähtö ja siellä puuhastelu. Saunan lämmitys ja uiminen, saunaolut. Siellä parantelen sydäntäni ja joku päivä vielä uskallan haaveilla
uudesta suhteesta. Mutta nyt vielä ei ole sen aika.
Miksihän miehet niin usein siirtyvät suoraan uuteen suhteeseen. Aika yleistä vielä, että vanhaa ja uutta pidetään ns päälekkäin. Kumma juttu :-) Tai kai se naisiltakin onnistuu. Raukkamaista kuitenkin.
Yritetään jaksella ja nauttia kesästä.
suruni päiväkirjaan ja kun olen käynyt läpi sitä myöhemmin,laitan silppuriin,mikä helpotuksen tunne!
kans yksi päiväkirja, johon kirjoitan lähinnä tunnevellomisista, ngatiivisista jutuista, sydänsuruista jne. On siellä uniakin jokunen kirjoitettu. Poltan sen roviolla sitten kun on sen aika.
Mulla on kans eräs päiväkirja,jonne olen purkanut koko elämäni. Unia ja niiden järkyttävää analysointia löytyy sieltä myös.Sydänsuruista ja äärettömän pahasta olosta puhumattakaan...Päiväkirjani mukaan kaikki miehet pettää,ja mitä enemmän ne sitä vakuuttelee,sitä todennäköisimmin toisen matkaan lähtee...huhuhuh..
Onhan sitä jokaisella nuo surut ollu ja käyty ne läpi.
Nyt on jo toinen mies menossa ja silti seurustelen vielä ns. kolmannen miehen kanssa...
Mikä lie??? Kukapa ne ennalta voisi tietää, mitä huominen tuo??/ tai vie???
(Kissin basisti, se kielimies) haastattelun "terapuetin tuolilla" ja hänhän on ollut 4500 naisen kanssa sängyssä. Hänellä oli aika mielenkiintoinen analyysi koko touhusta. Se on puhdasta biologiaa miesten parinvaihdot. Kauniita ja hyvännäköisiä tai muuten mielenkiintoisia naisia voi panna, mutta jossain vaiheessa yksi nainen saattaa kolahtaa niin kovin, että mies haluaa jopa mennä naimisiin. Vieläkin vietit voivat veidä joskus mennessään.