Kertokaapas te jotka elätte kynsilakkojen ihmeellisessä maailmassa, minkämerkkinen "markettilakka" pysyy kynnessä kauemman kuin päivän pari, kuivuu nopeasti ja on tarpeeksi peittävä tai vastaavasti vaalea ettei tarvi kovin monta kerrosta laittaa... Käytättekä aluslakkoja ja päällyslakkoja vielä ja montako kerrosta te niitä oikein laitatte? Ja siis omalle kynnelle =)
Hyvät lakat?
peruskynnet...
2226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lakkaan omia kynsiä, ja lakan pysymiseen auttaa huolellinen saippuapesu harjan kanssa ja tän jälkeen kevyt kynnen pinnan buffaus sekä huolellinen pyyhkiminen neoamiseptilla aluslakkaa alle.
kuten edellinen kertoo, niin puhtaus on tässäkin kaiken a ja o. Olipa kynsilakka kuinka laadukas tahansa, ei se pysy jos kynsi on likainen ja rasvainen. Aluslakkaa puhtaalle kynnelle, 2-3 kerrosta värilakkaa ja päällyslakka. Mulla pysyy näin pääsääntöisesti useimmat lakat siistinä 3-5 päivää, jonka jälkeen tekeekin jo mieli vaihtaa manikyyriä. Monesti lisään päällyslakkaa ja/tai värilakkaakin iltaisin yhden kerroksen, jolloin kynnellä on aina hieno kiilto. Pikakuivattavat päällyslakat tekevät elämän ah niin paljon helpommaksi :-)