Moi!
Mulla olis sellanen tilanne tässä et ku leikkautin hiukseni lyhemmiksi, tonne olkapäille, ja ostin ilmakihartimen ku kampaaja suositteli semmosta et on helppo laittaa tukkaa..
Niin en oo ennen käyttäny :D joten tahtoisin tietää et missä vaiheessa tota kylmäpuhallusta käytetään? :D latvoja pitäs vaan kääntää ja tuuheuttaa vähän tuota tukkaa.. ja sit tota harjaa, sillonko ku kuivaan tukkaani? ja pitääkö sen tukan olla kuiva ennen ku käännän latvat? :D
Saattaa olla tyhmiä kysymyksiä mutta ei oo ennen tarvinnu paljon tukkaa laitella kun on ollu niin pitkä.. Ja nyt tarvisin apua :)
Kiitos jotka vaivautuu :)
ilmakihartimen käyttö
3
6016
Vastaukset
- _Jevi
Voi sulle ei oo kukkaan vastannu..ei oo varmaan kellään vara sellaseen härveliin ;) Ite mietin samaa.. siis sama kysymys..
- mirkku kakkonen(pro)
Harmi kun kerkesit jo sen ostaa,koska kapea"teräinen" suoristusrauta olisi parempi.;mutta melko kuivahkoihin hiuksiin kannattaa käyttää,.. föönillä kuivaat pää alaspäin hiukset(tuuheampi lopputulos)senjälkeen alat latvoja taivutella.Kylmäpuhallus on tarkoitettu ihan lopuksi.Eli kuumalla käännät latvat ja senjälkeen heti laitat kylmäpuhalluksen joka jäähdyttää ja kiinnittää kiharan.Muutenkaan ei kannata heti kammata vaan annat kiharoiden olla hetken ennenkun alat kampailemaan.
Hiuksiin kannattaa laittaa kuumuudelta suojaavaa suihketta.
Lisävinkkinä:itse käytän hiuksissani patukoita joita saa myös tavarataloista,saa pienemmät kiharat,ne kannattaa laittaa yöksi hiuksiin ja lähes kuiviin hiuksiin. - Simplicita!
Minä tykkään ilmakihartimen käytöstä. Ostin sen kun hiukset oli lyhyt polkkapituiset ja käytän usein pesun jälkeen vieläkin kun ovat jo kasvaneen selkeesti olkapäiden alle. Ne lyhyemmät hiukset kuivasin ihan suoraan sillä ilmakihartimella. Mun laitteessa on vain kaksi lämpötilaa; kuuma ja viileä, mutta ei se viileäkään ihan viileä ole. Sillä ei-kuumalla kuivasin huikset ja tulos oli, kuin olisi isolla pyöröharjalla ja föönillä kuivannut. Lyhyempiä huiksia tykkäsin silloin tällöin ilmakihartaa harjapäällä mutta nyt pitemmät hiukset vaatii ison teräksisen pään.
Nyt pitempiä hiuksia ilmakiharran niin, että pesun jälkeen föönaan tyvet pää alaspäin ja pituuksia myös vähän kuivemmaksi mutta ne jätän vielä vähän kosteaksi. Sitten pää pystyssä kuivaan ilmakihartimella pituudet ja latvat. Todella helppoa! Ensin käännän hiukset sen kihartimen ympärille, annan vähän kuumaa ilmaa ja sitten viileää, kunnes täysin kuiva. Jos liian kosteat, annan vähän lisää kuumaa ilmaa ja taas viileää. Näin etenen osittain niskasta päälaelle.
Mulla on myös kaksi tavallista kiharrinta. Niillä tulee kauniit kiharat, ilmakihartimella en tee kiharoita vaan periaatteessa täysin samaa, kuin isolla pyöröharjalla ja föönillä. Ilmakihartimella vain on helpompi. Kihartimia myös tulee käyttää täysin kuiviin hiuksiin. Teen näin esim pesua seuraavana päivänä.
Ja sitten löytyy vielä kaksi suoristusrautaa; ghd ja Remington, joista käytän jälkimmäistä säännöllisesti, ghd:tä ehkä kerran puolessa vuodessa, koska sillä mun hiukset kärähtää karmeelle säkkyrälle ellen käytä lömpösuojaa litrakaupalla. Remingtonia käytän alhaisimmalla mahdollisella lämpötilalla, kuvattuani hiukset alaspäin, kääntääkseni latvat ja siloittaakseni hiukset. Tulos on lattanampi kuin ilmakihartimella vaikka taipuisuuden määrä onkin sama. Ilmakihartimella kuivaten se kuohkeus lähtee ihan tyvestä kun taas suoristusraudalla taivutan vain pituuksia ja latvoja.Vaihtelen näitä kun en aina halua niin ilmavaa pehkoa :) Tosin se on vielä lisättävä, että ilmakihartamisen jälkeen latvat kaipaa ihan vähän vahaa, sillä muuten ne ois liian lentävät. Vaha silottaa pintaa. En tiiä, onko se paras tuote, mutta sitä kampaajanikin laittaa kuivattuaan hiukset isolla pyöröharjalla ja föönillä.
Googlaamalla videoita hakusanalla “styling brush” löydät tutorial videoita ilmakihartimen käytöstä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803