Onko Suomella varaa näin pienenä maana tällaiseen valtavaan humaanipääoman tuhomaiseen eli terveiden, työikäisten ihmisten lopulliseen syrjäyttämiseen työelämästä ja yhteiskunnasta? Jos ei ole, miksi sitten tilanteelle ei tehdä mitään? Pankit kun menevät konkkaan niin sinne kyllä syydetään miljardeja apurahoja, mutta rahaa ei löydy edes yhden työttömän työllistämiseen kuntiin tai valtiolle syrjäyttämisen ehkäisemiseksi. Onko Suomella varaa tällaiseen sulaan hulluuteen?
Suomella varaa hulluuteen?
Huuuhkaja
41535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Näyttää päättäjien mielestä olevan, kun työttömiä suurin joukoin syrjäytetään palkattomiin orjatöihin. Tuollainen syrjäyttää, jos mikä. Homma on kyseenalaista senkin vuoksi, että näin vääristetään sekä yrityskilpailua että työmarkkinoita.
Sitä se on, kun on kokoomus ja kepuli vallassa. Kaikki mahdollinen valjastetaan yrittäjien hyödyksi.
Se on sitä Kokkarepolitiikkaa kun veljeillään talousrikollisten kanssa.
Kepuliyrittäjät haluaa halpaa työvoimaa ja lait tehdään sen mukaisesti.
Työttömiä pitää olla että on mistä valita se halvin ja epätoivoisin.
Eikös tämä työttömien rumbautus alkanut jo sosdemien aikana?
Niinhän se alkoi.
Kokkareet vaalipuheissaan lupasivat pistää lopun tempputyöllistämiselle, mutta toisin kävi.
Kokkareet perustivat ihan TEMpputyöllistämisministeriön.
Tiesi tuon etukäteen.
Kyse on siitä että suomalaiset on maan alin rotu, muut menevät edelle.
Ruotsalaisille on omat koulut, yliopistot jne. Pakolaisille on omat tuet, sosiaalityöntekijät jne.
Vain suomalaiset jäävät ilman. Tarkoitus on vähentää suomalaisten määrää.
SDP-Filatovin ihanne yhteiskunnassa!
PRKL!
Syrjäyttämisestä nyt ei ole kysymys, ihminen syrjäyttää itse itsensä, kun lakkaa uskomasta kykyihinsä. Valtio ei voi työllistää kaikkia ja jos palkataan niin palkataan tarpeeseen. Julkinen sektori kustannetaan verovaroin ja joku järki siinäkin pitää olla. Miten paljon veroja sitten haluaisit maksaa lisää?
Työelämä on muuttunut sitten 70-luvun ja enää ei voida odotella leppoisasti eläkettä konttoriduunissa valtiolla. Julkisella puolella on ainoastaan karsimista luvassa mm. ikäluokkien pienenemisen vuoksi.
Ihminen on viisas eläin, se sopeutuu ja keksii jotain muuta hanketta. Sen takia myös on koulutusta, että pystyisi itseään toteuttamaan jotenkin. Harmi kun kaikki eivät sitä tajua.
Vai ei voida työllistää??? Töitä kyllä riittää, mutta kun niistä ei makseta asianmukaista palkkaa!!!!! Siinähän on suurin ongelma. Eikös tuommoista jo kutsuta ORJATYÖKSI. Kyllä. Juuri sitä se on!!!
Minä en lakannut uskomasta kykyihini, mutta työnantajien haluttomuuteen palkata oli pakko alkaa uskoa. Neuvoin harjoittelijana vakkareille miten tietokoneeseen laitetaan virta päälle, ehkä vähän kärjistäen. Jälkeeni palkattiin tukityöllistetty, kun pakko oli olla ko. paikassa joku. Ystäväni oli toisessa tukipaikassa, jossa avattiin lajiteltiin mm. kaikki virastoon tuleva posti, kukaan vakituisista ei sitä tehnyt. Häntä ennen oli ollut ko. paikassa tukityöllistetty ja samoin hänen jälkeensä. Onko nyt ihan oikein, että postin lajittelee tukityöllistetty, sillä se ei ole aputehtävää. Ko. virastoon tuli paljon postia ja ihmisten arkaluonteisia asioita. Kuulemma parhaimmillaan postia tuli useita keltaisia laatikoita päivässä. Ei tämä veronmaksajille ilmaista ole.
Virastothan ylläpidetään verovaroin. Palkkaaminen tulisi vielä kalliimmaksi. Yksinkertaisesti monet työtehtävät ovat katoamassa pois jo tekniikan kehittymisen vuoksi. Internet tulee jossain vaiheessa karsimaan paljon mm. asiakaspalvelutehtäviä.
Kyseessä on tämä julkisensektorin tuottavuusohjelma, jonka tarkoitus on ottaa turhaa ilmaa pois virastoista ja laitoksista. Palkkaa maksetaan ainoastaan ammattiosaamisesta ja "alemman tason" duuneista nyt ei niinkään.
Niinhän se menee, että virastotkin yritysten tavoin pyrkivät karsimaan kuluja, vaikka eivät nyt voittoa tuottaisikaan. Pk-yrityksiä on Suomessa valtaosa, joilta puuttuu resurssit jo sen takia, että olisivat lirissä työntekijän kanssa. Tekemätöntä työtä on, mutta ketään ei uskalleta palkata, kun sivukulut ovat korkeat. Usko pois, kerro käteenjäävä palkkasi 1,65 tai 2,0, niin saat suuntaa-antavan kulun, mitä kuukausipalkkasi tulee työnantajalle yhteensä maksamaan.
Työelämä on muuttunut niin paljon että epätyypilliset työsuhteet ovat enemmän arkipäivää. Homma vaan ei pyöri tunteella, vaan järjellä ja rahalla.
http://www.yrittajat.fi/fi-FI/palkkalaskuri/
"Valtio ei voi työllistää kaikkia ja jos palkataan niin palkataan tarpeeseen. Julkinen sektori kustannetaan verovaroin ja joku järki siinäkin pitää olla. Miten paljon veroja sitten haluaisit maksaa lisää?"
Vaikuttaa siltä, että myös yksityinen pankkisektori kustannetaan verovaroin. Se tuntuu olevan pohjaton säkki. Sinne kyllä riittää verorahoja, rikkaiden rahojen pelastamiseen. Kuinka paljon haluat itse maksaa lisää veroja rikkaiden pelastamiseksi?
Mulla loksahti suu auki, että ihan aikuisten oikeesti ei pidä ihmetellä jos niitä työpaikkoja ei hevillä synny pk-yrityksiin.
Työntekijän pitää olla todella tuottava, että palkkaaminen oikeasti kannattaa. Se 1,65 kerroin ei täysin virheellinen ole, kun noita kuluja sun muita näyttää olevan ties miten monta kohtaa.
1,4 on kyllä kirjanpidossa käytetty.
No Suomessa tuetaan kaikkea. Hommahan menee niin, että lätkäistään isot verot johonkin ja sitten jos se vielä toimii, niin verotetaan vielä lisää ja jos toiminta ei enää kannata, niin aletaan tukemaan sitä verovaroin. :-D Näin se menee suomalainen logiikka.
Sanotaanko nyt, että suurinosa Suomea elää valtiontuella ja ainoastaan isommat kaupungit kuten Helsinki ja pk-seutu,Turku,Tampere jne ovat nettomaksajia. Suomessa halutaan tuilla pitää koko maa asuttuna keinotekoisesti, oli se sitten miten epärealistista tahansa. Työttömät pyörittelee jossain Lieksassa käsiään kun ei töitä ole... heh heh.
Mitä pankkeihin tulee, niin sepä lienee kaikkien etu, että pankkien talletukset ovat turvassa.
"No Suomessa tuetaan kaikkea."
Joo, kaikkea muuta paitsi (oikeita) työpaikkoja kunnissa ja valtiossa. Rahaa on varsinkin pankkien, jotka ovat yksityisiä yrityksiä, tukemiseen ja hyysäämiseen. Niin ja kaikenmaailman muuhun yritystoimintaan kustantamalla verorahoin ilmaisia työntekijöitä niihin. Ai niin, mutta sehän onkin "tukityöpaikkoja" tai "työelämävalmennusta" tai "CV-kurrsitusta" tai muuta.
palkataan sen verran väkeä kuin tarvis on.Jos he eivät näe tarvetta sinun palkkaamiseen ikävämpi juttu.Ehkäpä aikuisten päiväkoti antaisi sinulle mukavaa ajankulua,saisit siitä 8e ylläpitokorvauksenkin.
Siinä olen toki samaa mieltä valtio kaataa rahaa työttömän näkökulmasta katsottuna laivalasteittain turhiin pohjattomiin kaivoihin mutta sellaista se on rakenteellisen korruption pohjolassa....
"palkataan sen verran väkeä kuin tarvis on.Jos he eivät näe tarvetta sinun palkkaamiseen ikävämpi juttu."
Käsittääkseni tarvetta palkata esim. sairaanhoitoalalla ja kouluihin olisi kuinka paljon tahansa mutta rahaa ei anneta. Esim. tarve koulunkäyntiavustajista on huutava mutta vira ainoastaan 50%, jolla kukaan normaali ihminen ei elä jos ei ole puolisoa, joka tienaa hyvin.
Että se siitä tarpeesta.
Itse olin juuri vuoden terveydenhoitoalalla töissä.
Jatkuva valitus työvoimapulasta päällä, mutta vakinaisia ei palkata, vaan lähes kaikki työntekijät olivat joko määräaikaisia tai keikkalaisia.
Toiminnan pyörittäminen keikkalaisilla on törkeän kallista. Siihen kumminkin on varaa?
Jos ala ei miellytä, niin keskustelupalstoilla valittaminen ei juuri auta asiaa. Alaa pystyy vaihtamaan ja tekemään paljon muuta.
Syyllistämättä nyt ketään työtöntä tai muita työelämän ulkopuolella olevia, niin onhan tässä nykyjärjestelmässä jotain todella erikoista, että yhteiskunnalla on varaa ja halua pitää aktiivi-ikäistä työvoimaa vuosikausia työelämän ulkopuolella ja vain satunnaisesti työllistää heitä lyhyitä aikoja! Vaikka pysyvässä työssä olenkin, niin en ymmärrä nykyisen järjestelmän järjellisyyttä, sillä vielä kalliimmaksi tulee syrjäytyneiden ja sairaiden kansalaisten hoitaminen! Toisaalta, ei yhteiskuntakaan ketään automaattisesti työllistä, vaan jokaisen on viime kädessä vastattava työllistymisestään itse, mutta kyllä yhteiskunnan tulisi toimillaan pitää yllä mahdollisimman elinvoimaista elinkeinoelämää työpaikkojen luomiseksi.
Jos nyt jo noin 40 %:a työssäkäyvistä tekee osa-aika- tai määräaikaisia töitä, niin mitenkä mahtaa olla esim. kymmenen vuoden päästä? Jos siis entistä useampi käy vain "keikkatöissä", niin mistä tulevat valtiolle verorahat yhteiskunnan pyörittämiseen? Vai onko nyt meneillään suuri yhteiskunnallinen muutos "hyvinvointivaltiosta banaanivaltioon"?
"Toisaalta, ei yhteiskuntakaan ketään automaattisesti työllistä, vaan jokaisen on viime kädessä vastattava työllistymisestään itse"
Miksi yhteiskunta ei voisi automaattisesti työllistää, varsinkin aikoina jolloin yksityinen sektori on kykenemätön siihen? Ja eikö valtio ole viimekäsessä vastuussa kanslaisista? Valtio tuntuu automaattisesti pelastavan pankkeja mutta ei ihmisiä.
Se, että valittaa jostain keskustelupalstalla tai muuten, ei tarkoita ettei tee asialle mitään. Eikä se, että kirjoittaa työttömien palstalle epäkohdista tai työttömiä puolustaen tarkoita automaattisesti, että olisi juuri itse sillä hetkellä työtön.
Joskus on hyvä saada purkautua ja kirjoittaminen on hyvä keino, se helpottaa. Kun purkaa pahimmat ketutuksensa tekstiin, niin ei tule purettua niitä läheisiin. Itse työttömänä marmatin puolisolle jatkuvasti että muutetaan jonnekin missä minullekin olisi töitä ja hän väsyi siihen. Puoliso ei suostunut siihen että muuttaisin muualle. Kun aloin purkaa veetutusta työttömyydestä kirjoittamalla, se helpotti. Samalla myös kannatti kirjoittaa ennen esim. työnhakua pahimmat pois, niin työnhaku sujui paremmin. Kolmas juttu, täällä on niin typeriä työssäkäyviä, haluan uskoa heidät työssäkäyväksi oman itsetuntoni vuoksi, että minä tunnen itseni suorastaan neroksi. Tekee hyvää ajatella että tuonkin täystoopen joku on palkannut, miksei sitten minuakin.
Olen alanvaihtaja ja koulutuksessa. Nyt on lyhyt loma, eikun etäviikko.
En ole kummallakaan alalla.
Ja jos ei miellyt työttömien puheet, vaihda palstaa!!!!!!!!!!!!
Moi vaan!
Suomi ei ole täydellinen maa, eikä täydellistä yhteiskuntaa löydy mistään; sellaista ei yksinkertaisesti ole olemassa.
Kyllä turhautumisen saa purkaa, mutta pitää alkaa jossain vaiheessa ymmärtää ne realiteetit. Kaikki ei ole niinkuin annetaan ymmärtää. Töitä ei yksinkertaisesti ole valtaosassa Suomea, vaan ja ainoastaan suurimmissa kaupungeissa on vilkkaampi elinkeinoelämä, kun on asiakkaitakin enemmän. Sille, että mikään suuryritys ei yhtäkkiä päätä lähteä hyväntekijäksi Lieksaan palkkaamaan hyvää hyvyyttään työttömiä, löytyy kyllä ihan järkevä syy. Kun lukee näitä palstoja, niin mielessä käy, että missä ihmeen Muumilaaksossa nämä luulevat elävänsä.
Vastuu on loppujenlopuksi itsellä, eikä sitä voi sysätä valtiolle. On helpompaa syyttää muita kuin kohdata tosiasiat sellaisina kuin ne ovat. Minäkin olen ollut siinä tilanteessa, katkerana kironnut sitä, että miksi on näitä epäkohtia maailmassa voi voi. Sellainen angsti ei kyllä vie eteenpäin ja on ihan turhaa.
Olisiko se pettymys sitten tulosta siitä liirumlaarum propagandasta mitä tiedostusvälineet viljelevät. Mitä vielä, sehän pitää kansan rauhallisena.
"Vastuu on loppujenlopuksi itsellä, eikä sitä voi sysätä valtiolle."
Kun on nyt tämä lamakin. Eikö silloin valtiolla ole vastuuta palkata ihmisiä?
Kumpi on tärkeämpi - ideologia vai ihmiset?
"Vastuu on loppujenlopuksi itsellä, eikä sitä voi sysätä valtiolle. On helpompaa syyttää muita kuin kohdata tosiasiat sellaisina kuin ne ovat. Minäkin olen ollut siinä tilanteessa, katkerana kironnut sitä, että miksi on näitä epäkohtia maailmassa voi voi. Sellainen angsti ei kyllä vie eteenpäin ja on ihan turhaa."
Miksi ei sitten anneta pankkien mennä konkkaan vaan pannaan kilpailukyky pois pelistä? Sinne kyllä syydetään veronmaksajien rahoja pohjattomaan säkkiin. Miksi heillä ei ole mitään vastuuta?
Jokainen on oman itsensä herra ja saa päättää vapaasti elämästään. Niitä päätöksiä ei voi ulkoistaa. Täällä on kuitenkin tarjolla paljon koulutusta ja vieläpä ilmaiseksi.
Kovasti täällä tykätään syyttää aina muita. Jos joku koulutus ei heti tuo eläkevirkaa valtiolta, niin se on automaattisesti valtion vika. Ihmettelen tätä ajattelumallia. Palkkaa maksetaan suorittamisesta, ammattitaidosta, ja jos ei ole mitään suoritettavaa, niin ei valtio voi mielinmäärin alkaa keinotekoisesti ihmisiä palkkaamaan.
Kyse on rahasta, mistä taikaseinästä ne rahat sitten vuollaan? Otetaan suuret velat ja nostetaan veroprosentti pilviin ja tapetaan elinkeinoelämä kokonaan, kunhan vaan kaikki saisi olla töissä valtiolla?! Toimisiko sellainen yhteiskunta? Muistaakseni Neuvostoliitossa ei tainnut olla ihmisillä asiat kuitenkaan hyvin, vaikka olivat valtiolla töissä. Kehitys tyrehtyy jne jne.
"Palkkaa maksetaan suorittamisesta, ammattitaidosta, ja jos ei ole mitään suoritettavaa, niin ei valtio voi mielinmäärin alkaa keinotekoisesti ihmisiä palkkaamaan.
Kyse on rahasta, mistä taikaseinästä ne rahat sitten vuollaan?"
Vastaisit nyt kerrankin. Miksi tuo logiikka ei koske pankkeja?
Se ei pysty vastaamaan.
"Kovasti täällä tykätään syyttää aina muita."
It takes one to know one"!
Vahvat pankit on tärkeitä yhteiskunnan kannalta. Jos joku pankki toimii mielestäsi epäeettisesti, niin voi ihan vapaasti vaihtaa toiseen pankkiin. Täysin suomalaisiakin pankkeja löytyy, joilta ei valu tuotot ulkomaille.Sitten on myös niitä, jotka jakavat suurimmanosan tuotostaan asiakkailleen reilumpina korkoina.
Siinä menisi yhteiskunnan rattaat ja yritykset sekaisin, jos yhtäkkiä ei saisi rahaa pihalle pankista. Sekasortoahan se tarkoittaisi.
Keskuspankki saa käsittääkseni painaa lisärahaa markkinoille, mutta siinä on omat huonot puolensa.
Kyllä se logiikka koskee pankkeja, käsittääkseni pankit ovat nykyään sen verran vakavaraisia, että tuki tulee nyt käyttöön laman aikana. Kyse on valtiontakauksista ja johtajien palkkaus menee uusiksi ja ehtoihin saattaa tulla, se ettei bonuksia makseta. Eli se on ikäänkuin lainaa.
Viime lamassa se tuki taisi olla vastikkeetonta, niin saivat pankit rellestää miten vain ja karhuta velallisten omaisuuden miten halusivat ja myydä miten halvalla tahansa. Sellasia pankkeja jotka siihen syyllisty voi ihan boikotoida. :-)
"Siinä menisi yhteiskunnan rattaat ja yritykset sekaisin, jos yhtäkkiä ei saisi rahaa pihalle pankista. Sekasortoahan se tarkoittaisi.
Ööö tota noin, eiks sitä sit niinkun voi tulla sekarostoo yhteiskuntaan ku kauheesti on työttömiä eikä niitä saa valtio tai kunnat niinku palkata? Ja mä meinaan vaan, et mikä johti niinku toiseen maailmansotaan? Ööö eiks sitä valtion niinku pitäis estää tollasia juttui? Mä meinaan vaan et nninku estää sekasortoo muutenki kun manillisesti.
voihan sitä velaksi opiskella...sitten kun ei saa senkään jälkeen töitä, niin antaa sit valtion maksaa. käyhän se näinkin...
En tainnut saada vastausta lättäneältä kysymykseeni.
Ei ne ihmiset mihinkään syrjäydy !!
- vaikka niin on väitetty jo 30 v ajan.
- sensijaan ahneet politkot syrjäytyy ja on irti arjesta
ja saavat liikaa palkkaa.
Ahneus kasvaa Niin että ptää jo eläkerahoista hakea puoluetukea lisää !!
Syrjäytyymien on pahinta eduskunnassa, suurilla palkoilla !!!!
Ihmettelenkin kovasti nykyistä työvoimapoltiikkaa suomessa. Kun hommat näyttävät olevan suomessa sillä mallilla että mielellään yritykset harjoittelijoita ottavat tms. Mutta mutta sitten kun jatkoa kysyt niin yleensä on vastaus että ei ole tällä hetkellä töitä tms, ihmettelenkin tätä kun harjoittelijat kelpaavat mutta eivät sitten mielellään yritykset palkkaa ketään uusia työntekijöitä tai eivät välttämättä ilmoita työpaikoista missään ns piilotyöpaikkoja osa on ja osa on sellaisia että talon sisältä hakevat uusiin tehtäviin henkilöitä ja ei julkisesti ole työpaikka silloin haussa. Tuntuu siltä että osaan työpaikoista pääsee vain jotekin ns suhteilla tms.
Se ei ole edes politiikkaa vaan todellisuutta.
Suhteet ovat ihan kaikki kaikessa. Sitä pitäisi alkaa opettamaan ihan lastentarhasta lähtien miten on tärkeää verkostoitua.
nöösipoikien/tyttöjen lellimistä. johtajien nöösipojat/tytöt jatkavat sitä tuhoa mihin nöösipoikien/tyttöjen vanhemmat pääsivät. ei kyetä uusimaan, kun ollaan sisäsiittoisia möllejä.
työttömyys luo lisää yksinäisyyttä, juoppoutta, rikollisuutta jne. noh siinäpähän Suomi makselee turhia, kun terveet työikäiset miehet/naiset kokee noita...