Koiran elämä

Kyllä on säälittävä katella-kuunnella, kun häkkikoirat haukkuupi taukoamatta. Eikö niillä ole syötävää- juotavaa? Net on kuin vankia. ei käytetä lenkillä, on vaan häkissä. On niitäkin jotka käyttää lenkillä ja ovat koirat tyytyväisiä, eivät hauku koko aikaa. Mitä järkiä on laittaa koira vain häkkiä varten? Pitäis omistaja laittaa vaikka vain päiväksi lukkojen taa, mieluimmin ahtaaseen komeroon.
9442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ketjun aloittaja! Olet huomannut ja tuonut esille yhden tärkeän asian, joka koskee eläinten kohtelua. Kiitos sinulle siitä. Vastaisipa nyt joku sellainen, jolla on ns häkkikoira, miksi pitää koiraansa niin. En kyllä keksi yhtään syytä sellaiseen koiran omistamiseen. Paitsi että jos on metsästyskoira, niin syksyllä sen on oltava huonokuntoisena valmiina metsälle muutaman viikon ajan joutuakseen taas loppuajaksi sinne häkkiin.
Olen aktiivinen eläinsuojelija vaikka vanha ja raihnainen olenkin ja tämä on yksi yleinen ongelma eläinen kohtelussa. Empatiaa pitäisi olla ihmisillä sen verran, että tajuaisivat asiat eläintenkin kannalta. Koira on älykäs laumaeläin joka kaipaa seuraa, virikkeitä, rakkautta ja toimintaa. Ottakaa huomioon se te, jotka omistatte koiran tai harkitsette sen hankkimista.
Ja kiitos teille, jotka otatte tämän huomioon ja kohtelette koiraanne kunnolla!

Äänestä
  • Tämä on valitettava asia, Koira käytännössä häkissä tai kettingin nokassa noin 11 kk ja sitten laitetaan metsään juoksemaan kahdeksi-neljäksi viikoksi. Tämänlaiset oistajat eivät saa edes koiran vesikuppiin edes vettä vaihdettua kesä kuumalla ja ruokakin annetaan kerran päivässä. Säälittävää katsella näitä koira riepuja, jotka ovat pääsääntöisesti tälläisessa huolenpidossa. En Kyllä yhtään ihmettele, jos koira haukkuu tai ulvoo päiväkausia! Koira vaatii jatkuvaa toimintaa ja siinä se koiran sosiaalisuus kehittyy.

    Älkää ottako koiraa, mikäli ette pysty sitä hoitaamaan ja liikuuttamaan sitä oikealla lailla.

    Äänestä

Etovaa on kun omistaja lenkittää pyörällä koiraansa. Koira ei kerkeä nuuskastakkaan mitään tienpuskasta, on laiskuus huipussa!

Äänestä
  • Itse käytän autolla, naru koukkuun ja menoks!

    Äänestä

  • nyt pyörällä??? kirjoitti:

    Itse käytän autolla, naru koukkuun ja menoks!

    Sulla ei taida ajokorttia ollakkaan, puhumattakaan autosta, on nuo jutut semmoisia. Tai muuten huntalo. Käy kiskalta jätski! et rauhotut, on siellä tikkareitakin.

    Äänestä

  • rivien välistä kirjoitti:

    Sulla ei taida ajokorttia ollakkaan, puhumattakaan autosta, on nuo jutut semmoisia. Tai muuten huntalo. Käy kiskalta jätski! et rauhotut, on siellä tikkareitakin.

    Kyllä autoa käytetään kun vetokoiria ulkoilutetaan, kahdeksan koiraa antaa autolle kovan vauhdin. Oli siitä TV ssäkin kuvaa, hyvinhän tuo näytti toimivan.

    Äänestä

paikalle ja tarvittaessa poliisi (vaikka sodankylästa kostaapeli "taavi") niin homma hoituu

Äänestä

On totta, että kaikille koiraa ei soisi, mutta ei koira hauku syötävää-ja/tai juotavaa. Jotkut rodut haukkuu aina, pystykorvamme ehkä eniten, mutta yleisesti jos koira haukkuu häkissä voisi kuvitella häkin olevan koiralle oikeassa paikassa ts. koira haukkuu virikkeitä ympäristössä.
Ei asiat ole yksioikoisia, veikkaan että jos kirjoittajan kattelema-kuuntelema koira olisi irti, hän kirjoittelisi siitä.
Summasummarum; Nykyisin koirien kohtelu on parantunut huomattavasti ja sukupolvien vaihtuessa eläirääkkäysasiat tiedostetaan paremmin.
Ai niin, se ettei käytetä lenkillä... tunnen pari kaveria jotka, minusta fiksusti käyttää näin kesäisin kuumuuden takia aamuyöstä koiriansa lenkillä. Joten paas tikut silmiin, valvo ja tutki mutta älä hutki...

Äänestä
  • Jos yhden taloudessa on koira ja omistajalla heilahtaa terveys, huonompaan suuntaan, niin kyllä koira kärsii (mielenterveys asiat) Sitten kun ollaan niin poikki, että sängystä ei päästä ylös!
    Ja toinen tulee mieleen heti, raju alkoholin käyttö, sen näkee heti koirasta, se on haluton tekemään yhtään mitään. Heti kun se haistaa viinan, käytös muuttuu heti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämä koirallekkin kirjoitti:

Kyllä on säälittävä katella-kuunnella, kun häkkikoirat haukkuupi taukoamatta. Eikö niillä ole syötävää- juotavaa? Net on kuin vankia. ei käytetä lenkillä, on vaan häkissä. On niitäkin jotka käyttää lenkillä ja ovat koirat tyytyväisiä, eivät hauku koko aikaa. Mitä järkiä on laittaa koira vain häkkiä varten? Pitäis omistaja laittaa vaikka vain päiväksi lukkojen taa, mieluimmin ahtaaseen komeroon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu