En keksinyt parempaa otsikkoa. Kysyisin, että onko jollakin hyviä vinkkejä kitaran kielien "näppäilyyn"? Esimerkiksi jossain sointutaulukossa on niin että kolme ylintä kieltä on käytössä ja sitten kolmen alimmaisen kohdalla "x" -merkki. Oon pitkään tota harjotellu ja perkele aina silti osuu vähintään yhdelle "ylimääräiselle" kielelle ja se soi muiden mukana. Onko tähän jotain hiljentämistekniikkaa tai jotain vai pitääkö vain harjoitella sitkeästi että tuo sujuisi jotenkin luonnostaan?
http://www.betterguitar.com/instruction/rhythm_guitar/power_chords/power_chords_shapes.gif
Tuossa on vielä kuvaesimerkki jos joku ei mun sekavasta selityksestäni mitään tajunnu. Käytin esimerkkinä tuota ylhäällä vasemmalla olevaa kuvaa.
http://www.betterguitar.com/instruction/rhythm_guitar/power_chords/power_chords_shapes.gif
Tuossa on vielä kuvaesimerkki jos joku ei mun sekavasta selityksestäni mitään tajunnu. Käytin esimerkkinä tuota ylhäällä vasemmalla olevaa kuvaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jep, jos sä soitat vaikka näppäillen Nylonia niin tuo onnistuu vaikka oikean käden sormituksella p,i,m. Eli peukalo etusormi, ja nimetön.
Plekulla soittaessa noita kieliä voi taasen demppailla otelaudalla olevalla kädellä ja plekukäsi taasen soittaa vain noita kyseisiä ääniä jotka siinä pitää soida.
Paras ja nopein tapa oppia on että menet jollekkin kitaransoiton opettajalle joka näyttää sinulle oikeat soittoasennut, niin silloin tuokin asia onnistuu varsin nopsaan.
videojug
Nuo voimasoinnut ainakin soitan silleen, että alimman ylimmän kielen otan etusormella, seuraavan nimettömällä ja alimman pikkurillillä. Etusormen juurella sitten demppaan kaikki kielet, joita ei pidä soittaa. Varsin hyväksi tavaksi on osoittunut.
Kitaransoitto se ei ole nakkisormien harrastus.