Olen seurustellut avomieheni kanssa kohta 4 vuotta ja ajattelen yhä enemmän ja enemmän avioliittoa hänen kanssaan. Olen vuoden verran pohtinut asiaa tosissani ja olen tullut siihen tulokseen, että haluan hänet aviomiehekseni. Mutta - minua pelottaa että jos puhun hänelle asiasta hän säikähtää ja suhteemme muuttuu lopullisesti. Eli, miten kerron hänelle halustani mennä naimisiin ilman että mies saa sätkyn?
Miten kertoa avioliittohaaveista?
vaimoksi haluava
3196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos jo nyt tällaisten pelkojen ahdistamana elät, ei hän ole Sua varten. Ennen pitkää hän varmasti karkaa. Etsi sellainen, jonka jättämistä ei tarvitse pelätä. Joka elää elämässäsi kuin kintas kädessä.
Ai sie vasta nyt neljän vuoden seurustelun jälkeen rupeet tuommosia miettiin... Myö käytiin nää avioliitto/lasten hankinta keskustelut jo alku kuukausina ko ruvettii yleensä yhessä oleen. Mite teillä on semmoset jääny väliin? Myö ollaa oltu kihloissa joulukuussa JO kolme vuotta ja ollaan menossa naimisiinki, mut ei iha vielä. Kyl nää on miusta semmosia aiheita, mistä pitäs ekan vuoden aikana keskustella eikä vasta monen vuoden päästä ruveta niitä kyseleen. Mitä sit jos se toine ei haluukaan naimisiin tai lapsia..nii-ih, mitäs sitte?
Kosi sitä miestäs!! Sillee se asia siullekii selvii.
mitä mieltä hän on avioliitosta. Yksinkertaista. Ei sitä heti tarvitse ehdottaa, mutta ei terve mies siitä pakoon pötki jos sanot että olet tällaista ajatellut viime aikoina. Muista tarkentaa että et ole häntä mihinkään pakottamassa ja huomenna vihille viemässä :D mutta haluaisit että hän miettisi asiaa hetken.
Siinä olen ensimmäisen kanssa samaa mieltä että... kuinka hyvin suhde voi jos täytyy miettiä mitä voi ottaa puheeksi ilman että kumppani häipyy?
***