Voiko työnantaja

vaatia korvausta

Puolisoni on tehnyt siivous hommia ilman sopimuksia viikonloppuisin ja myös kesätöitä. Töistä on yleensä ilmoitettu vain paria päivää ennen ja joskus myös edellisenä päivänä. Ja nyt tänään kävi, niin että hän sairastui ja ei töihin pystynytkään menemään ja ikävä kyllä ei pystynyt ilmoittamaan tästä ennenkuin parin tunnin jälkeen. Hänen pomonsa laittoi viestin: työnantajalle koituneet kustannukset 400 euroa työhön tulon estymisen ilmoittamatta jättämisesta, lasku tulee perässä. Voiko tälläisestä työnantaja periä korvauksia? Koska minkäänlaista sopimusta ei ole tehty ja kuulemma sovittu vain palkka ja työ tehtävät puhelimessa. Selväähän on että työt loppui kokonaan tähän eikö se jo riitä?

8

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällaisia

      työnantajia! Mistä näitä löytyykään.

      Pidän puolisosi "työnantajaa" toimeksiantajana eikä hänellä ole mitään oikeutta lähettää tuollaista laskua, ellei hän voi osoittaa, että tuollaisesta sanktiosta on sovittu. En usko, että on. Mutta toimeksiantaja yrittää nyt vierittää sairastumisesta aiheutuneet menetykset puolisosi maksettaviksi. Minun mielestäni laskua ei tarvitse eikä pidä maksaa. Jos pomon viesti tuli tekstarilla tai sähköpostilla, voitte vastata hänelle (ystävällisesti), että kyseinen lasku on aiheeton.

      • puoliso

        viesti asiasta tuli nimenomaan tekstiviestillä, ja viestin sisältö oli tarkalleen seuraavanlainen: työnantajalle kerääntyneet kustannukset ilmoittamattomasta työtön menosta 400 e. Vastuukorvausvaatimus tulee perästä.


      • Tuleva byrokraatti
        puoliso kirjoitti:

        viesti asiasta tuli nimenomaan tekstiviestillä, ja viestin sisältö oli tarkalleen seuraavanlainen: työnantajalle kerääntyneet kustannukset ilmoittamattomasta työtön menosta 400 e. Vastuukorvausvaatimus tulee perästä.

        Yritin etsiä oikeuskäytäntöä työntekijän korvausvelvollisuudesta työvuoron suorittamatta jättämisestä. En löytänyt mitään, joten oletan, että yksikään oikea työnantaja ei ole kehdannut yrittää tuollaisia korvauksia hakea.

        Kannattaa tosiaankin ilmoittaa työnantajalle, että korvausvaatimus on perusteeton. Jos työnantaja laittaa saatavan perintään niin silloin voitte ilmoittaa perintätoimistolle, että saatava on perätön, jolloin perintätoimiston tulee luopua perinnästä. Voihan työnantaja lähteä tuota oikeudessa vaatimaan, mutta menestymisen mahdollisuuksia tuskin on.

        Työnantajan asenne työntekijöihin kuulostaa sellaiselta, että suosittelisin tarkistamaan, että työnantaja on hoitanut kaikki asiaankuuluvat maksut ja palkka on maksettu tismalleen oikein.


      • Lakikirjasta löytyy
        Tuleva byrokraatti kirjoitti:

        Yritin etsiä oikeuskäytäntöä työntekijän korvausvelvollisuudesta työvuoron suorittamatta jättämisestä. En löytänyt mitään, joten oletan, että yksikään oikea työnantaja ei ole kehdannut yrittää tuollaisia korvauksia hakea.

        Kannattaa tosiaankin ilmoittaa työnantajalle, että korvausvaatimus on perusteeton. Jos työnantaja laittaa saatavan perintään niin silloin voitte ilmoittaa perintätoimistolle, että saatava on perätön, jolloin perintätoimiston tulee luopua perinnästä. Voihan työnantaja lähteä tuota oikeudessa vaatimaan, mutta menestymisen mahdollisuuksia tuskin on.

        Työnantajan asenne työntekijöihin kuulostaa sellaiselta, että suosittelisin tarkistamaan, että työnantaja on hoitanut kaikki asiaankuuluvat maksut ja palkka on maksettu tismalleen oikein.

        Vahingonkorvauslaki on se joka antaa oikeuden vahingonkärsineelle vaatia korvausta vahingon aiheuttajalta.

        Työsopismuslain lopusta löytyy kuitenkin vielä erillinen viittaus tähän,
        "Työntekijän, joka tahallaan tai huolimattomuudesta rikkoo tai laiminlyö työsopimuksesta tai tästä laista johtuvia velvollisuuksia tai aiheuttaa työssään työnantajalle vahinkoa, on korvattava työnantajalle aiheuttamansa vahinko vahingonkorvauslain (412/1974) 4 luvun 1 §:ssä säädettyjen perusteiden mukaan."

        Ellei tässä kyseisessä tapauksessa ole todistettavissa että on joutunut onnettomuuteen jonka takia ei ole kyennyt ilmoittamaan työnantajalle on laiminlyönyt veloitteensa tai huolimattomuuttaan jättänyt ilmoittamatta.

        Ymmärrettävästi työnantajalle saattaa aiheutua ylimääräisiä kuluja kovaavan henkilön hankkimisesta tilalle sekä asiakkaalle annettavien hyvityksien muodossa. Itse tunnen parikin tapausta joissa lopputilistä on vähennetty tällaiset korvaukset (näissä kuitenkin kohtuullistettu melkoisesti).

        Kuvattu työsuhde on kieltämättä epätyypillinen ja epäilyksiä herättävä, mahdollisesti pimeä työsuhde? Suosittelisin myös tarkastamaan eläkkeiden, ja muiden etuuksien maksut.


    • ohjeita

      ja yhteystiedot löydät netistä työsuojelupiirin sivuilta.

    • Eihän tuon pitäisi olla mikään ongelma. Jos ei ole edes työsopimusta tehty ei työnantaja voi edes todistaa että sinun olisi kuulunut olla kyseisinä päivinä töissä, ja lakihan sanoo kaikenlisäksi että työvuorolistat tulee olla kaksi viikkoa etukäteen tehty ei seuraavina päivinä..

      Työnantaja siinä pulassa on koska työsopimus tulisi aina tehdä, muuten työsuhde on laiton.

      • työsopimus?

        Miten työsopimus voi olla laiton, jos sitä ei ole alunperinkään tehty?

        Työsopimus voi olla suullinen tai kirjallinen, kumpikin on yhtä pätevä. Kirjallinen sopimus on suotavampi, koska silloin voidaan riitä tilanteessa tarkistaa, että mitä sitä on sovittu.

        Jos työnantaja soittaa kotiin ja tarjoaa töitä tehtäväksi ja maksaa palkan tehdyn työn vastikkeeksi, on silloin olemassa vähintäänkin suullinen sopimus, joka on laillinen.


    • tsv,,

      Olet oikeutettu sairasajan palkkaan koska työnantaja on viestillään myöntänyt
      että olet töissä.
      Myös jos aikoo irtisanoa olet oikeutettu korvaukseen.
      laskua älä maksa ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe