Elikkäs etsisin kitaraan särö pedaalia, joka sopisi Black label societyn, metallican yms soitteluun.
Itseltäni löytyy toi digiteching grunge pedaali, mutta ei siitä oikein saa tuohon musiikki tyyliin kunnollista säröä.
Meinasin tuota Bossin SD-1:stä, mutta antakaa ehdotuksia.
Kiitos vastauksistanne.
Itseltäni löytyy toi digiteching grunge pedaali, mutta ei siitä oikein saa tuohon musiikki tyyliin kunnollista säröä.
Meinasin tuota Bossin SD-1:stä, mutta antakaa ehdotuksia.
Kiitos vastauksistanne.
Vastaukset 3
Vanhimmat
SD-1 on hyvä, jos soittaa 70-80 lukulaista hard rockkia tyyliin deep purple. Osta MT-2 eli Metal Zone tai ML-2 eli Metal Core.
TC Electronic NDR-1 Nova Drive pedaali on aikas maukkaan soundinen ja erittäin monipuolinen, siinä on kaksi efektiä samassa purkissa overdrive ja distortion, joita voi käyttää erikseen tai yhdessä.
Molemmissa efekteissä on omat säädöt ja kuten yllä totesin voidaan siis käyttää erikseen tai samanaikaisesti ja kun samanaikaisesti niin voidaan päättä itse onko overdrive ekana vai toisena efektilenkin suhteen tai toimivatko rinnakkain eli parallel.
Tuo on täysin analoginen pedaali soundiltaan ja digitaalisuus tuossa on sen takia, että noita yhdistelmiä ja soundeja tuossa voi tallentaa muistiin josta sitten voi käyttää mieleistään soittaessaan.
Tuosta lähtee hyvät säröt ihan joka lähtöön oli sitten blues tai heavymetalla ja kaikki siltä väliltä ja oikeasti tuo on niitä harvoja pedaaleita jotka soundillisesti taipuu erittäin hyvin eri musatyyleihin.
Maksaahan tuo mutta on joka euron väärti tuo vehje ja jos ostaa kaksi oikein hyvää erillisenä overdriven ja distortion niin kyllä niistä saa maksaa joten sihen nähden tuo nyt ei ole maailman kallein ostos.
Tutustu ihmeessä tuohon ja tuon jälkeen ei pahemmin kaipaa muita säröttimiä, mitä vähemmän purkkeja ja jos niillä saa sen oman soundinsa niin aina parempi jos ei ole miljoona pedaalia jaloissa poljettavana.
Älä kuitenkaan osta multiefektiä, niistä nyt ei ole ihan erillisten säröttimien voittajaksi.
Kyllähän noilla yllämainituillakin saa aikaiseksi säröjä ei siinä mitään mutta jos haluat todella kovan luokan soundia niin käy ainakin testaamassa tuota jossain.
Akkupora ja rälläkkä.