Muutamia kysymyksiä tietämättömälle, kiitos etukäteen :)
(asiallista kommenttia!)
Saako klipsipidennyksiä kampaamosta?
Ovatko saman hintaisia kuin netistä tilatut?
Millainen on paras klipsipidennys; siis aitohiusta vai synteettistä..?
Onko niitä vaikea laittaa? Miten ne hiuksiin asetellaan?
Kuinka monta sellaista pidennystä pitäisi olla ettei näyttäisi ihan ''keinotekoiselta'' tukalta?
Pitääkö niitä jotenkin hoitaa? Miten?
Voiko niitä värjätä?
-Enemmän neuvoja saa laittaa ja mieluusti niitä otan vastaan :))
(asiallista kommenttia!)
Saako klipsipidennyksiä kampaamosta?
Ovatko saman hintaisia kuin netistä tilatut?
Millainen on paras klipsipidennys; siis aitohiusta vai synteettistä..?
Onko niitä vaikea laittaa? Miten ne hiuksiin asetellaan?
Kuinka monta sellaista pidennystä pitäisi olla ettei näyttäisi ihan ''keinotekoiselta'' tukalta?
Pitääkö niitä jotenkin hoitaa? Miten?
Voiko niitä värjätä?
-Enemmän neuvoja saa laittaa ja mieluusti niitä otan vastaan :))
Vastaukset 7
Vanhimmat
jotain tietoa
Saako klipsipidennyksiä kampaamosta? - Öö, ei teitääkseni?
Ovatko saman hintaisia kuin netistä tilatut? -No varmasti ovat, ilman postikuluja tietenkin.
Millainen on paras klipsipidennys; siis aitohiusta vai synteettistä..? - Ajattele maalaisjärjellä, aitohius tietysti ja sehän näyttää aidolta hiukselta. Synteettinen on halvempaa, mutta näyttää peruukilta, rumalta ja takkuuntuu.
Onko niitä vaikea laittaa? Miten ne hiuksiin asetellaan? - Avaa klipsi ensin, nosta osa omia hiuksiasi vaikka pinnillä ylös ja asettele klipsipidennys haluamaasi kohtaan omia hiuksiasi ja napsauta kiinni ja jatkat siitä. Omia hiuksia kannattaa tupeerata ja suihkutella lakkaa, että ne klipsit ei näkyis rumasti sitten takanatuleville vaikkapa tuulenvireessä..
Kuinka monta sellaista pidennystä pitäisi olla ettei näyttäisi ihan ''keinotekoiselta'' tukalta? - Nyt en ihan ymmärrä? Ei aitohius näytä keinotekoiselta vaikka sitä olisi kuinka vähän, ja yleensä yhdessä paketissa on tarpeeksi niitä erilevyisiä pidennyksia, niin ettei tarvi uutta ostaa. ja jos laitat kaikki yhden paketin pidennykset päähän ja ostat vielä toisen, niin sitä helpommin ne repii omia hiuksia ja näkyy ne klipsit helposti omien hiusten alta. en suosittele kuin yhtä pakettia, siinä on aika riittävästi.
Pitääkö niitä jotenkin hoitaa? Miten? - Tottakai pitää hoitaa. Kannattaa harjata joka päivä, sillä ne latvat menee tahtomattaankin hiukan hampuksi, vaikka niitä ei kaltoin kohtelisikkaan. Ne eivät siis pysy montaa päivä yhtä sileinä kuin tehtaalta tullessaan. Kannattaa laittaa välillä latvahoitoaineita, poispestäviä ja varsinkin jätettäviä. Ja vaikka silkkitippoja, muttei liikaa, kun muuten tulee tahmea lopputulos. Välillä voi pestä viileällä vedellä.
Voiko niitä värjätä? - No miksi ei, mutta ei ne siitä uudenveroisiksi tule. Aitoahiustahan se on, mutta ei palaudu yhtä hyvin kuin oma hius.
Go for it.
No eipä tähän kauheesti voi mitään lisäillä :D
Paitsi että tää ei oo totta : "Synteettinen on halvempaa, mutta näyttää peruukilta, rumalta ja takkuuntuu."
On joo halvempaa, ei takkuunnu jos huolehtii hiuksien hoidosta...-.- eikä myöskään näytä peruukille, itelläni ollu jo kohta kuukaus ja ei kyllä näytä peruukille.
Ja muuten, toi monta pakettia tarvitsee, riippuu ihan siitä että millaset niistä hiuksista haluaa ja jos on tosi paksut hiukset jo ennestään nii kyllä varmaan kaks pakettia aika monellekkkin menee..
thanks for the info!
kyllä mun mielestä synteettiset on takkuuntuvampaa ja rumannäköistä. ei kovin pitkäikäistä, menee helposti paskaks.
Saako klipsipidennyksiä kampaamosta? Joistain saa.
Ovatko saman hintaisia kuin netistä tilatut? Tod. näk. kalliimpia. Riippuu mistä tilaa.
Millainen on paras klipsipidennys; siis aitohiusta vai synteettistä..? Aitohius tietty.
Onko niitä vaikea laittaa? Miten ne hiuksiin asetellaan? Ei ole vaikeaa, sen oppii nopeasti.
Kuinka monta sellaista pidennystä pitäisi olla ettei näyttäisi ihan ''keinotekoiselta'' tukalta? Ai niinku peruukin tyyliselt? Niis paketeis on yleensä ihan tarpeeks niit osiot. Paksuihin hiuksiin ehkä 2 pakettii voi tarvii.
Pitääkö niitä jotenkin hoitaa? Miten? Joo, harjataan, pestään, hoitoaineita laitetaan.
Voiko niitä värjätä? Aitohiusta voi, mutta vaalentamaan ei kannata ruveta.
toki niin, mutta mietippäs kun ohuthiuksinen laittaa kaksi pakettia päähänsä? ei yhtään näy klipsit eikä revi tukkaa ei ei.
sit mitä enemmän niitä on niin kiva ku joku jätkä silittää vaik sun päätä niin kauheat tappaja-pinnit siellä vaan.. oikee "MO"