Olimme olleet parhaita kavereita eppuluokalta asti ja nyt kesälomalla, syksyllä aloittaisin 7 luokan, kaverini sanoi, ettei halua olla enää kaverini. Hän väitti, että vika oli minussa, mutta tiedän sen olevan tekosyy. Eräs kesä, olimme ystäväni kanssa joka päivä kahdestaan. Tekisin mitä vaan, että saisin sen kesän takaisin. Mutta sen jälkeen seuraavana kesänä, ystäväni ei ollut kertaakaan kanssani, vaan sai ainakin 15 uutta kaveria ja koulun alettua me riitelimme useammin. Lopulta, kuudennella luokalla, emme tulleet enää yhtään toimeen keskenään. Minä olisin halunnut olla mukava, mutta kuinka se onnistuu, jos kaveri vain haukkuu? Nyt tänään näin sitten ensimmäistä kertaa ex-kaverini, sen jälkeen, kun hän ilmoitti, ettei halua olla missään tekemisissä kanssani. Minulle tuli tosi haikea mieli ja olisin halunnut moikata häntä. Kuitenkin kun kuusivuotta ollaan parhaita kavereita oltu. Onko kellään kokemuksia vastaavasta?
Ps. Nyt mennään vielä samalle luokalle seiskalle! Tuskaa!
Ps. Nyt mennään vielä samalle luokalle seiskalle! Tuskaa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten pystyisin kertomaan entiselle kaverilleni, että haluaisin olla vielä väleissä hänen kanssaan?
moi, itselleni kävi juuri noin noin 10 vuotta sitten kun olin aloittamassa yläastetta. se taitaa vain kuulua tuohon ikään, että joillekin tulee tarvetta pyrkiä piireihin ja sen yrittäminen tapahtuu hakeutumalla sellaisten ihmisten seuraan joita hän pitää "suosittuina". Tuolloin entiset kaverit unohtuu, jos he eivät ole tarpeeksi "cooleja". Tämä sun kaveri ei tajua nyt miten naurettavaa tuo touhu on nyt, mutta tulee tajuamaan sen myöhemmin, ehkä sitten kun olette pahimman murrosiän ohittaneet. Älä roiku sen sun kaverin perässä, jos se ei halua olla sun kaveri, koska seiskalla sulla on hyvä mahdollisuus saada uusia kavereita myös itse.
Itse olen tällä hetkellä 23vuotias ja ensimmäisen kerran paras kaveri hylkäsi minut toisen uuden kaverin takia kun olin 9vuotias. Seuraava paras kaveri hylkäsi minut uusien ystävien takia kun olin 15vuotias. Sen jälkeen minulla ei olekaan parhaita kavereita ollut. Joten tuollaiseen pitää vain tottua. Ihmiset eivät osaa arvostaa kavereita.
tuttua täälläkin!! ei taida olla tuo juttu uutta asiaa nuorten keskuudessa.varsinkin tyttöjen/naisten. kavereita jätetää..vaihdetaa toisee..sit puhutaan selän takana..haukutaan.. mist mahtaa johtuu vaan. eipä oo mullakaa ollu enää parhaita kavereita..eikä oikee kamujakaa enää..naiset on kavalii..nuorempana ja vanhempana. juoruajia ja seläntakana puhujia!
surullista mutta totta...