Vastapainoksi tuolle henkisen puolen kyselylle kysynkin nyt tässä, että jos miehen tyyli, ulkoinen olemus voidaan eristää omaksi käsiteltäväksi alueekseen, niin minkälaisiin miehiin ihastut?
Tässä ei nyt puhuta kasvonpiirteistä tai vartalon tyypistä, hiusten väriistä, vaan muusta miehen olemisen ja pukeutumisen tavoista. Näin esimerkiksi.
Tiedän että kaikki vaikuttaa kaikkeen, mutta ei tätäkään niin vakavasti tarvitse ottaa.
Tässä ei nyt puhuta kasvonpiirteistä tai vartalon tyypistä, hiusten väriistä, vaan muusta miehen olemisen ja pukeutumisen tavoista. Näin esimerkiksi.
Tiedän että kaikki vaikuttaa kaikkeen, mutta ei tätäkään niin vakavasti tarvitse ottaa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ihastunut mihinkään pukeutumisen ja olemisen tapoihin. Vaatteet on mitä on, kun nyt on puhtaat. Muut olemisen tavat? En jaksa kuunnella höpöttäjiä enkä itsensä kehuskelijoita.
Sellainen metsänraikas söötti nalle viehättävää.
Hyväntuoksuinen on ihan ehdoton, inhoan viinan ja tupakan hajua.
Jotain vaatteita kai varmaan pitää olla, jottei tule kylmä. Ei sillä niin väliä. tilanteen mukaan pitää osata pukeutua. Itse tykkään mustista farkuista.
Ihastun usein vähän hipahtaviin miehiin. Myös kiharat hiukset ruutupaita silmälasit sammarit -yhdistelmä vetää puoleensa. Tyyliltään ei-niin-nappaavia ovat sitten suurin osa hevareista, hyppyritukkapojat, meikkaavat pojat (kaikki glam rock- ja animetyypit puistattavat jo ilman meikkiä) ja ns. amistyyli.
mies minullekin
kysyn ihan siksi, kun olisi kiva tietää millainen nainen luultavasti ihastuisi minuun :)
Itse usein kompastun haluamaan saavuttamattomia miehiä,ja siten ihastun,koska se on kutkuttavaa ihastusta,se saavuttamattomuus.Kuten on myös kaikille täydellinen ulkonäkö ja itsetyytyväisyyden tunne.Beyoncé-olotila.
Minun kuuseen kurkoittamistapaus on usein se XL-vaalea mies,aivan toivoton käänne,jos yhden hymyn "vahingossa" valaisee mulle.Jään kipeästi kaipaamaan läheisyyttä tällaiseen "jääkarhuun" ja se on fyysisesti repivää se.Joten se siitä.
mies, joka tuoksuu raikkaalle ja puhtaalle. Ei tupakkaa, ei viinaa, ei kammottavan hajuisia hajusteita tai jotain ihmeellisiä tuoksuja vaatteista...ihan hirveimpiä hajuja ovat vaatteista nouseva halvan huuhteluaineen tunkkainen kukkaketojäljitelmä haju... Opetelkaa annostelemaan pesuaine ja huuhteluaine oikein ja käyttäkää mieluiten hajusteettomia, kiitos ;D
Kyllä mulle merkkaa hyvät tavat paljon, se että on kohtelias eikä räi pitkin katuja. Jos miehestä huokuu positiivinen asenne elämää kohtaan olen myyty. Ahdistuneet, synkät, pessimistiset, vittuilevat, tahallaan toisia loukkaavat tyypit ei sytytä millään tavalla.
Jos miehessä on turvatekijöitä,voisin harkita pitempiaikaista suhdetta hänenlaiseensa.Eli luotettava ja suojelevainen,siinä kaikki.
Asiaan liittyy niin oleellisesti sekä hiukset että kasvot, joten tässä vastauksessa nekin on huomioitu.
Ihastukseni on yleensä sellainen siisti kaveri, joka antaa ehkä ujon ensivaikutelman, mutta kun katsoo tarkemmin, niin sieltä tuleekin takaisin intensiivinen katse :)
Siistit vaatteet, mutta ei mikään glitterimafioso. Mielummin farkut & T-paita -tyyliä tai tilaisuuden niin vaatiessa kauluspaita tai pikkutakki, mutta ei pukumiehiä, ellei ole ehdoton pakko. – Noin 175-195 cm pitkä. Siistit hiukset; ei pitkät. – Ei partaa eikä viiksiä. - Kauniit tai miehekkäät kädet. Pitkät sormet. – Kasvot eivät saa olla liian kauniit vaan pikemminkin voimakaspiirteiset ja erityistä plussaa tuovat näyttävät tummat silmät ja kulmat. – Yleensä siis tumma, mutta jokunen ristiverinenkin mahtuu joukkoon.
– Ei tuoksu huumaavalle partavedelle, eli joko täysin puhdas tai aavistuksenomainen kevyt miehekäs tuoksu. Kohtelias, mutta ei lipevä. Ei humalassa ainakaan näkyvästi ! – Ystävällinen henkilökunnalle ravintolassa, kaupassa, kirjastossa tai missä hänet sitten tapaankin.
– Jostakin syystä vain valitettavasti nämä kaverit ovat olleet vielä heikompia keskustelijoita kuin minä, joten usein homma on tyssännyt siihen, ettei kumpikaan ole saanut oikein sanaa suustaan :(
Silmälasit, siistit virallisen oloiset vaatteet, siististi leikatut hiukset, tumma. Nyt osaan tunnistaa jo ensi näkemältä ne, joihin tuntisin vetoa, joten älyän pysyä heistä kaukana.
Ei tuosta minulle tullut mieleen älykkö, vaan joku nuoren polven liikemies...
...Jyrki Katainen!
taisin kuvailla yhtä hissan laitoksen luennoitsijaa tuossa samalla, että ei nuo kaikki liikemiehiä ole... :) Hän on mun malliesimerkki puoleensavetävästä älyköstä.
Eikä ollut! :D
Pukumies, nam. Rentona ollessaan puvunhousut, pikkutakki ja tyylikäs villapaita ( talvella) Mies joka hallitsee värien käytön ja on klassisen tyylin edustaja
Verkkarivillet ( siis liikuntaharrastuksen ulkopuolella) ovat kauhistus. Farkut voivat olla työhousuina
Ei saa laittaa villapaitaa pikkutakin kanssa!
Se on iso tyylirikos, itsekkin vetelen rajamailla pitämällä pikkutakkia ja kauluspaitaa ilman kravattia ja paidan ylänappi auki, Klubitakin kanssa villapaita on ok.
On hankala antaa mitään tarkkaa kuvausta siitä, millainen pukeutuminen tai oleminen erityisesti viehättäisi. Se riippuu miehestä, mikä hänelle sopii... Eli jos joku oikein pinnistää ollakseen muuta kuin oikeasti on, se ei viehätä. Ei myöskään se, jos joku ei näe yhtään vaivaa ollakseen siisti, tilanteeseen sopiva tai vastaavaa. Mutta semmonen keskiverto, niin sehän on ihan jees :)