Ei terve ruumis työtä kaipaa

Rahaa tulee kuussa sen verran että saa ruokaa ja laskut maksettua ja muihinkin menoihin jää. Riippumatonkin sain takapihalle juuri asennettua :)

Miksi tavoitella kaikenmaailman tutkintoja ja papereita kun elämä on paljon mukavampaa kun saa vapaasti kuluttaa aikaansa. Stressikin on lähes tuntematon asia. Johan se on nähty että joka koulutustasolla on työttömyyttä enemmän ja vähemmän. Minä mieluummin nautin elämästä ilman aikatauluja enkä ravaa työpaikan ja kodin väliä.
6978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nautin suunnattomasti mansikanpoiminnasta. Itsellä on pieni, mutta hyvinhoidettu mansikkamaa, joka tuottaa marjoja sen verran, että pärjään ensi kesään.
Pakastan näet myös mustikoita, vadelmia, tyrniä ja puolukoita.
En ole minäkään vuosikausiin palkkatyössä ravannut, mutta joutenolon ohella kerään itselleni talvivarastoa. Kalastus, marjastus ja sienestys kun kuuluvat mieliharrastuksiini. Kolme pakastinta ei tahdo riittää, kun saalista tulee melkoisesti.
Sitten kun nämä harrastukset loppuvat syksyn edetessä ja syyskylmien alettua, suuntaan matkani muutamaksi viikoksi eteläiseen Eurooppaan.
Mukava kuitenkin lukea, miten ihmispoloiset alistuvat veronmaksajien rahoilla huseeraavien byrokraattien kyykytystoimiin. Minä en alistunut vaan katsoin parhaimmaksi jäädä pois "kortistosta".
Huomenna on uusi päivä ja uudet kujeet. En valita, vaan nautin elämästäni.

Äänestä

Käsittääkseni Ruumis on kuollut siis kaput, voihan siinä jotai sairauksia olla, mut töitä ei ruumis kaipaa

Äänestä

Kuka maksaa laskusi, kun naapuritkin lopettavat työt?

Äänestä
  • maksa veroja vaan tapat aikaasi täällä tyhmyyksiä laukoen. Tai sitten olet virkamies, jolla ei muutakaan tekemistä ole.
    Tai olet nokkela alaikäinen, joka on kuunnellut aikuisten juttuja.

    Äänestä

  • "Jätettään kaik valtion maksettavaks."
    Nuinhan ne kansanetustajat ja ministeritkkii tekkööt.
    Eiköhän tilata taksi ja lähetä terassille!

    Äänestä

niin, ja varsinkin kun kouluttautuminen monille aloille on nykypäivänä täysin turhaa - merkityksetöntä. Jos olisin tiennyt, olisin amk:n sijasta käyttänyt 5 vuotta hyödyllisemmin.

Eipä siinä tutkinto paljon paina kun ei suhteita ole, työttömän status vielä madaltaa viimeisetkin mahdollisuudet saada työtä "vapailta" markkinoilta.

Kesä, Kaaleppien surina, kylmä juoma terassilla, riippumatto, siinäpä tämän kesän ainekset. Iloista kesää kaikille työttömille ! :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uka_Naakka kirjoitti:

Rahaa tulee kuussa sen verran että saa ruokaa ja laskut maksettua ja muihinkin menoihin jää. Riippumatonkin sain takapihalle juuri asennettua :)

Miksi tavoitella kaikenmaailman tutkintoja ja papereita kun elämä on paljon mukavampaa kun saa vapaasti kuluttaa aikaansa. Stressikin on lähes tuntematon asia. Johan se on nähty että joka koulutustasolla on työttömyyttä enemmän ja vähemmän. Minä mieluummin nautin elämästä ilman aikatauluja enkä ravaa työpaikan ja kodin väliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu