Zio - 120 euron kengät kestivät 4kk

vierailija

Ostin maaliskuun lopulla Zio-kenkäkaupasta 120 euron korkokengät, joista irtosi liimaus 4 kuukauden päästä. Heidän hovisuutarinsa mielestä ei ollut kyse valmistusvirheestä, vaan käytöstä johtuva asia. Niin, kenkiähän pitäisi kai voida käyttääkin;)
(Käytin kyseisiä kenkiä työkenkinä toimistotyössä.)

Eli, tämä vaan tiedoksi teille, joilla ei ole kokemusta kyseisestä liikkeestä.

4

2099

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenkämyyjä

      että kengät eivät kestäneet montaa kuukautta. Käytäntö on aika yleisesti se, että jos kengät voi korjata, ne korjaa suutari. Mutta, jos suutari ei voi tehdä kengille mitään ja niiden "kuluminen, rikkoutuminen" vaikuttaa oudolta, niin voit kysyä, voisiko kenkäkauppa lähettää kengät niiden valmistajalle/edustajalle. Valmistaja/edustaja tarkistaa ja tutkii kengät ja tekee päätöksen, ovatko kengät heidän mielestään käytössä kuluneet vai onko niissä valmistusvika.

      Itse olen kenkäkaupassa töissä ja me ainakin lähetämme epäselvät tapaukset kenkien valmistajalle. Aika usein ostaja saa uudet kengät tilalle.

      Mieleeni tuli, että olisiko käynyt niin, että kyseinen Zio-kenkäkauppa/kauppias/myyjä ei viitsinyt lähettää kenkiä valmistajalle...kenties ei halunnut tehdä sitä pientä vikailmoitusta kengistä....

      • vierailija

        Moi Kenkämyyjä ja muut,

        Zio korvasikin kenkäni:D
        Ihanaa, nyt voin jatkossakin ostaa sieltä kenkiä!! Ei tarvitse pelätä, että menevät samantien rikki.

        Olivat tosiaan lähettäneet toiselle suutarille tai jonnekin muualle ja palasivat asiaan ja korvasivat.

        Kiitos Kenkämyyjä kommentistasi:)

        - Iloinen kenkäshoppailija


    • Eizioon

      Ostin ko. Liikkeestä kengät hintaan 149 euroa. Kestivät neljä päivää. Johtui liikkeen mukaan askelluksestani. Eivät vastanneet jatkoreklamointiin millään tapaa.

      • Anssi6000sux

        Eihän se nyt ihan tolleen voi mennä...ei toi kuulosta mitenkään järkevälle jos noin on käynyt, luulis että valmistusvirhe. Älä luovuta heti jatka hiillostusta, ei kumminkaan mitkään ihan halvat kengät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe