on pellettitehtaat jne työllistänyt kaikki entiset tora-ensolaiset?
Summassa ei ole tapahtunut yhtään mitään, ja Google oli kaikkein huonoin vaihtoehto mitä tuohon tehtaan tiloihin tulee /jos tulee.. se ei työllistä yhtäainutta ex paperiduunaria. Suurta kusetusta nämä kaikki herrojen puheet.
Summassa ei ole tapahtunut yhtään mitään, ja Google oli kaikkein huonoin vaihtoehto mitä tuohon tehtaan tiloihin tulee /jos tulee.. se ei työllistä yhtäainutta ex paperiduunaria. Suurta kusetusta nämä kaikki herrojen puheet.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet sinä yksi SURKEA! Mikä vittu se on että teillä olisi joku etuoikeus avoimiin työpaikkoihin. Niihin pääsevät ne joilla on jotain annettavaa. Mene siekin johonkin kouluun että saat taas elämäs raiteilleen!!
Niin osa menee omilla taidoilla töihin, mutta kyllä ne hyvät suhteekkin auttaa. Kokemusta on. Ei se työpaikka kenenkään yksinoikeus ole, mutta se on vaan niin että kemijärvelllä kun on pieni paikkakunta, niin osa vaan pääsee hyvävelisuhteilla paremmin töihin vaikka ei vätttämättä taitoa ole
Usko tai älä
vitunnahka opiskeleen itse, Mistä noita tuollasia peräreikiä tulee
Ei ole vielä ainaskaan tullut pellettiä eikä liimapalkkia eikä sahatavaraa, mutta tehään kokoaja linjaa. Aika näytää miten käy. Mitä tulee työllistämiseen niin osa porintyöntekijöistä tuli kemijärvelle ja kertoo huhu etä 2 venäläistäkin on kurssilla. Storalaisia on jonkin verran sielllä mutta lukua en osaa sanoa. Osa on mennyt kemiin ja ouluun stora tehtaille. Ja kaupungillakin on töissä. Loput sit kait putkessa tai kurssilla. Onhan täälläkin se elisan puhelin keskus. Alun perin piti palkata vakituiseksi kun kursitetaaan. Mutta otettiin töihin vuokrafirman kautta. Hrelpompi nakata pihallle.
tv Kemijärvi