Miten markkinoidaan.... Varmaan suomenkunnista eniten Pelkosenniemi oli eilen mediajulkisuudessa. PISTÄKÄÄ PAREMMAKSI
Pelkosenniemi näytti mallia
Kemijärviläisille...
15462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Taitaa nyt Pelkosenniemen imago olla korkealla verrattuna Kemijärveen, oonnea hyvästä pelisilmästä.
Rahassa? voiko sitä syödä? tuliko satoja työpaikkoja? vai onko pelkkää lööppiä?
Olisko sittenkin kannattanut jättää kirjoittamatta, jos et tajua miksi yleensä mainostetaan ja markkinoidaan. Satoja työpaikkoja ei tule kuin kemijärvelle... Varmaankin Pelkosenniemelle pelkkää hyötyä Antin patsaasta, oheistuotteiden myynnillä tuetaan nuorten musiikkiharrastusta, ei ollenkaan vähäinen sekään asia.
paljon tärkiämpi ku joku patsas.
Ei se Soppelan koulu maatakaatava asia ole ,muutkin kylät pärjää ilman koulujaan.ja Andin patsaastahan täällä keskustellaan.
ihmis raukka joka ei osaa muuta ku soppelan koulusta kirjottaa kyl se lopetetaan kuitenki jos ei syksyllä ehkä ensvuona muutto k.järveltä jatkuu kiivaana ja ne on lapsiperheitä.terv.andy fan club by lappland
mitään mallia näyttänyt. Muuan skebaa vinguttava variksenpelättimen näköinen otus ei juuri hetkauta.
mitä Hulkon Antti on kulkenut, välille jäät reppana... Kai se jollakinlailla on hetkauttanut kun patsaan paljastustilaisuuteen oli tullut tuplaten kunnan väkiluku. Älä ole kateellinen, eikös se ole hienoa kun näiltäkin selkosilta voi nousta mailmanmaineeseen????
Yksinkertaiset, hullut ideat ovat kaikkein parhaita..................!
Andyn patsashanke on todella kova näyttö markkinoinnin osaamisesta. Se on myös tärkeää nuorisotyötä. Ja sitä tosiaan voi syödäkin, vaikkei hölmöimmät näköjään sitäkään tajua. Erilaisissa kojuissa ja mm. Siwassa kävi kauppa kuin siimaa. Tapahtuma jo yksistään jätti Pelkosenniemelle runsaasti ylimääräisiä euroja, mitä tavanomainen Pelkosenniemi -päivä ilman Andya ei olisi saanut aikaan. Ja patsaasta saattaa tulla koko maailman Andy-fanien pyhiinvaelluspaikka. Juuri tällaiset erikoisuudet kiinnostavat ihmisiä. Ainut mitä voi hieman asiassa moittia, on patsas itse. Se oli melko tökerö ja kiireellä kyhätyn tuntuinen. Arvo sinänsä että Andyn setä teki patsaan, mutta kyllä Kärrin Upi ja Vierelän Pasi olisivat pystyneet selvästi parempaan. Mutta tuskinpa Andy-fanit patsaan huonoudesta välittävät. Sen sijaan vähemmät kiinnostuneet olisivat tulleet katsomaan taidokkaasti tehtyä teosta. Nyt he jäävät ehkä tulematta! Kokonaisuutena tempaus oli kuitenkin selvästi plusmerkkinen. Ja Andy itse käyttäytyi hienosti ja huomio nuoret muusikotkin ottamalla heidät kanssaan lavalle. Kärsivällisesti hän Angela-vaimonsa kanssa myös jakoi nimikirjoituksia valtavat määrät. Andyn maine positiivisessa mielessä nousi pilviin! Kiitos Andy ja aktiivinen Pelkosenniemen kunnanjohto ja muut hankkeen toteuttajat!
esimerkiksi ollut mainitsemasi henkilö... ja laatu NO JOOOOOO mie en sano mittään...
Kaikkinensa helevetin hyvä idea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Siinä ei ole paljoa kehumista että kerran vuosisadassa ja yhtenä päivänä. Toiko se pitäjään työpaikkoja, ei. Tuoko se lisää turisteja, ei. Tuoko se tuppukylälle rahaa, ei...jne.
turistien kiinnostusta....
Kyllä tällaisia tilanteen hyödyntämisiä pitäisi olla enemmän. Eiköhän tehdä Erkistä Kemijärven kaupungin johtaja. Ei edusta pysähtyneisyyden aikaa eikä yritä olla mikään Karpaattien nero.
painuisivat oikeisiin töihin eikä tyhyjää vouhkasis! jonninjoutavaa...... Hyi että...........
kovin korkea, jos jollain puupökkelö patsaan hommaamisella pääsee kemijärven kaupunginjohtajaksi. Ei voi olla enään tyhjänpäiväisempää hommaa..