sisältä liukkaat kengät

oon jo jonku aikaa miettiny että miksei ole olemassa semmosia sukkahoususukkia missä on semmoiset ns jarrut tms, niinku lapsena oli niitä jarrusukkia. koska ite en tykkää olla avojaloin ja korkokenkien kanssa pidän aina sukkahoususukkia, mutta jotkut kengät on sisältä niin liukkaat ettei niitä pysty pitämään sukkien kanssa.. onko muilla samaa ongelmaa?

6

1253

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AdidasN

      Löytyy, löytyy.... minä omistan ohuet nailon nilkka- ja polvisukat joissa on näppylät pohjissa eli ne ovat tavallaan liukuesteet. On kiva pitää korkkareita, kun sukissa olevat näppylät estävät jalan liukumisen kohti kengän kärkeä.

      Itse olen löytänyt näitä sukkia Halpa-Hallista, Sokokselta. Luulisi, että niitä löytyy aika monesta liikkeestä. Sukkaosastolle vain ja jos et löydä niin kysy... Kyllä niitä on!

    • ...

      Ei välttämättä löydy joka halpahallista, mutta olen usein nähnyt mm. Sokoksen kanta-asiakas tarjouksina. Vogue kuuluu Nanso-konserniin ja saman konsernin sukkamerkki on Amar, jolla taitaa myös olla samoja tuotteita. Nanson nettisivulta löysin tuo Voguen heti, Amarin kuvista ei pompannut silmille. On sukkiksina, polvisukkina ja nilkkasukkina ollut, itselläni on nilkkasukat suunnilleen ihonvärisenä.

      • mahtavaa!! :) harmi kun en ole aiemmin tiennyt, heti aamulla sukkaostoksille !!!


    • puolipohja

      Näppyläsukkien lisäksi avuksi löytyy silikoninen puolipohjallinen, liukueste jossa tarraliimaa toisella puolella. Voi pestä ja siirtää toisiin kenkiin, ei siis mitenkään tiukasti takerru sisäpohjaan. Voit siis käyttää mitä hyvänsä sukkia.

      • sukkiksien kanssa

        Mulla on saman tyyppinen ongelma kun pidän korkkareita paksujen sukkiksien kanssa. Ne lipsuu ikävästi kantapäästä vaikka kengät ovatkin tasan oikean kokoiset. On tosi ikävä kävellä, tai siis ei oikeastaan pysty kävelemään kunnolla. Onkohan tällaiseen ongelmaan olemassa mitään ratkaisua??


      • .....
        sukkiksien kanssa kirjoitti:

        Mulla on saman tyyppinen ongelma kun pidän korkkareita paksujen sukkiksien kanssa. Ne lipsuu ikävästi kantapäästä vaikka kengät ovatkin tasan oikean kokoiset. On tosi ikävä kävellä, tai siis ei oikeastaan pysty kävelemään kunnolla. Onkohan tällaiseen ongelmaan olemassa mitään ratkaisua??

        Ostin kerran itselleni, kun vasen jalka on hieman pienempi kuin oikea, ja joissakin kengissä oikean jalan kenkä on sopiva ja vasen saattaa lumpsua kantapäästä. Niitä myydään ainakin hyvinvarustettujen tavaratalojen kenkäosastoilla, alle kympin pari, varmaan pikasuutareiltakin löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe