Moniko tienaa alle 9 euroa ?

tienaaja

Moniko teistä tienaa alle 9 euroa tunti ? Nykyäänhän ei kannata mistään valittaa mutta joku sanoi että alle kympin ei kannata lähteä mihinkään ??

12

2034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perkeleitä

      hzjhzfjhz

    • ...mmm

      Ei tuo pelkkä tuntipalkka liene koko totuus. Jos palkka on sentään jossain 7 € tienoilla niin siitähän on hyvä alkaa ja vaihtaa jonkin ajan päästä. Jos on ilman työtä, niin se alkaa näkyä olemuksesta ja toimintavalmiudesta. Ja tilanne estää paremman työn saamisenkin pian.

      • tienaava

        Tienaan itse 7,81 € tunnilta. Teen siivoustyötä eräässä keskisuuressa kaupungissa.


    • Joo...

      Oma palkka on 7,8€/h. Olen oppisopimuksella myyjä.

    • Nuorten puolella2009

      Aika moni nuori teke ns. "työharjoittelua" mitä saa työkkäristä tai sanotaan että minkä joutuu ottamaan vastaan, kun sanotaan että jos haluaa korvauksia niin pitäisi olla työssä.

      Nuorille ei kerrota, että "työharjoittelu" ei ole työvelvoitteen mukaista työtä, jonka jälkeen saa työttömyyskorvauksen sitä pienintä perusrahaa n. 500 bruttona miinus verot, nettona n. 412.

      Oma poikani meni ja "sai" tälläisen hienon mahdollisuuden tehdä 6 tuntisia päiviä, mutta työpäivät olikin sitten 8 tuntisia ja pomo soitteli vielä iltasellakin.

      Päivät täyspitkiä 8 tunnin päiviä (sopimuksessa 6 tuntia) palkka brutto 500 - verot = netto n. 412 (laskekaa itse paljonko tuosta tulee tuntia kohden palkaa, jep jep eipä ole hääppöstä nuorilla.

      Tuon 6 kk jälkeen, työkkäri/kela päätös - ei makseta korvauksia koska "työharjoittelu" ei ole täytetty sitä työntekemisen määritettä ja ammattikoulutusta ei ole, joo no, mahdollisuus johonkin rahaan on tuolla n. lokakuun loppupuolella ja tuo työhän loppu jo toukokuun vika päivä, oli muuten ihan kotisivujen tekoa, hakukoneoptimointia ym. hommaa.

      Milloinkohan joku tekee tälläselle kusetukselle jotain, samoin sille, että monesta työpaikasta ei paljoa jää kukkaron pohjalle elämiseen tai sanotaan, ettei se riitä välttämättömimpään.

      Pahoitteluni tästä vuodatuksesta mutta ottaa aikas tavalla kupoliin nykymeno.

      • kyllä joo

        kun oli töissä palkka 4.25€/h.Nyt viimeksi 6.00€/h repikää siittä


    • raksalla20v

      suhteellista toi palkka ,mut ajatelkaapa silleen että paljonko jää verojen jälkeen käteen
      esim 10h tunnissa ansaitseva saa noin 6.5-7e h
      ja totuus paljonko on palkka suhteessa enemmän sellaiseen joka elää toimeentulotuella pääkaupunkiseudulla
      esim 8 e tunnissa palkka ja asuu stadissa niin käytännössä mitä järkeä on jos maksaa siitä mitä tekee?
      minun mielipide on työstä pitäisi ansaita huomattavasti enemmän kuin loikoilemalla.
      minun mielipide on työtön1000ekk ei asumis ym tukeja päälle.työssäkävijä esim minimipalkkainen siivooja väh 2000e käteen ja muut sit suht saman verran enempi.

      • nälkä työ

        kuulehean raksalla20v. hieno ajatus sinulla on että kotona makaamalla sais 1000e. minäkin jäisin kotio siin vaiheessa. ei oikein nappais menaan sen jälkeen enään maksaa veroja ollenkaan. meinaan verot hyppäis pikkasen ylös. minusta työtön on työtön ja korvaukset kaikki pois tai niin alas että tekis mieli mennä töihin ku töihin. ja jos on työtön niin työkkäri järjestää töitä vaik risu metsästä joka päivä jos ei suostu niin korvaukset vaan pois. näin ollen olis rutiini myös työttömäl (helpompi siirtyy työelämään)


      • raksalla 20v
        nälkä työ kirjoitti:

        kuulehean raksalla20v. hieno ajatus sinulla on että kotona makaamalla sais 1000e. minäkin jäisin kotio siin vaiheessa. ei oikein nappais menaan sen jälkeen enään maksaa veroja ollenkaan. meinaan verot hyppäis pikkasen ylös. minusta työtön on työtön ja korvaukset kaikki pois tai niin alas että tekis mieli mennä töihin ku töihin. ja jos on työtön niin työkkäri järjestää töitä vaik risu metsästä joka päivä jos ei suostu niin korvaukset vaan pois. näin ollen olis rutiini myös työttömäl (helpompi siirtyy työelämään)

        no huh huh tarkoitin jo sitä että sen tuhat euroa kuussa saa jo nyt tekemättä yhtikäs mitään vai pitääkö
        vääntää rautalangasta.
        esim 1... työtön saa peruspäivärahaa, ja siihen mahdollista asumistukea ja jos ei riitä tulot hän saa toimeentulotukea....
        mistäkö se tonni tulee esim pääkaupunki seudulla yksinäinen maksaa vuokraa pienestä kämpästään n 500ekk
        ja hän saa minimi toimeentulo tukea jonkinverran yli 400ekk ja saa sähköön ja lääkkeisiin kanssa.
        joten eikö se ole aika lailla lähellä tonnia vai mistäkö hän sen vuokran muuten maksaa kuin yhteiskunnan rahoilla.
        ja ajatteleppa vaikka suurperhettä josta kumpikin on työttömänä ,joten sinä jää ihmeessä kotia koska saat sen tonnin jo nyt....
        olen samaa mieltä kanssasi että yhteiskunta maksaa oleilusta ja ei kannusta ihmisiä töihin vaan monilla on plus - nolla...


      • Ajatella..

        Minusta on ihan turha ajatella sitä bruttopalkkaa, koska lopulta vain netolla on mitään merkitystä.


      • nälkä työ
        Ajatella.. kirjoitti:

        Minusta on ihan turha ajatella sitä bruttopalkkaa, koska lopulta vain netolla on mitään merkitystä.

        no tässä on puhuttu kyl koko ajan netosta. siis näis kolmes yläpuolen viestis. raksalla20v ymmärsin mitä tarkoitit että 1000 ja täts it. mut silti se on liikaa. kaks ihmistä (aikuista) taloudes se tekee 2000€ ja sillä jo lyhentelee vaik asuntolainaa. ja tähän perustelin sitä minun aikaisempaa kommenttia. olin hieman kiireinen. sori. olen vaan katsellu vierestä niin monia ihmisiä jotka saa rahaa niin helpolla kelast et sossust et sukat pois. muistan aikoinaan kun kummipojan äiti kertoi ettei kannata mennä töihin ku saa työttömanä sen 12000mk/kk(netto) siin oli työttömyyskorvaus asumiskustannukset (rt3h k s) lapslisät elatusavut mitä ne nyt voi saada,miehensä asu samassa asunnossa, mutta sil oli toinen vuokraasunto samassa kunnassa). ite teki hiki hatussa töitä silloin raksalla ja tienas sen 8000mk/kk(brutto) . ja se oli silloin hyvä palkka. sen takia risumetsään tekemään jotain hyödyllistä että saa rahaa, ja jos ei suostu niin ei tuu rahaakaan. ja asunto aina vaan huonommaksi, loppujen lopuksi joutuis johonkin solu asuntoon tai kimppa kämppään muiden samanlaisten kans.


    • dvfgbdn

      Mansikanpoimijana tänä kesänä "tienasin" ~2.80e/h. Ja urakalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      174
      22333
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9532
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7510
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6350
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      6000
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      38
      5007
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4656
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4406
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      90
      2113
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1399
    Aihe