Tässä muutama vuosi sitten harrastin joka ilta ennen nukkumaanmenoa rentoutusharjoitusta selällä maaten käyden vuorottain raajoja ja lihaksia alhalta ylöspäin ja lopulta keskitin ajatukset vatsanpohjaan. Tapahtui erikoinen ilmiö sillä tuli tunne ikäänkuin ultimateorgasmin tapainen kokemus jonka säikähdyksestä keskeytin koska en tiennyt mitä tapahtuu. Se tuntui kuin räjähdys olisi ollut tulossa mutta ei niinkuin tavallinen orgasmi.
En ole onnistunut toistamaan tuota kokemusta mutta epäilen että jotain sisäisiä energiajuttuja olis saattanut lähteä liikenteeseen. Muistan jostain lukeneeni että kyseisten energioiden hallitsematon käyttö voisi olla jopa vahingollista.
Mikä hitto tuo viritystila oli sillä mitään seksuaalista en ajatellut vaan ainoastaa suurta lämpöä vatsanpohjaa,täydellistä rentoutusta sekä ja yritin nähdä sinisen energian virtaavan. Aika erikoista.
Jooga eriskummalinen kokemus
2
1106
Vastaukset 2
- thorri
No joo. Minulle tuli tällaisia aika paljon kun murrosiässä aloittelin meditaatiota. Käytin samalla lailla rentoutumisharjoitusta lähtökohtana. Myöhemminkin näitä sähkönpurkauksia on tullut, joskus ihan hirveinä raastamuksina..
Minusta ne johtuvat vain siitä, että pitkään jatkunut jännitys pääsee vihdoin purkautumaan. Epilepsiakohtaushan kai on äärimmäinen tällainen ilmiö.
Kun meditaatio vakiintuu, tällaiset äkilliset purkaukset tasoittuvat. Itseäni auttoi se, kun kokeili huomion keskittämistä päälaelle. Alussa keskityin rintalastaan,. ei oikein toiminut.. - Kali-yuga
Jos on eriskummallisia tuntemuksia niin voi olla sopivaa maadoittaa että "jalat pysyvät maassa". Isovarpaisiin keskittyminen auttaa minua, jos on tarvetta. Vatsan lähellä on pari suurta hermokeskusta. Jos keskittyy näihin keskuksiin niin saa tuntemuksia.
Tasapainoinen olo on joogassa tavoiteltavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1401041Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171007En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213748- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25686- 135676
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58525