Seurustelu-/seksielämän aloittamisen vaikeus

Tutkimusten mukaan valtaosa ihmisistä aloittaa seurustelun ja seksielämän teini-iässä tai viimeistään aikuisiän kynnyksellä. Nuorena himot on (ainakin miehillä) suurimmillaan ja monenlaiset pienet kömmähdykset kuuluu ikäänkuin asiaan. Nuoruusvuodet kuluu monella seksin ja seurustelun saloja opetellessa.

Pieni osa väestöstä (lähinnä miehistä?) elää kuitenkin syystä tai toisesta nuoruusvuodet vailla kontakteja vastakkaiseen sukupuoleen. Kynnys naisiin tutustumiseen kasvaa ja erityisesti seksielämän aloittaminen tuntuu jopa vastenmieliseltä. Asiaa ei varmasti helpota se tosiasia, että nykyajan kolmekymppiset miehet on yleensä aloittaneet pornon katsomisen jo n. 15-vuotiaana. Pornolla on mielestäni selkeä vaikutus käsityksiin seksistä ja seksuaalisuudesta, mikäli porno on ainut kontakti naisiin ja seksiin.

Tuntuisi hyvin vaikealta aloittaa seurustelu ja seksielämä tässä iässä. Parisuhteet ja seksi tuntuu olevan nykyään vain yksi suorittamisen muoto, joten väkisin herää kysymys, onko koko touhussa ylipäätänsä mitään järkeä? Ymmärrän kyllä ainakin ajatustasolla ihanteen kestävästä parisuhteesta, jossa on luottamusta, aitoa kumppanuutta ja sopivasti intohimoa. Vaikka en tiedä edes miltä suudelma tuntuu tai minkälaista on elää naisen kanssa, niin uskon kyllä, että hyvä parisuhde voi rikastuttaa ihmisen elämää. Valitettavasti nykyään parisuhteet vaikuttaa olevan keskimäärin kaikkea muuta kuin onnellisia. Ihmiset hakeutuvat parisuhteisiin itsekkäistä syistä tai koska se on jotain mikä kuuluu ns. normaaliin elämään.

Tässä iässä on todella helppoa vain jatkaa yksinelämistä, koska siihen on jo niin tottunut. On päivänselvää, että pariutuminen vaatisi todennäköisesti melkoista ponnistelua ja hyppyä tuntemattomaan. Tästä syystä naisiin tutustuminen tuntuu lähtökohtaisesti jopa negatiiviselta. Todennäköisyys fiksun naisen löytämiseen ja onnelliseen parisuhteeseen vaikuttaa olevan äärimmäisen pieni. Asiaa ei auta se, että en ole koskaan ollut rakastunut tai edes todella voimakkaasti ihastunut. Kenties olen tunnekylmä tai en ole vain koskaan tavannut sopivanlaista naista, joka herättäisi minussa voimakkaita tunteita.

Tämä on täysin teoreettista pohdiskelua. Käytännössä en edes tiedä mistä ihmeestä sopivia naisia voisi edes löytää, olettaen että haluaisi luoda seurustelusuhteen. Baarit ja yökerhot eivät minua kiinnosta, enkä myöskään ole kiinnostunut naisista, jotka niissä viihtyvät.

Ymmärsin kyllä jo teini-iässä, että oma pariutumiseni tulee olemaan vähintäänkin haasteellista, mutta en sentään olettanut, että olisin vielä tässä iässä edelleen lähtökuopassa.
15724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Joo kyllä suurin osa meidänlaisista ihmisistä on varmasti miehiä, koska vaikka naisena olisit kuinka ujo, estynyt, passiivinen, vittumainen ja vaikka vihaisit kaikkia miehiä sydämesi pohjasta, niin sellaisetkin naiset pariutuvat ikäänkuin puoliväkisin jonkun kanssa ennemmin tai myöhemmin, he ikäänkuin ajautuvat jonkun miehen seuraan tai paremminkin miehet tulevat juttelemaan heille.

Tämä tietenkin johtuu siitä ettei naisen tarvitse tehdä mitään saadakseen seksiä tai parisuhteen, koska mies tekee aina kaiken työn juttelemaan menosta seksin aloittamiseen jne... Naisen ei myöskään tarvitse antaa itsestään mitään emotionaalista miehelle, naisen ei tarvitse osoittaa tunteitaan tai kertoa ajatuksistaan miehelle... miehelle riittää että naiselta saa seksiä. Toisinpäin se ei enää toimikaan yhtä helposti, eli miehenä sun täytyy antaa itsestäs 100 prosenttia naiselle, laittaa kaikki peliin jos meinaat saada naisen kiinnostuksen heräämään ja ennenkaikkea säilymään.

Jos miehenä olet hiemankin estynyt ja varovainen, naiset kiertää sut kaukaa, ne kai jotenkin haistaa sen jo kaukaa että tossa menee ihmisarvoltaan täys nolla (toisin sanoen seurustelematon mies). Mutta jos olet itsevarmalla tavalla etäinen ja mysteerinen, naiset juoksee kiimaisina perässä tai tällainen käsitys mulla ulkopuolisena asiasta on.

Äänestä
  • vai mistä se johtuu, että en vain kiinnostu naisista niin helposti mitä muut miehet? Harva nainen tekee muhun vaikutuksen ulkonäöllään, hieman useampi tekee sen luonteellaan. Ehkä sitten en osaa katsoa naisia tarpeeksi "putkiaivoisesti"? Usein miespuoliset kaverini sanovat nähdessään isotissisen naisen että kato hyvät tissit tolla.. Mä taas ihmettelen että joo on sillä isot tissit mut muu kroppa ei ole kovinkaan hehkeä eikä kasvotkaan ole kummoiset. Eli miehet kiinnostuu naisista yhden piirteen perusteella ja mä ilmeisesti vaadin että koko paketin pitää toimia?

    Onko mun vaiva sitten tunnekylmyys vai päinvastainen eli olenko niin äärimmäisen herkkä ja tunteellinen että olen kyynistänyt itseni niin taitavasti että vaikutan tunnekylmältä? Vai onko sellainen yhdistelmä edes mahdollinen että on todella tunteellinen mutta silti tietyllä tavalla tunnekylmä? Ääh en tiedä...

    Äänestä

  • että on todellakin jäänyt sinulta elämä elämättä ja kokemukset netistä peräisin.
    Asiat tuntuu olevan suorittamista, mustavalkoista ja hyvin ennakkoluuloista.
    Sen voin kertoa, että rankkaa tulee olemaan, ellei asennetta pysty muuttamaan.

    Totuus on kuitenkin se, että on paljon eri syistä kokemattomia 20-30v. ja ylikin olevia naisia, jotka eivät löydä, tai saa sopivaa miestä itselleen. Mutta heissä on enemmän munaa, kuin netissä inisevissä miehissä, kun eivät aina valita.

    Äänestä

  • mutta tuntuu kirjoitti:

    että on todellakin jäänyt sinulta elämä elämättä ja kokemukset netistä peräisin.
    Asiat tuntuu olevan suorittamista, mustavalkoista ja hyvin ennakkoluuloista.
    Sen voin kertoa, että rankkaa tulee olemaan, ellei asennetta pysty muuttamaan.

    Totuus on kuitenkin se, että on paljon eri syistä kokemattomia 20-30v. ja ylikin olevia naisia, jotka eivät löydä, tai saa sopivaa miestä itselleen. Mutta heissä on enemmän munaa, kuin netissä inisevissä miehissä, kun eivät aina valita.

    "Mutta heissä on enemmän munaa, kuin netissä inisevissä miehissä, kun eivät aina valita."

    Ja vitut on. Pelokkaita vässyköitä sellaiset, mutta annetaan se heille anteeksi, naisia kun ovat.

    Äänestä

  • mutta tuntuu kirjoitti:

    että on todellakin jäänyt sinulta elämä elämättä ja kokemukset netistä peräisin.
    Asiat tuntuu olevan suorittamista, mustavalkoista ja hyvin ennakkoluuloista.
    Sen voin kertoa, että rankkaa tulee olemaan, ellei asennetta pysty muuttamaan.

    Totuus on kuitenkin se, että on paljon eri syistä kokemattomia 20-30v. ja ylikin olevia naisia, jotka eivät löydä, tai saa sopivaa miestä itselleen. Mutta heissä on enemmän munaa, kuin netissä inisevissä miehissä, kun eivät aina valita.

    Sinun viestisi käy hyvästä esimerkistä miksi olen menettänyt kiinnostuksen naisiin jo lähes kokonaan: Naisilla on täydellinen empatian puute miehen tunne-elämää kohtaan. Naiset kuuluttavat aina tunteellisten miesten perään, mutta miehet usein ymmärtävät tämän naisten toiveen väärin. Mies on hyvä silloin kun hän on oikealla tavalla tunteellinen, eli kun mies osoittaa ihailuaan ja rakkauttaan naiselle. Kaikki muu tunteellisuus onkin sitten iso miinus.. jos mies alkaa puhumaan omista tunteistaan negatiivisista myös, nainen ottaa etäisyyttä.

    Äänestä

En ole koskaan edes suudellut naista, en edes pitänyt kädestä kiinni. Jotain koulun joulujuhlassa tapahtunutta kädestäpitämistä ei nyt lasketa.

Minulla on useita naispuoleisia ystäviä, sekä myös miehiä ystävinä. Heidän kanssaan on kiva hengailla.

Itse en usko että tulen koskaan tekemään lähempää tuttavuutta naisiin, parisuhdejutuista puhumattakaan. Jos olen näin pitkälle ehtinyt ilman intiimimpää kontaktia vastakkaiseen sukupuoleen niin en näe realistisena sitä skenaariota että asiat muuttuisivat tästä miksikään.

En ole koskaan juossut naisten perässä, eivätkä he minun. Homma toimii ihan platonisella tasolla. Hyvä niin.

Äänestä

Koska munlaisia miehiä on paljon se on varma ja moni sellainen on varmasti käynyt tätäkin ketjua lukemassa. Vastatkaa tekin.

Äänestä

Niille kavereille jotka vielä elättelevät toivetta parisuhteesta, mutta joilla alkaa olemaan suuret paineet poikuuden kanssa hankkimaan itselleen jonkun naisen joka hoitaa sen homman pois alta. Netissä yllättävän paljon naisia jotka etsii poikuuden omaavia miehiä, kai sekin joku fantasia on kuten miehilläkin neitsyyden vieminen.

Tää nykyinen yhteiskunta painostaa miehiä liikaa siihen, että miehen pitää olla suuri panomies ja varsinkin kun naiset olettavat, että yli 20v kaveri on jo kokenut niin se luo suuria paineita ja sitä voi etsiä naista pelkästään jopa sen takia, että pääsisi vain poikuudestaan pois. Eli päällimmäinen syy siihen, että haluaa naisen on se seksi jolloin hyväksytään lähes kuka tahansa naispuolinen ihminen.

Sen jälkeen kun toi homma on pois alta niin sitä osaa paljon rennommin katsella naisia oikeasti muunkin syyn takia kuin vain sen panemisen. Kai ne naiset oikeasti pystyvät jotenkin aistimaan sen onko mies epätoivoinen ja hakee naista kuin naista. Toisaalta naiset ei kylläkään osaa ikinä varoa pelimiehiä joten siinä meni se teoria, vaikkakin pelimiehet kyllä vetoaa siihen eläimelliseen puoleen naisissa joten ehkä mahdollisuuksia ton teorian pitävyyteen on.

Itselläni ei toi porno ole kylläkään mitään vääristänyt joten olen siltä säilynyt, en kyllä muutenkaan ole mikään pornon suurkuluttaja, mutta silti.

"Todennäköisyys fiksun naisen löytämiseen ja onnelliseen parisuhteeseen vaikuttaa olevan äärimmäisen pieni."

Harmi etten ole tehnyt laajempaa tutkielmaa, mutta olettaisin mahdollisuuksien olevan lähes samat kuin sen, että kuu on oikeasti tehty juustosta.

"Asiaa ei auta se, että en ole koskaan ollut rakastunut tai edes todella voimakkaasti ihastunut."

Yhden kerran täällä. Et ole tunnekylmä, ymmärrän tilanteen sillä laadukkaita naisia on oikeasti vähissä ja jos et ole sitä "reikä se on rinkelissäkin"-tyyppiä niin voi tuottaa vaikeuksia löytää sopivia naisia. Pitäisi kyllä itsekin omaa toi yksinkertainen ajattelun, eli pillu kuin pillu niin se riittää, sillä tolla kaavalla ajattelevat miehet kerää yleensä eniten ja parhaimmat naiset.

Äänestä
  • "Et ole tunnekylmä, ymmärrän tilanteen sillä laadukkaita naisia on oikeasti vähissä ja jos et ole sitä "reikä se on rinkelissäkin"-tyyppiä niin voi tuottaa vaikeuksia löytää sopivia naisia. Pitäisi kyllä itsekin omaa toi yksinkertainen ajattelun, eli pillu kuin pillu niin se riittää, sillä tolla kaavalla ajattelevat miehet kerää yleensä eniten ja parhaimmat naiset."

    Multakin puuttuu toi miehille tyypillinen ajattelu. Mun mielestä suurimmalla osalla naisista on aika tylsännäköinen ja mitäänsanomaton vartalo, joka ei herätä minussa mitään tunteita. Olen silti täysin heteromies.

    Naisethan on todella tarkkoja siitä kenen miehen kanssa panevat yhden yön jutuissa jne... ja vielä tarkempia miehistä joiden kanssa haluavat seurustella.

    Äänestä

...samasta aiheesta. Ihan samanlaista se meillä vanhoillapiioilla on, te miehet vain olette niin käpertyneitä itsesääliinne, ettette huomaa. Minä tunnen itseni lisäksi muitakin naisia (ja paljon!), joista ei yksinkertaisesti kukaan mies ole kiinnostunut. Emme ole riittävän prinsessoja miesten makuun.

Noita tunneasioita sun ei kannata miettiä, ei kukaan muukaan mies ihastu tai rakastu, ne on vain naisten tunteita. Jos olisit suhteessa, kiintyisit naiseen ja se on miehen vahvin tunne.

Mulla on ihan sama juttu, että kaikki tuollainen suutelusta lähtien tuntuu niin vieraalta ja käsittämättömältä, ettei osaa edes ajatella, että saisi jotain sellaista. Minusta ei ole kukaan ollut koskaan kiinnostunut, joten olen tottunut ajatukseen ihan nuoresta pitäen. Ymmärsin jo todella nuorena, etten ole sellainen, josta miehet kiinnostuu muuten kuin kaverina. Niin vaikea ymmärtää, että joillekin tuo kaikki on ihan itsestäänselvää, kun itse ei voi edes toivoa, että mitään sellaista tapahtuisi.


Mutta menee elämä yksinkin! :) Ärsyttää vain suunnattomasti, että miehet kitisee, miten naiset saa kaiken hopeatarjottimella. En ainakaan minä ole saanut miehiltä yhtään mitään, joten ehkä minun tarjotin sitten katosi matkalla.

Äänestä
  • Itseä ja varmasti myös monia muita kiinnostaisi tietää, minkälaiset naiset jäävät ilman kontakteja miehiin? Koko ajatus kokemattomasta naisesta tuntuu helposti hyvin oudolta, koska esim. itse en ole koskaan elämässäni törmännyt naiseen, jolla ei olisi ollut vähintäänkin muutamia seurustelusuhteita. Sen sijaan tunnen useita kokemattomia miehiä.

    En oikeen usko, että naisten kohdalla voisi olla kyse esim. vain ulkonäöllisistä ongelmista, sen verran karmaisevien naisten olen nähnyt elävän parisuhteessa. ;) Oletteko sitten vain ihan mahdottoman ujoja ja/tai että kertakaikkiaan tapaa miehiä missään?

    Äänestä

  • kokematon mies -81 kirjoitti:

    Itseä ja varmasti myös monia muita kiinnostaisi tietää, minkälaiset naiset jäävät ilman kontakteja miehiin? Koko ajatus kokemattomasta naisesta tuntuu helposti hyvin oudolta, koska esim. itse en ole koskaan elämässäni törmännyt naiseen, jolla ei olisi ollut vähintäänkin muutamia seurustelusuhteita. Sen sijaan tunnen useita kokemattomia miehiä.

    En oikeen usko, että naisten kohdalla voisi olla kyse esim. vain ulkonäöllisistä ongelmista, sen verran karmaisevien naisten olen nähnyt elävän parisuhteessa. ;) Oletteko sitten vain ihan mahdottoman ujoja ja/tai että kertakaikkiaan tapaa miehiä missään?

    ja tasaiset naiset, jotka ei pidä suurta melua itsestään, kai... Suuri osa varsinkin nuorista naisista pitää ihan jumalatonta ääntä itsestään ja on koko ajan itse luomansa draaman keskipisteenä ja miehet kai tykkää siitä, että saa olla jonkinlainen vahva, rauhallinen "satama" naiselle.

    Minä en ainakaan ole ujo ja tapaan paljonkin ihmisiä, mutta miehet näkee minussa vain kaverin. En sitten tiedä olenko miesten silmissä jotenkin kammottavan ruma tai epäseksikäs, mutta seksuaalisesti minusta ei ole kukaan koskaan ollut kiinnostunut. Ei edes yhdeksi illaksi, ei sillä, että sitä haluaisinkaan. En minä itse oikein osaa analysoida mistä se tarkkaan ottaen johtuu. En minä itse näe, että mikä minussa on niin paljon huonompaa tai vastenmielisempää kuin kavereissani, joille kuitenkin riittää kysyntää.

    Tunnen kaltaiseniani useampia ja mitä nyt yhdistäviksi piirteiksi voisi sanoa on ainakin se, ettei kukaan meistä polta eikä juo paljoa, olemme aika järkeviä(kaikilla hyvä koulutus ja hyvä yleissivistys) ja kenties emme käyttäydy kuin tyypillinen nuori. Ehkä me sitten olemme tappavan tylsiä. Mutta tiedän, että ihmiset pitävät minua hauskana tai ainakin niin väittävät... Minä käyn toisinaan ulkonakin, mutta ennemmin viihdyn luonnossa tai mökillä saunomassa, joten ehkä se tosiaan sitten on niin tylsää miesten mielestä. Tosin haluaisiko miehet sitten olla kavereitakaan tylsän ihmisen kanssa?...

    En minä nyt näköjään oikein osannut vastata kysymykseesi, kun en itsekään tiedä. Kai meistä vain puuttuu "se jokin". :) Minusta ei tosiaan koskaan ole ollut kukaan millään tavoin kiinnostunut, eikä siitä voi oikein keneltäkään kysyäkään, kun ensinnäkin se olisi niin säälittävää ja toiseksi tuskin kukaan kertoisi totuutta.

    Tässä on muuten varmaan sellainen harha, että kun miehet ei edes huomaa meitä, niin luulette, ettei kaltaisiamme naisia ole.

    Äänestä

  • atn-kö? kirjoitti:

    ja tasaiset naiset, jotka ei pidä suurta melua itsestään, kai... Suuri osa varsinkin nuorista naisista pitää ihan jumalatonta ääntä itsestään ja on koko ajan itse luomansa draaman keskipisteenä ja miehet kai tykkää siitä, että saa olla jonkinlainen vahva, rauhallinen "satama" naiselle.

    Minä en ainakaan ole ujo ja tapaan paljonkin ihmisiä, mutta miehet näkee minussa vain kaverin. En sitten tiedä olenko miesten silmissä jotenkin kammottavan ruma tai epäseksikäs, mutta seksuaalisesti minusta ei ole kukaan koskaan ollut kiinnostunut. Ei edes yhdeksi illaksi, ei sillä, että sitä haluaisinkaan. En minä itse oikein osaa analysoida mistä se tarkkaan ottaen johtuu. En minä itse näe, että mikä minussa on niin paljon huonompaa tai vastenmielisempää kuin kavereissani, joille kuitenkin riittää kysyntää.

    Tunnen kaltaiseniani useampia ja mitä nyt yhdistäviksi piirteiksi voisi sanoa on ainakin se, ettei kukaan meistä polta eikä juo paljoa, olemme aika järkeviä(kaikilla hyvä koulutus ja hyvä yleissivistys) ja kenties emme käyttäydy kuin tyypillinen nuori. Ehkä me sitten olemme tappavan tylsiä. Mutta tiedän, että ihmiset pitävät minua hauskana tai ainakin niin väittävät... Minä käyn toisinaan ulkonakin, mutta ennemmin viihdyn luonnossa tai mökillä saunomassa, joten ehkä se tosiaan sitten on niin tylsää miesten mielestä. Tosin haluaisiko miehet sitten olla kavereitakaan tylsän ihmisen kanssa?...

    En minä nyt näköjään oikein osannut vastata kysymykseesi, kun en itsekään tiedä. Kai meistä vain puuttuu "se jokin". :) Minusta ei tosiaan koskaan ole ollut kukaan millään tavoin kiinnostunut, eikä siitä voi oikein keneltäkään kysyäkään, kun ensinnäkin se olisi niin säälittävää ja toiseksi tuskin kukaan kertoisi totuutta.

    Tässä on muuten varmaan sellainen harha, että kun miehet ei edes huomaa meitä, niin luulette, ettei kaltaisiamme naisia ole.

    "Tässä on muuten varmaan sellainen harha, että kun miehet ei edes huomaa meitä, niin luulette, ettei kaltaisiamme naisia ole."
    Korjaisin tämän muotoon: "Tyypilliset miehet eivät edes huomaa meitä ja muut luulevat, ettei kaltaisiamme naisia ole."

    Sanoit tapaavasi paljon ihmisiä. Minä uskallan väittää, että ne sinua vastaavat miehet eivät tapaa paljoa ihmisiä. Ehkä sinä sorrut samaan yleistämiseen, mistä jollakin tapaa syytät miehiä tuossa lainaamassani pätkässä? Näet ympärilläsi vääräntyyppisiä miehiä, he eivät kiinnostu sinusta, näet netissä muiden miesten tekstejä joissa kaivataan kaltaistasi naista. Reaktiosi perusteella yhdistät nämä asiat samoihiin miehiin ikään kuin kaikki miehet sanoisivat yhtä ja tekisivät toista.

    Jos olisit alle 25, saisit nettideiteissä paljonkin vastauksia vastaavantyyppisiltä miehiltä. Tekstistäsi paistaa kuitenkin läpi hieman vanhemman naisen kokemus, joten en lähde arvailemaan tulosta tai hyvien apajien paikkoja. Jotakin neuvoja haluan kuitenkin antaa... jos et ole ujo ja tapaat paljon ihmisiä, jo se voi karkoittaa sinusta kiinnostuneita miehiä. He tulkitsevat sinun olevan "yksi massasta", joka oikeasti viihtyy (negatiivisessa mielessä) tyypillisten ihmisten seurassa. Ujo ja vähän ihmisiä tapaava mies vierastaa voimakkaasti tällaista mielikuvaa, ehkä kokee itsensä riittämättömäksi tekemään aloitetta sinulle, ja jää etsimään itseään ujompaa naista. Et edes huomannut, jos hänen kiinnostuksensa oli heräämässä. Mitä jos sinä kokeilisit osoittaa kiinnostustasi ujoihin miehiin? Vaikka alkuun kaverillisesti, tuskin ne siitä rikki menee.

    Äänestä

  • joku mies kirjoitti:

    "Tässä on muuten varmaan sellainen harha, että kun miehet ei edes huomaa meitä, niin luulette, ettei kaltaisiamme naisia ole."
    Korjaisin tämän muotoon: "Tyypilliset miehet eivät edes huomaa meitä ja muut luulevat, ettei kaltaisiamme naisia ole."

    Sanoit tapaavasi paljon ihmisiä. Minä uskallan väittää, että ne sinua vastaavat miehet eivät tapaa paljoa ihmisiä. Ehkä sinä sorrut samaan yleistämiseen, mistä jollakin tapaa syytät miehiä tuossa lainaamassani pätkässä? Näet ympärilläsi vääräntyyppisiä miehiä, he eivät kiinnostu sinusta, näet netissä muiden miesten tekstejä joissa kaivataan kaltaistasi naista. Reaktiosi perusteella yhdistät nämä asiat samoihiin miehiin ikään kuin kaikki miehet sanoisivat yhtä ja tekisivät toista.

    Jos olisit alle 25, saisit nettideiteissä paljonkin vastauksia vastaavantyyppisiltä miehiltä. Tekstistäsi paistaa kuitenkin läpi hieman vanhemman naisen kokemus, joten en lähde arvailemaan tulosta tai hyvien apajien paikkoja. Jotakin neuvoja haluan kuitenkin antaa... jos et ole ujo ja tapaat paljon ihmisiä, jo se voi karkoittaa sinusta kiinnostuneita miehiä. He tulkitsevat sinun olevan "yksi massasta", joka oikeasti viihtyy (negatiivisessa mielessä) tyypillisten ihmisten seurassa. Ujo ja vähän ihmisiä tapaava mies vierastaa voimakkaasti tällaista mielikuvaa, ehkä kokee itsensä riittämättömäksi tekemään aloitetta sinulle, ja jää etsimään itseään ujompaa naista. Et edes huomannut, jos hänen kiinnostuksensa oli heräämässä. Mitä jos sinä kokeilisit osoittaa kiinnostustasi ujoihin miehiin? Vaikka alkuun kaverillisesti, tuskin ne siitä rikki menee.

    Siitä puhutaan mitä mieli tekee?

    Äänestä

  • joku mies kirjoitti:

    "Tässä on muuten varmaan sellainen harha, että kun miehet ei edes huomaa meitä, niin luulette, ettei kaltaisiamme naisia ole."
    Korjaisin tämän muotoon: "Tyypilliset miehet eivät edes huomaa meitä ja muut luulevat, ettei kaltaisiamme naisia ole."

    Sanoit tapaavasi paljon ihmisiä. Minä uskallan väittää, että ne sinua vastaavat miehet eivät tapaa paljoa ihmisiä. Ehkä sinä sorrut samaan yleistämiseen, mistä jollakin tapaa syytät miehiä tuossa lainaamassani pätkässä? Näet ympärilläsi vääräntyyppisiä miehiä, he eivät kiinnostu sinusta, näet netissä muiden miesten tekstejä joissa kaivataan kaltaistasi naista. Reaktiosi perusteella yhdistät nämä asiat samoihiin miehiin ikään kuin kaikki miehet sanoisivat yhtä ja tekisivät toista.

    Jos olisit alle 25, saisit nettideiteissä paljonkin vastauksia vastaavantyyppisiltä miehiltä. Tekstistäsi paistaa kuitenkin läpi hieman vanhemman naisen kokemus, joten en lähde arvailemaan tulosta tai hyvien apajien paikkoja. Jotakin neuvoja haluan kuitenkin antaa... jos et ole ujo ja tapaat paljon ihmisiä, jo se voi karkoittaa sinusta kiinnostuneita miehiä. He tulkitsevat sinun olevan "yksi massasta", joka oikeasti viihtyy (negatiivisessa mielessä) tyypillisten ihmisten seurassa. Ujo ja vähän ihmisiä tapaava mies vierastaa voimakkaasti tällaista mielikuvaa, ehkä kokee itsensä riittämättömäksi tekemään aloitetta sinulle, ja jää etsimään itseään ujompaa naista. Et edes huomannut, jos hänen kiinnostuksensa oli heräämässä. Mitä jos sinä kokeilisit osoittaa kiinnostustasi ujoihin miehiin? Vaikka alkuun kaverillisesti, tuskin ne siitä rikki menee.

    että kaltaistani kaivataan edes netissä, sen on todellisuus osoittanut. En minä enää edes aloittaisi suhdetta, se aika jolloin se olisi vielä ollut mahdollista on jo kaukana takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokematon mies -81 kirjoitti:

Tutkimusten mukaan valtaosa ihmisistä aloittaa seurustelun ja seksielämän teini-iässä tai viimeistään aikuisiän kynnyksellä. Nuorena himot on (ainakin miehillä) suurimmillaan ja monenlaiset pienet kömmähdykset kuuluu ikäänkuin asiaan. Nuoruusvuodet kuluu monella seksin ja seurustelun saloja opetellessa.

Pieni osa väestöstä (lähinnä miehistä?) elää kuitenkin syystä tai toisesta nuoruusvuodet vailla kontakteja vastakkaiseen sukupuoleen. Kynnys naisiin tutustumiseen kasvaa ja erityisesti seksielämän aloittaminen tuntuu jopa vastenmieliseltä. Asiaa ei varmasti helpota se tosiasia, että nykyajan kolmekymppiset miehet on yleensä aloittaneet pornon katsomisen jo n. 15-vuotiaana. Pornolla on mielestäni selkeä vaikutus käsityksiin seksistä ja seksuaalisuudesta, mikäli porno on ainut kontakti naisiin ja seksiin.

Tuntuisi hyvin vaikealta aloittaa seurustelu ja seksielämä tässä iässä. Parisuhteet ja seksi tuntuu olevan nykyään vain yksi suorittamisen muoto, joten väkisin herää kysymys, onko koko touhussa ylipäätänsä mitään järkeä? Ymmärrän kyllä ainakin ajatustasolla ihanteen kestävästä parisuhteesta, jossa on luottamusta, aitoa kumppanuutta ja sopivasti intohimoa. Vaikka en tiedä edes miltä suudelma tuntuu tai minkälaista on elää naisen kanssa, niin uskon kyllä, että hyvä parisuhde voi rikastuttaa ihmisen elämää. Valitettavasti nykyään parisuhteet vaikuttaa olevan keskimäärin kaikkea muuta kuin onnellisia. Ihmiset hakeutuvat parisuhteisiin itsekkäistä syistä tai koska se on jotain mikä kuuluu ns. normaaliin elämään.

Tässä iässä on todella helppoa vain jatkaa yksinelämistä, koska siihen on jo niin tottunut. On päivänselvää, että pariutuminen vaatisi todennäköisesti melkoista ponnistelua ja hyppyä tuntemattomaan. Tästä syystä naisiin tutustuminen tuntuu lähtökohtaisesti jopa negatiiviselta. Todennäköisyys fiksun naisen löytämiseen ja onnelliseen parisuhteeseen vaikuttaa olevan äärimmäisen pieni. Asiaa ei auta se, että en ole koskaan ollut rakastunut tai edes todella voimakkaasti ihastunut. Kenties olen tunnekylmä tai en ole vain koskaan tavannut sopivanlaista naista, joka herättäisi minussa voimakkaita tunteita.

Tämä on täysin teoreettista pohdiskelua. Käytännössä en edes tiedä mistä ihmeestä sopivia naisia voisi edes löytää, olettaen että haluaisi luoda seurustelusuhteen. Baarit ja yökerhot eivät minua kiinnosta, enkä myöskään ole kiinnostunut naisista, jotka niissä viihtyvät.

Ymmärsin kyllä jo teini-iässä, että oma pariutumiseni tulee olemaan vähintäänkin haasteellista, mutta en sentään olettanut, että olisin vielä tässä iässä edelleen lähtökuopassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu