Miten saisin hyvän rusketuksen aikaiseksi? En ole etelänmatkoillakaan ruskettunut kuin vähän. Olenko vain toivottomasti sellainen joka ei rusketu.. :( Onko jotain vinkkejä miten ruskettuminen voisi onnistua? Olen menossa thaimaaseen 2 viikoksi ja haluaisin ruskettua edes vähän.. :)
Vinkkejä rusketukseen..
minä
52143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
syö porkkanoita! niistä saa karoteeniä ja se parantaa ruskettumista. mutta älä syö liikaa...muuten iho on enemänkin oranssin sävyinen.
hyvää matkaa!!
Mul on ihan kuningas vinkki! Syöt porkkanoita ja ostat tummelia. Sitä levität ympäriis ja aurinkoon niin on kumma jos et ala ruskettumaan! En tiiä sitten miten haitallista tuo on..mut kerranko täällä maan päällä! Monen vuoden kokemuksella ja kesää odottaen: LapsPiän
ööh, Mikä on tummeli? :) Onko se pysyvä rusketus, jos levittää sitä tummelia?
..käytetään yleisesti voiteena esim. hevosilla.
Kerääntyy ihon alle ja pysyy sielä, ei hyvä.
Iho ottaa aurinkoa, muttei kovin "terveesti".
Kuorintavoide, kosteutus ja kunnon aurinkovoide niin et pala ja aurinko ottaa tasaisesti ja pysyy.
Kuori vartaloasi ennen matkaa n. kerran viikossa (seka matkan jalkeen, jos iho alkaa hilseilemaan), laita ennen matkaa pari kertaa itseruskettavaa voidetta. Ole varovainen levityksessa ja levita yksi osa (kasi, toinen kasi..) kerrallaan, pese kadet huolellisesti valissa. Tai hanki kertakayttohanskat, niin kadet eivat tuhraannu. Ala kayta liian korkeita suojakertoimia (yli 20) koko lomaa, toisella viikolla voit kayttaa n. 12 kunhan levitat voidetta saannollisin valiajoin. Kasvoilla kannattaa kayttaa korkeita kertoimia ja ottaa itseruskettaja avuksi (ei tule ryppyja). Jos ihosi palaa matalilla suojakertoimilla, kayta korkampaa, mutta varo ylipalamasta, koska silloin ihosi kylla ruskettuu, mutta myos hilseilee nopeasti pois. Kahdessa viikossa pitaisi saada ihon kuin ihon natin varin, jos vain jaksaa kylpea auringossa:)