VHH toimii/terveellinen vain

VHH:ta tule noudattaa, jos kärsii verenpaineesta tai munuaistaudista. Luulin aluksi, että VHH on vain epätoivoisten ja sairairen juttu. Mutta se juuri on sitä, että sinun tuleekin olla täysin terve ollaksesi VHH:lla! Valmiiksi sairaa vain sairastuu. VHH ei paranna sairaita, kuten niin väitetäänkin, eikä margariinit tapa! Ihminen ei ole luotu olemaan ilman hiilihydraattia!. Rasvakuorma rasittaa enemmän elimistöä, kuin hiilarit.
9179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

elimistöä kun margariinissa on omega-6 rasvahappoja niin paljon. Verenpaine alenee normaaliksi juuri VHH-ruokavaliolla eikä verenpainetta alentavia lääkkeitä tarvita, niistä voi luopua ja se on hyvä asia sanoo palstatrolli mitä tahansa. VHH sopii kaikille, terveet pysyy terveinä ja sairaat tervehtyy kuten diabbetikot jotka voivat luopua lääkkeistään. Hiilari on sokeria ja sokeri rasittaa elimistöä altistamalla mm syövälle.

Äänestä
  • pakko ottaa huumorilla, muuten siitä ole ole iloksi. Verenpaine ei parane VHH:lla, vaan päinvastoin! Mikään tieteellinen tutkimus ei vahvista teoriaa oikeeksi, että verenpaineelle olisi hyväksi rasva ilman hiilaria.

    Äänestä

  • teidän jutut kirjoitti:

    pakko ottaa huumorilla, muuten siitä ole ole iloksi. Verenpaine ei parane VHH:lla, vaan päinvastoin! Mikään tieteellinen tutkimus ei vahvista teoriaa oikeeksi, että verenpaineelle olisi hyväksi rasva ilman hiilaria.

    kun tulette tänne levittämään paskaa asiasta jota ette tunne. Rasva yhdessä hiilareitten kanssa on se pahin yhdistelmä ja varsinkin jos se rasva on margariinia. Muista ketjuista löytyy riittävästi tutkimustietoa asioista jos vain viitsisitte lukea mutta kun eihän teillä trolleilla ole mielenkiintoa lukea tutkimuksia vaan pistätte suraavaan ketjuun samat paskateesinne. Kyllä VHH:laiset ottavat nämä jutut huumorilla kun jo tekstistä paistaa läpi että pihalla olette.

    Äänestä

3 kk:ssa huono kolesteroli eli LDL yli neljästä kolmeen, kun olen noudattanut vähähiilihydraattista dieettiä. Paino putosi samana aikana kymmenen kiloa.
En tietenkään ahmi eläinrasvoja, vaan syön rasvat kalan, pähkinöiden ja vaikkapa avokadon muodossa. Maitotuotteet, joita käytän, ovat rasvattomia kuten ennenkin.
Sairaiden kannattaa neuvotella lääkärien kanssa ennen dieetin aloittamista. Oma kokemukseni on ollut se, että vointini on parantunut.

Äänestä
  • pointti on juuri se, että jos sillä voi hyvin mikäs siinä... Itsellä nousi kolesteroli hurjasti, niinkuin monella muullakin VHH:lla, ainakin olen lukenut täältä. Tosin triglyt mullakin laski. Se pätee jokaiseen, että triglyt laskee, mutta sen väitteen otan vakavemmin, jossa väitetään LDL:ät laskee. Ihminen on aika paljon yksilö, osa voi laihtuakkin VHH:lla, tosin en minä, vaan lihoin.

    Äänestä

  • kieltämättä kirjoitti:

    pointti on juuri se, että jos sillä voi hyvin mikäs siinä... Itsellä nousi kolesteroli hurjasti, niinkuin monella muullakin VHH:lla, ainakin olen lukenut täältä. Tosin triglyt mullakin laski. Se pätee jokaiseen, että triglyt laskee, mutta sen väitteen otan vakavemmin, jossa väitetään LDL:ät laskee. Ihminen on aika paljon yksilö, osa voi laihtuakkin VHH:lla, tosin en minä, vaan lihoin.

    Itsellä tosin kohosi kolesteroli, enkä tiä onko se hyväksi. Olen itse ollut yhteydessä kahteen lääkäriin. Toinen heistä käski välittömästi lopettaa kyseisen dieetin, kun taas toinen oli siinä rajoilla. Kuitenkin totesi, että kolesterolin haittoja on liikaa liioiteltu, mutta joku raja siinäkin menee. Kuitenkin vannoi, että liika kolesteroli on vaarallista, LDL aina on haitaksi, vaikka HDL olisi miten korkea tahansa, tai triglyt miten alhaalla vaan.

    Äänestä

  • Falconix kirjoitti:

    Itsellä tosin kohosi kolesteroli, enkä tiä onko se hyväksi. Olen itse ollut yhteydessä kahteen lääkäriin. Toinen heistä käski välittömästi lopettaa kyseisen dieetin, kun taas toinen oli siinä rajoilla. Kuitenkin totesi, että kolesterolin haittoja on liikaa liioiteltu, mutta joku raja siinäkin menee. Kuitenkin vannoi, että liika kolesteroli on vaarallista, LDL aina on haitaksi, vaikka HDL olisi miten korkea tahansa, tai triglyt miten alhaalla vaan.

    Kohdallesi sattui näemmä lääkäri, joka on saanut tietonsa lääkefirmojen markkinointimateriaalista.

    Olerko kertonut jossain ketjussa kolesteroliarvosi kokonaisuudessaan?

    Äänestä

Nimenomaan sairailla ja sairastumisvaarassa olevilla on saatu hienoja tutkimusuloksia vhh-ruokavaliolla. Toisaalta heitä on myös tutkittu eniten.

Ks. esim. ketju
VHH paransi verisuonten toimintaa
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8354262

Saattaapi olla nimenomaan niin päin, että länsimaisella ruokavaliolla terveenä ja hoikkana pysyvät ovat niitä, jotka vhh:sta hyötyisivät vähiten.

Äänestä

Toki olemme sisuskaluinemme yksilöitä, mutta noin yleisesti verenpaine putoaa VHH:lla. Jos ihmisellä on ihan oikea verenpainetauti lääkitys on ainoa ratkaisu, tuskin VHH:sta haittaa on siinäkään tapauksessa. Juuri normaali syömisellä turvonnut henkilö saa usein avun verenpaineeseen VHH:sta. Mukaan tulee tietysti laihtuminen joka jo osaltaan alentaa painetta. Itselläni oli toukokuussa 2008 verenpaine pahimmillaan 192/110, siirttyäni talvella karppaajaksi toukokuussa 2009 lukemat olivat keskimäärin 140/85,, alimmillaan 126/70.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osalla ihmisistä kirjoitti:

VHH:ta tule noudattaa, jos kärsii verenpaineesta tai munuaistaudista. Luulin aluksi, että VHH on vain epätoivoisten ja sairairen juttu. Mutta se juuri on sitä, että sinun tuleekin olla täysin terve ollaksesi VHH:lla! Valmiiksi sairaa vain sairastuu. VHH ei paranna sairaita, kuten niin väitetäänkin, eikä margariinit tapa! Ihminen ei ole luotu olemaan ilman hiilihydraattia!. Rasvakuorma rasittaa enemmän elimistöä, kuin hiilarit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu