Bushin lahja Suomelle: Afganistan!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410028765_uu.shtml

Vieläkö löytyy halukkaita lähtijöitä...
12145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

..ni sit ei liene oikealla alalla... ;)

Äänestä

Kyllähän tuo on ihan pikkupoikien extremeretkeilypaikka, että ei nyt oteta tätä juttua kansan vastuulle, tai valtion puolustamisen kannalta.

Äänestä
  • Alokas xxxxxx ilmoittautuu!

    Äänestä

  • *krhm* kirjoitti:

    Alokas xxxxxx ilmoittautuu!

    ihan normaalisti ensin erikoiskoulutukseen vuodeksi ja hankkii mielellään jonkun aliupseerin arvon, niin katsellaan uudestaan sen jälkeen.

    Äänestä

vielä Natoon, ja sit me mammat voidaan ruveta tosissamme odotteleen sinkkiarkkuja rahtilennoilta.

Äänestä

Muistaako kukaan, kuinka Afganistaniin hyökkäystä puolusteltiin Johtajiemme taholta mm. 9/11-kytköksillä ja luvattiin, että kaikki Tosiseikat ™ tuodaan julki myöhemmin. Noh, Herra Lipponen, odottelemme edelleen...

Äänestä
  • nukkumassa, mutta ilmeisestio kuitenkin tarkoitit Irakia, eikö niin? No, siellä pin ne mlemmat ovat.

    Äänestä

mut ku sinne ei niin vaan mennä. Afgaanit sinänsä ei pelota niin paljoo kuin emännän suhtautuminen asiaan että lähtis vuodeks töihin sinne :)

Äänestä

Neuvostoliitto sinne hyökkäsi levittämään kommunismia, mutta sai turpiinsa ja pakeni. Venäjää ei maa kiinnosta enää ollenkaan, vaikka sen edeltäjä sai aikaan pysyvän sekasorron, jota länsimaat joutuvat hoitamaan vieläkin kai hamaan ikuisuuteen. Venäjä ei tietenkään mitään vastuuta kanna, niinkuin ei muistakaan Neuvostoliiton tuhoista.

Äänestä
  • Pitääkö jokaisen käydä vuoronperään ottamassa turpiin jonkin kivikkoisen maan takia? No Taleban pani oopiumin tuotannon kuriin ja USA:n hyökkäys kasvatti sitä. Kuinkahan Suomen invaasio muuttaa raakaoopiumin tuotannon suhteita?

    Seuraavaksi kohteeksi ehdotan saharaa - musta beduiinit ovat aivan liian sotaisia eli niille pitäs käydä opettamassa tapoja.

    Äänestä

mulle on ihan sama minkämaalainen kuollut AMMATTIsotilas on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m,m,m,m kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410028765_uu.shtml

Vieläkö löytyy halukkaita lähtijöitä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu