Pyöräilijä pakeni paikalta

DiRulla_x

Tänään su 9.8.2009 pyöräilijä kaarsi kovalla vauhdilla Westendin puistotieltä kulman takaa leikaten kävelytien yli suoraan eteeni Länsiväylällä. Jouduin vetämään kovasta vauhdista suoraan pöpelikköön. Ei mitään mahdollisuutta väistää.

Toinen kisko repesi kengastä, kolmesta pyörästä keskiöt rikki, kengän nilkkanivel repesi, housut ja paita repesivät kummatkin ja kaksi sormea aivan verillä, kypärässä halkeama.

Siniseen ulkoiluasuun pukeutunut pyöräilijä pakeni paikalta.

Oli huono päivä. Ensin Westendissä kuusi nuorta mimmiä kävelee leuhkasti vallaten sekä kävely- että pyörätien. Todellisisa tienomistajia. Sitten Tontunmäen ja Orionin takana Harmaa farkku Mondeo meinasi ajaa päälleni suojatiellä. Sain juuri väistettyä. Kuljettaja ei tiennyt missä jarrupoljin on.

Alkaa pinna mennä vähän tiukalle. Seuraava eteentulija on se sitten auto, fleksattu koira tai pyöräilijä - turpiin tulee.

Voi jumalauta!

3

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto.

      Oletko käynyt Leppävaaran radalla? Se on jonkin verran turvallisempi kuin liikenneväylät, vaikka sielläkin joutuu tarkkailemaan tilannetta kävelijöiden, pentujen ja koirien vuoksi. Varoituksia joutuu huutelemaan aika usein

      • rullisretkellä

        tykkään pennuista joita näkyy kevyenliikenteen väylillä. Joudun aina paijaamaan niitä.


      • PaijausPlus
        rullisretkellä kirjoitti:

        tykkään pennuista joita näkyy kevyenliikenteen väylillä. Joudun aina paijaamaan niitä.

        marssi tiellä peräkkäin! Herkkä hetki rullaluistelussa osuu harvoin ja harvojen kohdalle! Rullaluistelu antaa paljon, jos ei luistele onnensa ohi. Yhdellä oli valkoinen läikkä kuonon päässä. Toisella oli valkoinen läikkä hännän päässä. Kolmannella oli valkoinen läikkä jokaisessa tassussa. Neljännellä oli valkoinen läikkä jokaisessa korvassa. Viidennellä oli läikkä kaikissa: kuonossa, hännässä, tassuissa ja korvissa.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      220
      3682
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      16
      3657
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2639
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2236
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2209
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      54
      1769
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      16
      1647
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      86
      1255
    Aihe