Pyöräilijä pakeni paikalta

DiRulla_x

Tänään su 9.8.2009 pyöräilijä kaarsi kovalla vauhdilla Westendin puistotieltä kulman takaa leikaten kävelytien yli suoraan eteeni Länsiväylällä. Jouduin vetämään kovasta vauhdista suoraan pöpelikköön. Ei mitään mahdollisuutta väistää.

Toinen kisko repesi kengastä, kolmesta pyörästä keskiöt rikki, kengän nilkkanivel repesi, housut ja paita repesivät kummatkin ja kaksi sormea aivan verillä, kypärässä halkeama.

Siniseen ulkoiluasuun pukeutunut pyöräilijä pakeni paikalta.

Oli huono päivä. Ensin Westendissä kuusi nuorta mimmiä kävelee leuhkasti vallaten sekä kävely- että pyörätien. Todellisisa tienomistajia. Sitten Tontunmäen ja Orionin takana Harmaa farkku Mondeo meinasi ajaa päälleni suojatiellä. Sain juuri väistettyä. Kuljettaja ei tiennyt missä jarrupoljin on.

Alkaa pinna mennä vähän tiukalle. Seuraava eteentulija on se sitten auto, fleksattu koira tai pyöräilijä - turpiin tulee.

Voi jumalauta!

3

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto.

      Oletko käynyt Leppävaaran radalla? Se on jonkin verran turvallisempi kuin liikenneväylät, vaikka sielläkin joutuu tarkkailemaan tilannetta kävelijöiden, pentujen ja koirien vuoksi. Varoituksia joutuu huutelemaan aika usein

      • rullisretkellä

        tykkään pennuista joita näkyy kevyenliikenteen väylillä. Joudun aina paijaamaan niitä.


      • PaijausPlus
        rullisretkellä kirjoitti:

        tykkään pennuista joita näkyy kevyenliikenteen väylillä. Joudun aina paijaamaan niitä.

        marssi tiellä peräkkäin! Herkkä hetki rullaluistelussa osuu harvoin ja harvojen kohdalle! Rullaluistelu antaa paljon, jos ei luistele onnensa ohi. Yhdellä oli valkoinen läikkä kuonon päässä. Toisella oli valkoinen läikkä hännän päässä. Kolmannella oli valkoinen läikkä jokaisessa tassussa. Neljännellä oli valkoinen läikkä jokaisessa korvassa. Viidennellä oli läikkä kaikissa: kuonossa, hännässä, tassuissa ja korvissa.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      136
      5421
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      190
      4519
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4450
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4427
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      52
      4307
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4133
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3939
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      35
      3790
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3660
    Aihe