Kysyisin sellasta, että miten mun kannattaisi jakaa nuo treenipäivät, jos käyn 3 kertaa viikossa lenkillä ja 2-3 kertaa salilla. Kannattaisiko siis käydä joka päivä vaan joko lenkillä/salilla (siis paitsi silloin kun pitää lepopäivän) vai joskus niin, että käyn molemmissa? Mikä olisi järkevintä?
Kysymys kuntoilusta
....
2143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse tekisin niin, että pitäisin ainakin yhden, todennäköisesti 2 täysin treenivapaata päivää. Eli tee vaikka niin, että käyt eri päivinä lenkillä kuin salilla. Joinakin päivinä voit myös käydä molemmissa, kunhan tulee vähintään yksi täyslepo viikossa, ja joskus sitten vähän pitempääkin yhtäjaksoista treenaamattomuutta (n.1vko).
harjoittelun siten, että viitenä päivänä viikossa (jos vaan mahdollista) salilla. 3-4 kertaa crosstraineria tai kävelylenkkiä viikossa. Viikonloppu yleensä huomattavasti kevyemmin tai kokonaan leväten.