kun mies valittaa

onko täällä muita

en nyt välttämättä laittanu oikeelle palstalle kun en heti löytänyt mitään parempaa paikkaa.

mutta onko täällä sellasia parisuhteessa eläviä naisia joiden mies valittaa?

mun ongelmana on se että menee hermo hirveen nopeesti kun mies valittaa kauheesti jos on kipeenä. musta tuntuu että sillä on paljon pienempi kipukynnys kun minulla vaikka olen nainen!!! ei oo kiva kuulla kun toinen koko ajan valittaa siitä kun joka paikkaa särkee (siis vaikka olisi vaan pääkipee).ymmärtäisin jos kyse olisi jostain kunnon sairaudesta mutta jos tavallinen flunssakin tai pelkkä pääkipu saa aikaan kauheeta valitusta niin se ottaa mua päähän. joskus tuntuu että mies hakee huomiota valituksellaan tms...

joka kerta kun mieheni on kipeenä, olen todella kiukkuinen ja kiree juuri tuon valituksen takia. oon hänelle sanonut asiasta monta kertaa, mutta hän vaan vastaa ettei mielestänsä ole valittanut paljoa.

onko muilla sama tilanne??? tai edes tilanne että toisen valittaminen mistä tahansa asiasta on teillä joka kertainen riidan aihe??

onneks mies ei oo kuitenkaan joka kuukausi kipeenä ;) muuten meillä on onnellinen parisuhde :)

6

1558

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Migreeni tms.? Lääkäristä apua saa siihen. Jos on muu pääkipu niin pitäisi ottaa heti se lääke eikä liian myöhässä kun ei auta enää yhtä hyvin. Ja jos muualtakin särkee niin miettii mikä kyseessä. Lääke aina mukana.

      Jostain luin että miehet valittaa kipeänä vuolaasti, ei kestä ja haluaa huomiota. Ehkä myötätunto olisi ok, "hoitaminen" (en tarkoittanut seksiä erityisesti vaan siis silitys tms. juoman tuonti) ja se huomio? Mutta huomaako mies kipeän naisen..? ...puolestaan, joskus olen lukenut ettei osa huomaa.

      Onko sun myötätunto / tai tunteet kadoksissa lopullisesti? Koetko avuttomaksi itsesi jos toinen on kipeä? Pidätkö toista itsestäänselvyytenä? Huono. Onko miehessä jotain mikset kiinnostu vai mikä mättää. Voi valitus olla rassaavaakin, riippuu kuka valittaa ja miten. Mutta kummassakin päässä suhdetta on ihminen. Pystyykö kumpikin asettumaan toisen asemaan. Ymmärrätkö miestä ... tai hän sinua.

      Ei kipukynnys ole sukupuolesta kai kiinni...yksilö. Ei miehen pidä todistaa mitään sinulle. Ei kenenkään pidä sietää kipua tai olla ylpeä siitä siedosta. Kipuun on lääkettä joka toivottavasti auttaa. Jos ei niin uusia keinoja..

      Kyllä mäkin haluan että mua hoidetaan kipeänä, vaikka olenkin nainen. Ja huomioidaan. Pakolla tosin EI.

      Kuvitteletko että mies on joku ihmemies jonka pitää aina olla turvallinen, vahva ja "miehekäs"? Olet silloin erehtynyt. Mies on ihminen, niinkuin sinäkin. Vahva ja heikko.

      • sitäkin...

        Ja jos ei toisen seura kipeänä innosta kertakaikkiaan tai valitus niin voi kai sen perustella, ja sitten olla omissa hommissa. Mutta jos toinen on "kuolonkourissa" eli hankala olo niin olisi kiva jos kuitenkin tarkastaa ettei käy huonommin.. Joskus se sympatia voi parantaa toisen oloa jos on kipeä ja kaipaa tukea. Tai muut hoitamiset auttaa olotlaa särkylääke. Tekemistä pitäisi olla kipeällä siinä vieressä silti. -Eikä siis tarkoita mitään hössötystä


      • oon miettinyt
        sitäkin... kirjoitti:

        Ja jos ei toisen seura kipeänä innosta kertakaikkiaan tai valitus niin voi kai sen perustella, ja sitten olla omissa hommissa. Mutta jos toinen on "kuolonkourissa" eli hankala olo niin olisi kiva jos kuitenkin tarkastaa ettei käy huonommin.. Joskus se sympatia voi parantaa toisen oloa jos on kipeä ja kaipaa tukea. Tai muut hoitamiset auttaa olotlaa särkylääke. Tekemistä pitäisi olla kipeällä siinä vieressä silti. -Eikä siis tarkoita mitään hössötystä

        syytä miksi olen niin kiukkuinen kun mies on kipee..
        mutta ehkä se johtuu juuri tuosta ettei hänkään anna kauheesti myötätuntoa kun olen kipeenä. joten molemmin päin varmaan vähän huomion hakemista? niin tyhmältä kun se kuulostaakin..
        ja jokainen on tosiaan yksilö-niin myös mieheni. ja hänellä voi olla alhainen kipukynnys. itse en ole vaan ikinä tottunut siihen että miehet valittaa jos on esim tavallista flunssaa. harvemmin itsekkään silloin valitan..ehkä siksi mua ottaa se päähän. kun siis ei ole "kunnon syytä" ( vakavasti sairas tai tosi paljon kuumetta tms.)

        mieheni siis valittaa normaalista päänsärystä. hänellä ei ole mikreeniä eikä muitakaan SAIRAUKSIA. tavallista flunssaa sillon tällön..

        mukava kuulla kuitenkin mielipiteitänne :)


    • thunderi

      Tämä nyt on vanha keskustelu, mutta..

      Mun exä oli kanssa semmonen, että valitti aina kun jokainen paikka on nii kipeen. Milloin särki selkää, milloin päätä ja millo oli mikäki paikka sitten kipeenä.

      Jos oltiin iltaa viettämässä jossain ni mun ilta meni aina siinä vaiheessä pilalle, kun valitus alkoi taas.

      Jätin tämän miehen pari päivää sitten, kun en jaksanut jokapäiväistä valitusta, joka alkoi heti aamusta ja sitä, että aina kun sanoin jotain niin vastaus oli vain "niin" tai en saanut mitään vastausta.

      En ole tottunut siihen, että mies valittaa. Itse en olen lopettanut turhasta valittamisen ja mieluummin mietin iteksiäni sit kui et alkaisin toiselle valittamaan.

    • Jooooooo

      niin varmaan.

    • Sääli on sairaus

      Sääliä kerjää. Tilaa ambulanssi pihaan ja laita hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      483
      972
    2. 57
      618
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      583
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      555
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      548
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      233
      530
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      72
      487
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      466
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      93
      451
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      440
    Aihe